Skocz do zawartości

wreszcie pogoda jest jako taka :)


KrzysztofZ

Rekomendowane odpowiedzi

Ja właśnie teraz wróciłem do domciu, bo na polu strasznie zimno (-11).

Moją lornetką 7x50 zobaczyłem dzisiaj Jowisza i jego niestety tylko 3 księżyce, gdyż IO był zbyt blisko planety. Z taką lornetką jest świetna sprawa, jest lekka, a dzięki niej można poznać lepiej niebo i potem swobodnie orientować się przy pracy z teleskopem.

Mam nadzieje, ze pogoda dalej się utrzyma :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja też właśnie wróciłem z obserwacji. Obserwowałem lornetką 26X70 oraz TN170/1190. Dla teleskopu był przeprowadzony test gwiazdowy,który wypadł znakomicie. Obrazy jowisza przepiękne (pow. 200-250X) - widoczne 5 pasów. Saturn ukazał mi wreszcie szczelinę Cassiniego. Ponadto ustrzeliłem M1, M81, M82, M51, M42 i okolice.

Pozdrawiam Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem w przerwie obserwacji. Czy ktoś o 23:45 (około) widział bolida na południu tuż pod Jowiszem o jasności podobnej do Jowisza?? Był biały z domieszką czerwonego. Był szybki i zniknął.

Polowanie na galaktyki we Lwie z powodu za jasnego nieba zakończone niepowodzeniem, nawet nie myślę o M104 z chaty. :( będzie trza na pole jechać na galaktyki.

Być może upoluję za dłuższą chwilę M13 bo już Herkulesika widać na wschodzie (od strony Poznania znowu :? ) ale co zrobić. Może się da, wkońcu to taka północna Omega Centauri.

Myśle także, nie wiem czy to jest możliwe nad odnalezieniem przez lornete czy telepa Saturna ale w dzień. O 14 można go szukać razem z Wenus. Wysokość i azymut powinien starczyć, i jasność Saturna raczej także, bo ma podobną do Wegi, którą w dzień można wylookać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 w nocy a ja wróciłem do chaty po obserwacjach. Od razu mówię że jedyną "porażką" nocy było szukanie M104 i nic.

Oprócz tego:

- M13 po raz pierwszy (teleskop i lorneta na statywie 20x60) szukałem jakieś pół minuty,

- M57

- epsilony Lutni (widze że nie są pojedyńcze ale nie moge rozdzielić),

- 2 albo 3 meteory i wszystko na to wskazuje 1 bolid,

- WCP na Jowiszu i przerwa Cassiniego w pierścieniach Saturna,

- gromady otwarte w Woźnicy

- gromady otwarte w Perseuszu (na północ od NGC 884 i 869),

- gromady otwarte w Kasjopei w tym (chyba) M52, a M103 na pewno i te kilka NGC (identyfikacja później),

- gromada otwarta OCL 457 w Byku. Szukałem Kraka, ale :( .

 

Oprócz tego nie ukrywam, że się douczyłem mechaniki nieba. Wreszcie widziałem Pannę (nie w całości bo na polu nie byłem). I wiem gdzie wschodzą: Panna, Wolarz, Lutnia, Łabędź i Herkules.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udane to one będą jeżeli moje dzisiejsze plany się spełnią do końca. O 15:30 planuję odnalezienie Wenus (wcześniej się nie udało).

O 17:30 zaraz po zachodzie Słońca ciut ponad 15 stopni nad horyzontem będzie sierpiczek Księżyca dzień po nowiu. Może się uda go ustrzelić.

 

A koło 3 w nocy planuję odnalezienie M104. Mapkę już mam, więc chyba się uda. Tych we Lwie nie szło dostrzec, choć lornetką widziałem miejsce, w którym są. Za jasne niebo :? :? .

 

Aj dzisiaj się tej Wenus naszukałem. Za drugim podejściem się udało. To moja druga obserwacja Wenus w dzień. Wyznaczyłem sobie jeden dom, który jest dokładnie na południu. Pomagał mi będzie w ustaleniu konta azymutu. Teraz statyw czeka na dachu na zachód Słońca za niski las, wtedy być może uda się moona zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Co do mgławic to potwierdzam że noc nie była tak wypaśna jak z pozoru wyglądała bo nawet w półmetrówce Tura wczoraj nie widzieliśmy ich najlepiej pomimo pozamiejskiej lokalizacji teleskopu.

Testowany był oczywiście nowy Naglerek 31mm ale jasność tła nieba pozostawiała sporo do życzenia :?

Na M42 skierowany był nasz wzrok w składzie Darek Bobak, Janusz P. oraz Tur przez filtr Swan oraz OIII i z każdym z nich widoki były trochę inne i widoczne inne fragmenty mgławicy.

Po raz pierwszy stwierdziliśmy że w M42 za pomocą teleskopu 50cm z jego minimalnym powiększeniem pod 72x zaczyna być widać kolor jej najjaśniejszych, pomarańczowych, części tym samym wyjaśniła się kwestia czy dużym teleskopem z minimalnym powiększeniem widać kolory w najjaśniejszych mgławicach, odpowiedź brzmi: widać :lol::lol::lol:

Filtry nebularne też wspaniale uwidaczniają taka słabą powierzchniowo i wielką mgławicę jaką jest Rozetta, bez filtra ledwo widoczna tylko zerkaniem a z filtrami widoczna wraz z ciemnymi pasami przecinającej jej materii 8)

Nie omieszkaliśmy też loknąć na galaktyki w Pannie, (można sie tam nieźle pogubić), Lwie i wschodzącego Herkulesa z gromadami kulistymi.

Standartowo przgląd jasnych galaktyk w zenitalnej, Wielkiej Niedzwiedzicy ale bez wielkiego entuzjazmu z powodu trochę dziwnie jasnego nieba oraz studim M46 z ładną mgławicą planetarną podobną rozmiarowo oraz kształtem do M57.

Wypada nam podziękować Turowi za gościnę, wspólne obserwacje i miły przerywnik na gorącą herbatkę obserwacyjną która pozwoliła nam nie zamarznąć do północy 8)

Dzisiaj zapene druga cześć obserwacji bo pogoda nadal się trzyma :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja widziłam przez moment cassiniego.

 

Już chyba wiem o co z nim chodzi. Poprostu nie widze dobrze ciemnego, zewnętrznego pasa i dlatego nie rzuca mi sie w oczy przerwa cassiniego.

 

ps. no tak mi sie przynajmniej wydawało :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś o 23:45 (około) widział bolida na południu tuż pod Jowiszem o jasności podobnej do Jowisza?? Był biały z domieszką czerwonego. Był szybki i zniknął.

 

Też około 23:45-23:50 widziałem bolida tylko ten akurat leciał wolno mniej więcej od 60st nad horyzontem na N przez Kasjopeje tak do 15st nad horyzontem gdzie znikł. Miał jasność porównywalną z Jowiszem (noo może był troszeczkę słabszy).

 

A ja widziłam przez moment cassiniego

 

A mnie udało sie zobaczyć lornetką 20x60 Tytana (!) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie tej nocy światełko będzie się bezpowrotnie marnować a przez cały dzień na niebie nie było ani jednej chmurki :(

:idea: =tak wogóle to każdy powinien dostać jak największy teleskop aby światło ze słabiej świecących gwiazdek też się nie marnowało! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

He he w Kraku też chmurwy nas napadły koło 20h tuż pod bramą obserwatorium i nawet nie indagowaliśmy portiera tylko chyc na sąsiednią górkę 300m obok podziwiać panoramę i lokalne widoki, relacja zapewne będzie wkrótce z tej wycieczki :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.