Skocz do zawartości

Mój pierwszy teleskop


QaX

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jest to mój pamiętny pierwszy post na forum i oby nie ostatni :D . Piszę do was i proszę o pomoc w wyborze mojego pierwszego urządzenia. Postaram się przedstawić tak że podstawowe informacje które mam nadzieje będą pomocne :rolleyes: . Oto i one:

- lokalizacje: obrzeża nie wielkiego miasta, lecz nie daleko miasta dużego :)

- cena: przedział zamyka się w około 1000 zł

- wole teleskopy zwierciadlane

- wiedza: posiadam pewną wiedzę astronomiczną (uczęszczam na zajęcia do obserwatorium, lecz są one trochę za rzadko ;])

- mam lat 17 dlatego też nie posiadam jeszcze samochodu ale właściwie koło siebie mam nie najgorsze warunki :)

- chciał bym teleskop którym mógł bym obserwować planety i najjaśniejsze obiekty mgławicowe

Mam nadzieje że to co napisałem pomoże i wspólnymi siłami znajdziemy coś dla mnie. Jeszcze raz witam i pozdrawiam wszystkich zakręconych na punkcie tego co nas otacza :):astronom:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli te dobre warunki oznaczaja,że możesz bez wielkiego dźwigania po schodach wystawić sprzęt przed dom do ogródka, to najlepszym rozwiązaniem przy Twoich kryteriach bedzie Newton Synta 6" na Dobsonie [152/1200]. Troche gorzej to wygląda, jeśli musisz przenosic ten sprzet po schodach i na duże odległości, ale i tu "da się" kombinując jakieś szelki z taśmy nylonowej do noszenia tubusa. Problem bedzie też na balkonie jaśli mały, sprawe balustrady można ewentuanie rozwiazać stawiając teleskop na dodatkowej podstawce 20-30cm wysokości.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Opisz dokładniej, jak i gdzie chcesz eksploatować sprzęt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przenoszeniem jest własnie lekki problem, teleskop muszę znieść po schodach a następnie przenieść jeszcze kawałek. Dlatego właśnie zastawiałem się nad zakupem Newton'a 130/900 na paralaktycznym. Mógł bym go szybko rozłożyć a następnie przenieść. Obserwacje będę prowadził w kilka osób dlatego mogę to wtedy wziąć w dwie osoby. Co do balkonu to nie posiadam go wcale :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie posiadasz balkonu w ogóle, to wg mnie potrzebujesz teleskopu, który przede wszystkim będzie można bardzo łatwo przenieść na jeden raz. Jeśli kupisz teleskop, który będziesz przenosił na dwa-trzy razy to z czasem przestanie Ci się chcieć latać z osprzętem w górę i w dół(zresztą zostawić pół teleskopu na ulicy też strach) i możesz szybko zniechęcić się do oglądania w ogóle. Mówisz, że obserwacje będziesz prowadził w dwie osoby – ale czy na pewno i czy zawsze będą to dwie osoby? Tzn. – czy ta druga osoba będzie na każde Twoje skinienie? Wiesz, jest -10, ale niebo kryształ, godzina 21, Ty mówisz tej drugiej osobie – idziemy, a ona idzie? Jeśli tak to możesz kupić większy teleskop, który można tachać w dwie osoby, jeśli nie – musisz mieć lżejszy i mniejszy, który sam przeniesiesz. Nie możesz uzależniać swoich obserwacji od chce/nie chce mi się drugiej osoby, bo nic z tego nie wyjdzie. Z doświadczenia wiem, że ‘drugie osoby’ szybko się zniechęcają.

 

 

 

Opcja nr 1(jednoosobowa) – szczerze mówiąc nic mi teraz nie przychodzi na myśl(jeszcze jestem przed kawą ;) ), ale w opcji jednoosobowej na pewno trzeba by się rozejrzeć za sprzętem na montażu azymuntalnym – taki montaż jest lekki i łatwy w przenoszeniu.

 

Opcja nr2(dwuosobowa) – można tu powalczyć z Syntą 6 – tuba i Dobson są relatywnie lekkie – lżejsze niż w 8’’ (6+8kg), więc każda osoba może wziąć po jednym elemencie, albo wersja lżejsza – Newton 130 plus EQ2 (montaż ok 7kg i tuba pewnie ze 4), chociaż w tej drugiej opcji teleskop pokaże mniej, a montaż będzie rozedrgany od rozmiarów i ciężaru teleskopu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja nr 1(jednoosobowa) – szczerze mówiąc nic mi teraz nie przychodzi na myśl(jeszcze jestem przed kawą ;) ), ale w opcji jednoosobowej na pewno trzeba by się rozejrzeć za sprzętem na montażu azymuntalnym – taki montaż jest lekki i łatwy w przenoszeniu.

Achromat (krótki) na azymucie albo porządna lornetka?

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o to że będzie więcej niż jedna osoba to jest to właściwie pewne. Przez jakiś czas prowadziłem z tymi osobami obserwacje z użyciem lornetki i teraz potrzebuje czegoś lepszego. Myślisz że te drgania były by aż tak uporczywe? A jeśli kupił bym Newton'a 130/650 to może nie trzęsło by się aż tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zawsze masz zapewnioną pomoc dodatkowej osoby, to spokojnie możesz celować w Syntę 6’’. Nie tylko pokaże więcej niż 130mm Newton, to przy przenoszeniu nie będzie wielkiej różnicy (mowa o przenoszeniu w dwie osoby) – chociaż montaż paralaktyczny przy tej samej wadze będzie bardziej poręczny przy przenoszeniu(łatwiej chwycić). Oprócz tego Synta 6’’ ma znacznie mniejszą światłosiłę od 130/650, dzięki czemu będzie można z powodzeniem używać tańszych okularów. Dodatkowo montaż Dobsona jest bardziej stabilny od EQ2 (ale za to nie ma mikroruchów). Wybór należy do Ciebie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh na tym forum jest tyle informacji że i tak się to wszystko miesza, właśnie dlatego założyłem ten temat żeby zebrać wszystko w jednym miejscu ;). Pierwsza i w sumie bardzo ważna rzecz to przenoszenie, moje schody są dosyć wąskie dlatego właśnie zainteresował mnie ten Newton 130/650. Ale napisałeś że ze względu na jego światło siłę może być konieczność używania droższych okularów. Za to tego problemu nie ma w drugim teleskopie. Kolejna sprawa to stabilność, Dobson jest bardzo stabilny to wiem. Dlatego chciał bym wiedzieć czy przy EQ-2 drgania będą uciążliwe, ale to i tak na jakiś czas w przyszłości pewnie była by opcja zakupu lepszego sprzętu lub samego montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra zdobyłem podstawowe informację teraz zostaję tylko podjąć decyzję i kupić :) Nie będę was już zanudzał większą ilością pytań ;) Nie długo możecie się spodziewać że pochwalę się zakupem. A puki co to dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.