Skocz do zawartości

Oprawa filtra słonecznego


jakub880

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam zamiar kupić filtr słoneczny folię Baadera, jako że jestem człowiekiem, który przed zakupem musi wszystko sprawdzić (szukałem w internecie ale nic szczególnego nie znalazłem)

Mam kilka pytań i wątpliwości:

1. W sklepie DO są gotowe oprawy (mam Syntę 8") Czy te oprawy są warte swojej ceny czy lepiej zrobić metodą ATM??

2. Jak szukałem jak zrobić dobrą oprawę to na ten opis gdzie jest mowa o filtrze nie pełno aparaturowym. Czy filtr założony na kapsel w deklu będzie dawał zadowalający obraz słońca czy lepiej pełno aparaturowy??

3. jak się ma strawa z fotografowaniem przez ten filtr, bo w DO są także specjalne do fotografii o oznaczeniu ND 3,8 FOTO??

 

Pozdrawiam Jakub M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Moim zdaniem te oprawy są do niczego (nie trzymają się mocno tubusa, jest to w zasadzie takie czarne "frisbee" do którego i tak trzeba wymyślić sposób mocowania folii - przed oględzinami spodziewałem się raczej czegoś w rodzaju dwóch kawałków plastiku, między które wkłada się folię - oczywiście ta kupna oprawa jest jednoelementowa). Zdecydowanie polecam zabawę w ATM.

2. Nie próbowałem zasłaniać samego dekla (miałem zawsze filtr pełnoaperturowy) ale na chłopski rozum zdaje się, że sporo można stracić na rozdzielczości. Tę podpowiedź "z deklem" traktowałbym raczej jako krok w kierunku absolutnego minimum (np. mam 5zł w portfelu i bardzo chcę obserwować Słońce przez swoją Syntę 8, więc kupię kwadracik folii 5cm × 5cm). Plamy będą widoczne, ale spodziewam się, że niewidoczna będzie granulacja (acz mogę się mylić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. jak się ma strawa z fotografowaniem przez ten filtr, bo w DO są także specjalne do fotografii o oznaczeniu ND 3,8 FOTO??

Można fotografować bez problemu. Przy ND3.8 można stosować krótsze czasy naświetlnia / niższe ISO, ale przy 8" lusterku i dużej światłosile to bez większego znaczenia, przy ND5 (wizual) na takiej tubie i tak czasy ekspozycji wychodzą króciutkie...

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Leszek Szamocki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nikogo przypadkiem nie wprowadzić w błąd, poszperałem w sieci i sprawdziłem parametry tych folii. ND5 ma transmisję na poziomie 0.00001 (0.001%) a ND3.8 na poziomie 0.00016 (0.016%) - czyli 16 razy większą.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Leszek Szamocki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.