Skocz do zawartości

Most Wanted 2011


Rekomendowane odpowiedzi

Coś obiecałem. Ostatnio bawiąc się w Kashmirze generuję różne widoki z wyższych wzniesień na nizinach. Tak oto doszedł kolejny punkt do powyższych odległości.

BukowaG.jpg

 

I jak to bywa gdy się robi coś bez ściągi, rzeczywistość bywa brutalna. Po sprawdzeniu na mapie wychodzi, że punkt jest zalesiony więc ten PO można traktować jako ciekawostkę, niestety :)

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tatry z Salomina mogą być nieosiągalne ze względu na pozostałości Puszczy Sandomierskiej w okolicach Mielca (na drodze obserwacji). Wczoraj zmierzyłem się z tym problemem w okolicach Kosów (pow. kolbuszowski). Kikudziesięciometrowej wysokości lasy sosnowe (20-30m) powodują znacze ogranczenie widoku, w stosunku do obliczeń Kashmira (jest ktoś w stanie to zweryfikować?). Natomiast Tatry z Sandomierza - kwiestia czasu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś chętny na pielgrzymkę na Jasną Górę? :D

 

jasna góra_50mm_taras.jpg

Tatry_taras.jpg Jesioniki_taras.jpg

 

PS. Te symulacje są z ogólnodostępnego tarasu, który jest na wys. 55m. Dawniej dostępny był także wyższy taras, wys 90-95m (nie pamiętam), wieża ma 106.5m. wysokości.

Mam nadzieję, że po uzgodnieniu, albo większym "Bóg zapłać" można wejść wyżej na wieżę, bo widoki byłyby niezłe:

jasna góra_50mm.jpg

jasna-góra_tatry.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś chętny na pielgrzymkę na Jasną Górę? :D

 

jasna góra_50mm_taras.jpg

Tatry_taras.jpg Jesioniki_taras.jpg

 

PS. Te symulacje są z ogólnodostępnego tarasu, który jest na wys. 55m. Dawniej dostępny był także wyższy taras, wys 90-95m (nie pamiętam), wieża ma 106.5m. wysokości.

Mam nadzieję, że po uzgodnieniu, albo większym "Bóg zapłać" można wejść wyżej na wieżę, bo widoki byłyby niezłe:

jasna góra_50mm.jpg

jasna-góra_tatry.jpg

 

Wszystko fajnie, tylko w okresie zimowym wieża jest nieczynna. Tak więc do kwietnia trzeba cierpliwie czekać.

Poza tym są nikłe szanse na wejście powyżej ogólnodostępnego tarasu. W każdym razie na Pradziada poluję od dłuższego czasu. Szkoda, że wieża jest otwarta w sezonie tylko do godz. 16.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie, tylko w okresie zimowym wieża jest nieczynna. Tak więc do kwietnia trzeba cierpliwie czekać.

Poza tym są nikłe szanse na wejście powyżej ogólnodostępnego tarasu. W każdym razie na Pradziada poluję od dłuższego czasu. Szkoda, że wieża jest otwarta w sezonie tylko do godz. 16.

Zachód słońca za Pradziadem z Jasnej Góry wypada 23 stycznia <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, chciałbym dokonać swojego pierwszego poważnego osiągnięcia, takie osobiste most wanted :rolleyes: Wypatrzyłem w hey-u, że niedaleko mojego domu widać Jeseniki odległe o 184km. Nie wiem tylko jak będą wyglądały i w którym miejscu horyzontu ich szukać :g: Chciałbym prosić o symulację kilku stopni widoku około azymutu 280 (najlepiej w kashmirze, który dla mnie jest czarną magią) Miejsce o które mi chodzi to szczyt Babicy: 49.7875°N 19.80083°E

Sprzęt jakim dysponuję to kompakt zoom 3x oraz lornetka 8x40, gerlach z 70km wygląda jak w załączniku, jak oceniacie szansę upolowania jeseników tym samym "cackiem"?

