Skocz do zawartości

W O 10x50ED vs. Fujinon FMTR-SX 10x50


YOKER

Rekomendowane odpowiedzi

No i wszystko jasne. Ogólnie nigdy nie zajmowałem się astronomią (poza 2 tygodniami jak wróciłem z wycieczki szkolnej w planetarium z mapą nieba w dłoni wiele lat temu), lecz już nie raz wywinąłem orła w nocy idąc z głową zadartą ku niebu. Kolega z pracy polecił mi to forum i uzmysłowił że dzisiaj jest wszystko bardziej dostępne niż 15 lat temu w sumie za niewielkie pieniądze. Mieszkam na ostatnim piętrze więc mam wolną drogę na dach bloku. LP ogromne ale już sobie obiecałem że jak wciągną mnie obserwacje przez tą lornetkę to kupię sobie ( i żonie oczywiście ) jakiegoś newtona na start. W sumie taki dobson 8" jakiegoś Skywatchera nie kosztuje majątku a do tego jakiś okular lepszy i już idzie atakować obiekty Messiera. Przepraszam za przydługawy post nie na temat i życzę udanych nocnych łowów !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...kupię sobie ( i żonie oczywiście ) jakiegoś newtona na start. W sumie taki dobson 8" jakiegoś Skywatchera nie kosztuje majątku a do tego jakiś okular lepszy i już idzie atakować obiekty Messiera. Przepraszam za przydługawy post nie na temat i życzę udanych nocnych łowów !!!

Obiekty Messiera idzie atakować dobrą lornetką. :astronomer2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam serdecznie, dopiero teraz zauważyłem ten topic.

Ponieważ miałem obie lornetki w łapach mogę trochę napisać na ten temat.

Fujinon i WO to zewnętrznie niemal identyczne lornetki, niestety niskobudżetowość

w WO "wyszła" w okularach które są zdecydowanie gorsze niż w Fuji. Poziom abberacji

i odwzorowania bieli a także punktowość w centrum są podobne w obu sprzętach ale

na krawędziach to już inna bajka, Fujinon deklasuje rywala właśnie jakością obrazów

na obrzeżach.

Natomiast ciekawostka-prawie brak różnic pomiędzy WO i Fuji w lornetkach 7x50 (generalnie wynika to z mniejszych problemów technologicznych przy dłuższych ogniskowo okularach). Tutaj w

zasadzie nie ma różnicy w obrazach i dopiero ta lornetka (WO 7x50) jest moim zdaniem warta każdej wydanej złotówki. Wizualnie to kopia Fuji, optycznie - niemal również.

Co do zasięgu lornetek - oczywiście nie ma szans aby osiągnąć nawet "wypasioną" 50mm lornetką

tego co da nam lornetka 70-100mm ale nie o to przecież tu chodzi, miałem Fuji 16x80 i niestety

pomimo pięknych obrazów trudno było nazwać ten sprzęt podręcznym :).

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.