Skocz do zawartości

Problem (światłosiła?)


tomeczek

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem totalnym amatorem astrofoto i od miesiąca męczę się z problemem z którym nie mogę sobie poradzić... otóż na moim sprzęcie Celestron Omni XLT 150/750 i kamerce SPC900NC nie mogę za chol...re uzyskać obrazu planet i księżyca (widać tylko białą tarczę bez szczegółów), pomaga tylko przysłonięcie tubusa (wtedy już obraz pokazuje szczegóły), ale w ten sposób ze sprzętu 150/750 robię 50/750... Dodam że nie uzywałem nigdy zadnych filtrów i Barlow-a.

 

Moje pytanie... Czy mój problem to światłosiła mojego teleskopu (F/5) i czy użycie Barlow-a 2x (co zmniejszy swiatłosiłę do F/10) rozwiąże ten problem, czy jest jakiś inny czynnik, który nie pozwala mi korzystać w pełni z możliwości mojego sprzętu?

 

PS. Najlepsze co udało mi się uzyskać do tej pory to Jowisz, ale z przysłoniętym tubusem i nie widać na nim za dużo szczegółów.

 

post-18687-067987900 1287660196_thumb.jpg

 

Z góry dzięki za odpowiedzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązaniem byłby też neutralny filtr szary wkręcany na nosek kamerki. Albo polaryzacyjny. Nie wiem tylko, czy w wystarczającym stopniu osłabiłby jasność obrazu planety. Barlow z założenia jest lepszym rozwiązaniem, bo zwykle i tak stosuje się go w fotografii planetarnej, żeby tarcza planety nie była wielkości łebka od szpilki. Ale na przykład do Księżyca, jeśli będziesz chciał sfotografować większy obszar pewnie filtry byłyby OK.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązaniem byłby też neutralny filtr szary wkręcany na nosek kamerki. Albo polaryzacyjny. Nie wiem tylko, czy w wystarczającym stopniu osłabiłby jasność obrazu planety. Barlow z założenia jest lepszym rozwiązaniem, bo zwykle i tak stosuje się go w fotografii planetarnej, żeby tarcza planety nie była wielkości łebka od szpilki. Ale na przykład do Księżyca, jeśli będziesz chciał sfotografować większy obszar pewnie filtry byłyby OK.

 

No z Barlow-em dostałem też filtry ( Zestaw filtrow Celestron nr 1 , przepraszam za reklamę )

może się przydadzą... Na razie uczę się metodą prób i błędów, to sporo kosztuje... ale daje mnóstwo zabawy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.