 

Będę wdzięczny za pomoc :notworthy:

post-18774-079546900 1295271137_thumb.jpg

Edytowane przez KSU13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KSU13 - ale numer wypatrzyłeś... Pierwsza myśl była taka, że zza horyzontu wystaje jakieś 10 metrów grzbietu Jesioników i z Twoim sprzętem sprawa jest z góry przegrana. Tego Gerlacha to jednak są na zdjęciu setki metrów w pionie. Kashmira nie mam, ale powtórzyłem symulację na Heyu i szok - na visibility cloak widać ze 200 metrów zbocza Orlika! Moim zdaniem masz duże szanse, jeśli tylko trafisz na dobry kontrast gór i nieba, najlepiej o jakimś zachodzie Słońca. Dobrze by tylko było, żeby kompakt był choć trochę ustawialny z ręki, a jeśli nie, to będziesz musiał łapać ustawienia aparatu tak, by na obrazie było dużo jasnego nieba, a potem przenosić już zablokowane na Jesioniki.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VRG, obrazki "jak by to wyglądało" są mylące. Matryca pewnie ma w pionie przynajmniej 1536 punktów, więc po wyświetleniu zdjęcia zrobionego na 100 mm (bo rzeczywiście, mniej więcej taki jest pewnie ekwiwalent tego zooma 3x) na ekranie okazałoby się, że Orlik zajmuje więcej miejsca niż na symulacji zrobionej dla 300 mm. Moim zdaniem się da, kluczowa jest ostrość i ustawienie jasności zdjęcia (żeby nie przepalić), no i drobiazg - warunki.

Zostaje jeszcze pytanie o las na tym bliskim grzbiecie - jeśli drzewa mają tam po 30 metrów wysokości, to obserwacja staje pod znakiem zapytania.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VRG, obrazki "jak by to wyglądało" są mylące. Matryca pewnie ma w pionie przynajmniej 1536 punktów, więc po wyświetleniu zdjęcia zrobionego na 100 mm (bo rzeczywiście, mniej więcej taki jest pewnie ekwiwalent tego zooma 3x) na ekranie okazałoby się, że Orlik zajmuje więcej miejsca niż na symulacji zrobionej dla 300 mm.

A czy my tu rozmawiamy o zgodności symulacji z Kashmira z rzeczywistością której chyba dotąd nie rozważaliśmy ? :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VRG, obrazki "jak by to wyglądało" są mylące. Matryca pewnie ma w pionie przynajmniej 1536 punktów, więc po wyświetleniu zdjęcia zrobionego na 100 mm (bo rzeczywiście, mniej więcej taki jest pewnie ekwiwalent tego zooma 3x) na ekranie okazałoby się, że Orlik zajmuje więcej miejsca niż na symulacji zrobionej dla 300 mm. Moim zdaniem się da, kluczowa jest ostrość i ustawienie jasności zdjęcia (żeby nie przepalić), no i drobiazg - warunki.

Zostaje jeszcze pytanie o las na tym bliskim grzbiecie - jeśli drzewa mają tam po 30 metrów wysokości, to obserwacja staje pod znakiem zapytania.

 

1.Wyszukałem w książce do aparatu ekwiwalent to 105mm, trzeba jeszcze przemnożyć przez powiększenie lornetki czyli 8x, daje to ekwiwalent w okolicach 840mm. Matryca ma wymiary 3648X2736pikseli

2.Szczyt tego grzbietu jest niestety zalesiony jednak po tym co tu przeczytałem i zobaczyłem nastawiam się optymistycznie :Boink:

 

Ciekawi mnie jeszcze podnoszenie horyzontu na takim dystansie, może mieć zauważalny wpływ?

Edytowane przez KSU13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, chciałbym dokonać swojego pierwszego poważnego osiągnięcia, takie osobiste most wanted :rolleyes: Wypatrzyłem w hey-u, że niedaleko mojego domu widać Jeseniki odległe o 184km. Nie wiem tylko jak będą wyglądały i w którym miejscu horyzontu ich szukać :g: Chciałbym prosić o symulację kilku stopni widoku około azymutu 280 (najlepiej w kashmirze, który dla mnie jest czarną magią) Miejsce o które mi chodzi to szczyt Babicy: 49.7875°N 19.80083°E

To będzie mega trudne wyzwanie, ale jeżeli się uda, to wpiszemy Cię do Hall of fame dalekich obserwacji. Powodzenia!

