Skocz do zawartości

Pomoc w kwestii luminacji


exec

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem/pytanie odnośnie luminacji, ale może zacznę od początku.

Ponad miesiąc temu kupiłem ST-2000XM, ale z powodów pogodowych i zdrowotnych dopiero wczoraj mogłem tak naprawdę zrobić pierwsze próbne zdjęcie. Było to moje czwarte zdjęcie w życiu i pierwsze nową kamerą (wcześniej 3 zdjęcia Canonem). No i pojawiły się pierwsze problemy jeśli chodzi o zdjęcia LRGB.

 

Materiału bardzo mało, bo niewiele ponad 20minut, ale niestety tyle czasu miałem i musiało na test wystarczyć. Robiłem luminacje tylko 1,5min x 12, RGB 45sek bin2 po 3 klatki na kanał. Księżyc mocno świecił i był wysoko nad horyzontem przez co zdjęcia są nierówno naświetlone z jednej strony-w tym przypadku to nieistotne. Dobre ustawienie ostrości w Tairze 300mm 5,6 tym śmiesznym pokrętełkiem to też walka z wiatrakami... Ok, ale co chodzi?

1. RGB - mimo dużego szumu wydaj się, że jest ok

2. Luminacja - gwiazdy wielkie placki - po złożeniu obu warstw wygląda to źle.

 

Zdjęcia są po bardzo szybkiej obróbce krzywe/poziomy i nic więcej. Wrzucam trzy zdjęcia - RGB, L i złożone oba.

Zauważcie jak wielkie są gwiazdy w luminacji a jakie są małe w RGB. Rozumiem, że filtry kolorowe są 'ciemniejsze', ale różnica chyba jest za duża...

Teraz nie wiem co jest nie tak - czy to wina słabej ostrości? Czy coś pochrzaniłem w obróbce? Zwróćcie szczególnie uwagę na te jasne/duże gwiazdy. Wszelkie porady mile widziane.

 

 

zoars.jpg

 

 

 

utbv4.jpg

 

cxpmp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od pytania - czy na pewno zdjęcie L było wykonywane przez filtr IR ?

Właśnie sprawdziłem i wygląda na to, że tak - przez filtr L Astrodona.

Mam w kole jedno miejsce puste - gdyby koło ustawiło się na pustej pozycji to ostrość by była mocno rozjechana.

Edytowane przez exec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównałem sobie Twoje zdjęcie z moim i małe gwiazdki są identycznej, natomiast promień gwiazdki wielkości 9.9 mag to już zmiana o 100% na niekorzyść Twojej . St ad moje pytanie o filtr IR.

 

ps. dla porównania zrobiłbym zdjęcie jakiejkolwiek jaśniejszej gwiazdy bez IR i z filtrem .

porownanie.jpg

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z autopsji najwieksze "placki" daje filtr niebieski. Czy na pewno kolo ma tak zamontowane filtry ze to co ustawiasz w programie ktorym sterujesz ma odzwierciedlenie w obrocie kola filtrowego. Masz podpisane te filtry na obwodzie ? Ja swoja XM nabylem z rynku wtornego i pomimo ze dostalem sprawdzony sprzet sam sie upewnilem ze filtry nie sa pozaminiane i ktory ma pasowac do ktorego okienka.

Test zaproponowany przez Jalego jest dobrym sprawdzianem bo doprawdy to dziwnie wyglada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, po poście JaLe-go sprawdziłem to.

Filtry RGB są na pewno dobrze, bo jak składam zdjęcia to wychodzą 'normalne' kolory.

Ostatni filtr - L jest praktycznie przeźroczysty więc nie można się pomylić. I program dobrze przypisuje filtry, więc na pewno robiłem przez L. Będą gwiazdy - zrobię test porównujący zdjęcia przez filtr L do zdjęć bez filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale to również wynika z własności optycznych obiektywu

nie o to chodzi że filtry RGB są ciemniejsze, ale to, że filtrują pasmo na swoje zakresy widma

Tair to raczej achromat, więc korekcja światła nie będzie poprawna w całym jego zakresie

 

Lens6a.png

 

w uproszczeniu, da się wyostrzyć poszczególne barwy widma,

ale w luminacji, gdzie jest to suma RGB, już nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli możliwe, że bierze się to z tego, że w luminacji te placki to po prostu aberracja chromatyczna wokół jasnych obiektów, która się rejestruje? To by się zgadzało - na kanale niebieskim faktycznie gwiazdy są najbardziej plackowate - to może po prostu fioletowe obwódki aberracji chromatycznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.