Skocz do zawartości

Test refraktora WO ZenithStar 66 SD z korektorem MPCC z Baader Planetarium


franz

Rekomendowane odpowiedzi

Korektor nie skraca ogniskowej ale za to dużo lepiej koryguje pole od dedykowanego do refraktorka korektora WO.

Test przeprowadzono na Plejadach. Canon 400D - 15 x 5 sek. ISO 1600.

To jest pełna klatka 100%.

Korektor był w odległości 61 mm od matrycy CCD.

Dziekuję Piotrkowi L. za pomoc w dobraniu korektora i odległości od matrycy :friends: .

pozdrawiam

plejady-test.jpg

ccd insp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno porównywać wyniki z CCD inspektora bo ja mam fotkę z matrycy Canona 400D a Ty z 350D. Najważniejsze, że gwiazdy są do przyjęcia :D Być może, że trochę lepiej spasowało u mnie. Obiektywy i korektory mogą się nieco różnić, szczególnie obiektyw, bo jak wiesz, robiłem dodatkową kolimację. Kolimacje w tych refraktorkach nie są powtarzalne i raczej zależą od dobrego dnia pracownika. Ta wada jest nie tylko u mnie. Przeglądałem sieć i doszedłem do wniosku, że te typy tak mają. Dodatkową odległość mam taką samą - 6 mm. Skrócenie z 7,9 mm na 6 mm zmieniło wszystko, jak widzisz. Dobrze to zbadałeś :Beer:

Jeśli idzie o wadę to mam na myśli naprężenia od celi na obiektyw. Obiektyw jest korygowany czterema śrubkami znajdującymi się na obwodzie celi. Fabrycznie te śrubki są zbyt mocno skręcone. Objawia się to "wygryzionymi" gwiazdkami - patrz fotki. Przeszukując sieć zauważyłem, że większość białych modeli tych refraktorków ma to samo co u mnie. W poprzednich modelach tych śrub nie ma ale też można zauważyć wady kolimacyjne - brak kolimacji?. W jednych są większe, w drugich mniejsze ale zawsze są obecne. Kolimacja polega na poluzowaniu tych śrubek , ale trzeba uważać żeby nie przedobrzyć bo można złapać jakąś aberrację :szczerbaty: . Trochę jeszcze u mnie to widać ale nieznacznie i tylko na bardzo jasnych gwiazdach.

Pozdrawiam

Edytowane przez astrodziadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.