 

PS. Taką tablicę sław trzeba stworzyć na stronie. Póki co widzę trzech kandydatów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Wyszukałem w książce do aparatu ekwiwalent to 105mm, trzeba jeszcze przemnożyć przez powiększenie lornetki czyli 8x, daje to ekwiwalent w okolicach 840mm. Matryca ma wymiary 3648X2736pikseli

O proszę, czyli trafiłem z tym 100mm ;) Skup się więc na tym co oferuje aparat, bo ręczne zabawy z lornetką mogą służyć tylko jako ciekawostka ;)

Kodak Z812IS + lornetka 20x50:

zoom.jpg

Zagadka: zgadnij co przedstawia zdjęcie ;)

 

2.Szczyt tego grzbietu jest niestety zalesiony jednak po tym co tu przeczytałem i zobaczyłem nastawiam się optymistycznie :Boink:
Jeśli las jest wysoki to zaopatrzysz się w jakąś kilkumetrową drabinę, ewentualnie będziesz focić z czubka jakiegoś świerka czy innej buczyny ;)

 

Ciekawi mnie jeszcze podnoszenie horyzontu na takim dystansie, może mieć zauważalny wpływ?
Tylko przy mocnej inwersji, ale tu niech się więksi specjaliści wypowiedzą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KSU13, jako wielki entuzjasta podnoszenia horyzontu nad inwersją bardzo bym oczywiście chciał, żeby to zjawisko Ci pomogło, ale oczywiście gwarancji nie daję ;). Sam przekonuję się od kilku lat, jak trudno trafić na odpowiednie warunki. Życzę oczywiście powodzenia, tylko nie lekceważ dni bez inwersji i ze znakomitą przejrzystością powietrza.

Vrg ma rację, daj spokój z przykładaniem lornetki do obiektywu. Musiałbyś ją chyba przykleić precyzyjnie do aparatu jakimś superklejem, żeby oś optyczna pokrywała się z osią obiektywu i żeby nie ruszać całością podczas robienia zdjęcia. Matrycę twój aparat ma po byku i jeśli tylko optyka do niej dorasta, to zdolność rozdzielcza powinna być niezła.

Skoro górki po drodze są zalesione, to Medvedi i Pricny vrch raczej odpadają. Zostaje Orlik, którego wystaje o wiele więcej. Obliczę, na jakiej wysokości biegnie światło i zobaczymy, jaki jest zapas nad tym grzbietem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, dzięki za słowa zachęty :rolleyes:

 

VRG, czyżby to było skrzyczne? :g: ilość szczegółów rzeczywiście "powala" ale jaka jest odległość?

 

Krzsiek, o szczegóły techniczne się nie martw, mam taki kazek-wynalezek, który utrzymuje dość dobrze oś optyczną B) tak zrobiłem zdjęcie Gerlacha kilka postów wyżej, dla porównania daję to samo bez użycia lornetki.

 

PS: W pierwszym tygodniu kwietnia za Orlikiem zachodzi słonko, czy do zobaczenia jego cienia wystarczy bezchmurne niebo czy widzialność też musi być dobra?

post-18774-046812300 1295355313_thumb.jpg

Edytowane przez KSU13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KSU13 i Vrg - jeśli dobrze zidentyfikowałem, to główną przeszkodą jest północno-wschodni grzbiet góry o wysokości ok. 550 m npm, położonej na 49.84 N 19.461 E, czy tak? Światło w normalnych warunkach termicznych według moich obliczeń przechodzi na wysokości 540m, nad punktem o wysokości około 480m. Jeśli więc na miejscu nie ma 60-metrowych świerków, to sprawa jest prawie wygrana - wystarczy pójść na miejsce w odpowiednich warunkach ;). Światło po drodze schodzi na 400 m, a Babica też w końcu nie jest jakimś bardzo wysokim szczytem, więc ewentualna inwersja musiałaby być nisko. Najlepszy byłby zapewne dzień z powietrzem przejrzystym aż do powierzchni ziemi, tak jak było 13 listopada, ale Rafał pokazał kiedyś, że na tle Słońca można zrobić zdjęcie nawet w średnich warunkach widzialnościowych.

