Skocz do zawartości

Statyw do ZOMZ BPC 16x50


afros

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

Czy posiadacie może jakieś sprawdzone rozwiązania lub możecie jakieś zaproponować, aby to lornetki ZOMZ BPC 16x50 podpiąć standardowy statyw 1/4"? Myślałem o jakiejś obejmie, lecz nic sensownego nie znalazłem. Załączam kilka zdjęć lornetki:

 

Zdjęcie 1

Zdjęcie 2

Zdjęcie 3

 

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

 

--

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W krakowskiej firmie mają złączki do BPC 20X60, myślę że i tu będą jak znalazł, bo mocuje się je do tego środkowego elementu lornetki. Musisz zapytać Janusza_P

 

Ale na statywie foto nie popatrzysz wyżej niż ok 30 stopni ponad horyzont. Wyżej tylko z żurawia czy podobnego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dwa wyjścia:

1) zmajstrować we własnym zakresie jakiś uchwyt, obejmujacy całą lornete albo jeden z tubusów, badż chwyt za te środkową ośke -drążek.

2) zdobyć fabryczna złaczkę do lornety 20x60 BPC, miała zacisk na ten srodkowy drążek. Kiedyś można było te złaczki dostać w Astrokraku lub na allegro, ale teraz to moze być "biały kruk"

 

Co do samoróbki, możliwosci masz jak wyżej. Szczęki czy dyby na całą lornete lub jeden z tubusów moga byc z racji rozmiarów wykonane z drewna czy sklejki. Wspólnym elementem [prawie] wszystkich możliwych rozwiazań jest jakaś metalowa płytka czy inny element, w którym wykonasz gwintowany otwór 1/4"-20 [1/4 cala] pod śrubę w głowicy statywu. Gwintowniki 1/4" są do zdobycia w hurtowniach z narzedziami, jeśli nie chcesz przepłacać, to poszukaj warsztatu mechanicznego, który ma takie narzędzie [a mają nieliczne]. Alternatywa istnieje, jeśli Twój statyw ma tzw. płytkę szybkowymiennąw głowicy. Wtedy kupujesz zapasową i w dowlony sposób trwale mocujesz do niej uchwyt dla lornety i calowe gwinty masz gdzieś.

Poszukaj googlem pod hasłem binocular mount adapter. Luźny przykład, jakoś mało w necie home-made rozwiązań:

http://www.alicesastroinfo.com/2009/10/binocular-mount/

http://spottingscopeprices.savebargain.com/nikon-binoc-u-mount-universal-tripod-adapter/ [ten akurat fabrycny pod małe szkła]

A tu jeszcze statyw na ramiona:

http://www.skyandtelescope.com/howto/diy/Image-Stabilize-Your-Binoculars.html

 

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz złączkę statywową z płaskownika, np firmy Yukon. Z czarnej, szerokiej gumy bieliźnianej zszywasz dwie niewielkie obręcze (ca. 10 cm średnicy, zależy od lornetki i gumy) i przypinasz nimi złączkę do lornetki. Umieszczasz złączkę standardowo między tubusami, łapiesz gumą za złączkę od góry, tuż pod śrubą. Owijasz pętlą wokół pryzmatu i i chwytasz pętlą dół złączki poniżej lornetki. Drugą gumą za drugi pryzmat. To działa i wbrew pozorom jest stabilne i bezpieczne.

Edit:

...Ale na statywie foto nie popatrzysz wyżej niż ok 30 stopni ponad horyzont. Wyżej tylko z żurawia czy podobnego rozwiązania.

Popatrzysz, popatrzysz. Tylko odwróć głowicę przeciwnie niż przy fotografowaniu (rękojeść po przeciwnej stronie statywu, niż Ty) a sięgniesz zenitu, niestety z bolącym karkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma to znaczenia po której stronie będzie rękojeść. Powyżej pewnej wysokości aby spojrzeć w zwykłe, a nie kątowe okulary, zaprzesz się nosem o kolumnę statywu. I koniec, wyżej już się nie da. Chyba że masz albo wysoką złączkę, albo głowicę o wysokiej konstrukcji, tak że po odchyleniu pozostanie dość miejsca aby wcisnąć tam twarz. Tak czy siak będzie to bardzo niewygodne i o wiele lepszym rozwiązaniem jest żuraw albo pantograf

 

Piszę to w oparciu o doświadczenia z Tento na tej astrokrakowej złączce. Jest dość wysoka, a mimo to nie da się za wysoko patrzeć ze statywu foto. Też kombinowałem, nawet zupełnie zdejmowałem rękojeść. I dopiero z żurawia mogę się cieszyć normalnymi obserwacjami.

 

Widziałem gdzieś w sieci coś w rodzaju regulowanego leżaka z pantografem. Rozwiązanie właściwie idealne - bardzo wygodnie i komfortowo, nie trzeba wyginać karku. Coś dla obserwatorów komet i łowców meteorów

 

np. http://www.garyseronik.com/?q=node/9

 

albo takie rozwiązanie http://www.backyardvoyager.com/binomounting.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam ponownie,

 

Chciałem Wam zaprezentować moje rozwiązanie umożliwiające podłączenie statywu do w/w lornetki:

 

Zdjęcie 1

Zdjęcia 2

 

Adapter ma wymiary 140x80 mm, i cztery podłużne otwory służące do przymocowania do go lornetki. W tym celu planuję wykorzystać szeroką gumę lub rzepy. Gwintowany otwór średnicy 1/4" służy do montażu adaptera do statywu.

 

Przedstawię Wam więcej zdjęć w momencie jak zmontuję cały zestaw.

 

Do usłyszenia,

 

--

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.