Skocz do zawartości

Obliczanie czasu


P@weł

Rekomendowane odpowiedzi

No więc prawidłowa odpowiedź:

 

alfa i beta Wielkiego Wozu posłużą jako wskazówka godzinna, a gwiazda Polarna to środek naszej "tarszy od zegara".

Do obliczenia godziny stosujemy następujący wzór:

(x+y)*2=xy*2=czas

 

x-godzina, którą wskazywała "wskazówka Wielkiego Wozu".

y-miesiąc (od połowy miesiąca dodajemy dodatkowo 0,5)

Następnie od liczby 54,3 odejmujemy nasz czas i wychodzi nam czas rzeczywisty 8) .

 

Przykład:

Jest np. 15 październik, a "Wielki Wóz wskazuje" godzinę 7.

Obliczenia:

(7+10,5)*2=17,5*2=35

54,3-35=19,3

Odp. Jest około 19:15

 

Przykład 2:

Jest 1 luty, a Wielki Wóz wskazyje godzinę 2.

Obliczenia:

(2+2)*2=4*2=8

54-8=46,3

i wówczas, gdy po odjęciu od liczby 54,3 naszego czasu wyjdzie liczba wieksza niż 24, wówczas należy od tej liczby odjąć liczbę 24 8)

46,3-24=22,3

Odp. Jest około 22:15

 

Wiem, że może jest to troszkę skomplikowane, ale tylko na pierwszy rzut oka :D

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam. Mam pytanie. Ostatnio probowałem zrobić program obliczający GHA Pkt Barana. Założyłem sobie, że punktem odniesienia bedzie data 01.01.2005 godz:00:00 Gdzie owe GHA wynosi 100 stopni 40 minut i 37,1 sek. Proglem mój polega na tym, że nie wiem jak to wyliczyć. Próbowałęm na wszelkie sposoby, ale zawsze występował błąd. Tak dla jasności zmiany pkt barana obliczałem dla każdej sekundy. Jeżeli możecie to prosze o jakieś podpowiedzi. Dzięki wielkie. bosmanpm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obliczenia godziny stosujemy następujący wzór:

(x+y)*2=xy*2=czas

mam jedno zastrzeżenie co do tego wzoru bo albo ja nie znam się na matematyce albo w równaniu powyżej wyrażenie po lewej stronie pierwszego "rówanasię" nie jest równe wyrażeniu po prawej jego stronie, jesli sie myle prosze mnie poprawić..

apropos

Bardzo fajny sposób, w pogodne noce będe zostawiał zegarek w domu, za to wezme kalkulator żeby nie pomylić sie w dodawaniu :D

 

pozdrawiam

Edytowane przez damian.j.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że post został wyciągnięty na początek listy wątków, bardzo ciekawa metoda ;)

 

mam jedno zastrzeżenie co do tego wzoru bo albo ja nie znam się na matematyce albo w równaniu powyżej wyrażenie po lewej stronie pierwszego "rówanasię" nie jest równe wyrażeniu po prawej jego stronie, jesli sie myle prosze mnie poprawić..

 

symbol * w powyższym wzorze oznacza mnożenie przez liczbę sumy dwóch liczb, Ty natomiast masz na myśli wzór skróconego mnożenia na kwadrat sumy, ale wtedy potęgowanie powinno być zapisane w taki sposób (x+y)^2.

 

pozdrawiam,

nebula

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi mi o wzór skróconego mnożenia po prostu chodzi mi o to że jak byśmy skrócili obustronnie przez 2 to wychodzi ze x+y=xy a xy znaczy to chyba to samo co x*y wiec wychodzi x+y=x*y co jest mała niedorzecznością ale nie ma się co przejmować takimi głupotami, a może ja źle rozumiem zapis xy

mniejsza z tym grunt ze wiemy jak wyznaczyć godzinę bez zegarka :D

pozdrawiam!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre .Tylko absolutnie nieżyciowe.Tak naprawdę to tak jak z kompasem jaki by on nie był .Mało kto potrafi się nim posługiwać.Zorientowanie mapy wedlug kompasu dalo taki mniej więcej efekt :ha: a dopiero potem pytania :panie co to za góra.Jeszcze trochę paniki a tu perfidne potrafi być zagubienie się w znanym ponoc i niewielkim lesie i katastrofa gotowa.Nauki z harcerstwa biorą w łeb i zaczyna się błądzenie.Gdytby w szkole to kilka razy przećwiczyć w terenie a dać spokój pantofelkowi byłby jakiś efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amerykanie na stronach www.lhs.berkeley.edu/kids/ w play publikują zegarek dla dzieci zrobiony chyba na tej zasadzie tylko liczyć juz nie trzeba :szczerbaty: .Obrotowa mapa nieba też jest niezła.A w sumie to chyba strony Uniwersytetu kalifornijskiego.Widać dbają o nowe kadry.Zresztą na niemieckiej stronie astronomie.de w dobry nasdtrój wprawia mnie ufoludek Odo. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.