Poza tym wyrazy uznania za udane połączenie lornetki z aparatem. To jest sztuka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VRG, czyżby to było skrzyczne? :g: ilość szczegółów rzeczywiście "powala" ale jaka jest odległość?

Tak, Skrzyczne ;) 71 km, normalnie przy pomocy samego aparatu wygląda to np tak: http://picasaweb.goo...290134341417874

Więc zabawa z lornetką nie ma sensu jak dla mnie chyba że okular jest większy niż średnica obiektywu aparatu, co przy małym kompakcie z obiektywem grubości naparstka jest w sumie wykonalne.

 

PS: W pierwszym tygodniu kwietnia za Orlikiem zachodzi słonko, czy do zobaczenia jego cienia wystarczy bezchmurne niebo czy widzialność też musi być dobra?

Widzialność przede wszystkim, podświetlenie od drugiej strony dużo daje, nawet gdy w ciągu dnia warunki niby nie są wystarczająco dobre ale jednak przejrzystość musi być dobra, zwłaszcza przy zachodzie kiedy w obserwacji przeszkadzają podświetlone poziomo warstwy zanieczyszczonego powietrza.

Słonko zachodzić będzie dokładnie:

-11.04 za Medvedim

-12.04 za Orlikiem

-13.04 lekko na lewo przed Pricnym

 

KSU13 i Vrg - jeśli dobrze zidentyfikowałem, to główną przeszkodą jest północno-wschodni grzbiet góry o wysokości ok. 550 m npm, położonej na 49.84 N 19.461 E, czy tak?

Tak, N-E zbocze Łysej Góry. Zalesione niestety.

 

Jeśli więc na miejscu nie ma 60-metrowych świerków(...)

Co w Beskidach nie jest niewykluczone ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, 60-metrowe świerki to raczej wszędzie nie są niewykluczone ;). Na szczęście świerk dorasta do 50 metrów, więc musiałyby to być jakieś mutanty, albo eksperymentalna szkółka sekwoi ;). Zobaczyłem natomiast, że na symulacji jest jeszcze coś między tym zalesionym ramieniem a Orlikiem, raczej równe, co też wypadałoby sprawdzić. Czy to jeszcze jakiś inny grzbiet? Nie bardzo potrafię go znaleźć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ostaniej publikacji na stronie DO pojawił się nowy cel z kategorii "Most Wanted"

 

Warto myślę dodać jeszcze jeden fakt. Otóz z samego szczytu Śnieżnika można zobaczyć… http://www.heywhatsthat.com/?view=IA5QCKM4

…Klaka w Małej Fatrze z odległości 190 km. Chyba mamy kolejną obserwację Most Want i to zaraz „pod domem”.

 

śnieżnik.jpg

Śnieżnik-Kl'ak.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem w oczekiwaniu na widzialność znów nie mogłem się powstrzymać od grzebania w hey-u :szczerbaty: Nie wiem czy ktoś to już wywęszył ale z Kralowej Holi jest możliwość ujrzenia rumuńskich gór z odległośći 300+. Co na to eksperci? B)

 

W załączniku potencjalne punkty widokowe

post-18774-0-11137200-1295975077_thumb.jpg

Edytowane przez KSU13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem w oczekiwaniu na widzialność znów nie mogłem się powstrzymać od grzebania w hey-u :szczerbaty: Nie wiem czy ktoś to już wywęszył ale z Kralowej Holi jest możliwość ujrzenia rumuńskich gór z odległośći 300+. Co na to eksperci? B)

 

W załączniku potencjalne punkty widokowe

 

Jak najbardziej, tutaj masz wygenerowany realny widok

 

 

http://www.viewfinderpanoramas.org/panoramas/EUR/KRALOVA-S.gif

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.