Skocz do zawartości

Duży newton pod średnim LP


baseon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Po dwuletnich bojach z lornetkami nadeszła dla mnie chwila zakupu pierwszego teleskopu. Myślałem, że nie będę musiał zakładać tu nowego tematu jako, że umiem korzystać z opcji "szukaj" i można powiedzieć, że przestudiowałem zawartość tego i kilku innych forum, celestii itd. itp. To, czego mi brakuje to praktyczne doświadczenie (no ale w końcu kupuję pierwszy teleskop:) ). Stąd też moje pytania do was.

 

Generalnie skłaniałbym się do kratownicowego newtona około 12 cali Meade LB lub Columbusa. Do wydania na teleskop przeznaczyłem 4000 zł. Oglądać chcę przede wszystkim obiekty DS, chociaż planety i księżyc również. O astrofotografii oczywiście nie myślę.

Moim problemem są warunki obserwacyjne. Mieszkam co prawda na wsi, jednakże tylko 9 km na północ od Krakowa. Generalnie nie jest źle, przeciętnie w pogodną noc w zenicie mam 5,5 mag, a zdarza się w roku jedna, dwie noce że nawet dochodzi do sześciu. Północną stronę mam ciemną, natomiast od południa jest spora łuna. Jestem mobilny i mam możliwość dojazdu samochodem na moją drugą (znacznie lepszą) miejscówkę obserwacyjną, jednakże na razie wygląda to tak, że na 4 obserwacje tylko jedną prowadzę w tej lepszej miejscówce.

 

Czy kupować newtona, czy może nie mam się co łudzić tylko nastawić na planety, gromady i spróbować jakiś refraktor, sct? Jeśli tak to jaki?

Czy kupić mniejszego newtona i zbierać mniej światła/lepszy kontrast ? (nie wiem czy sensowne to pytanie)

W jakim stopniu pomogłyby mi filtry wycinające część LP ?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu kupiłbym jednak 12"(Columbus lub Taurus). Niebo w okolicach 5.5-6mag daje już sporę pole do działania. Co prawda z galaktykami pod takim niebem nie powalczysz, ale mgławice, gromady kuliste, otwarte - da radę.

 

Jeśli chodzi o filtr to taki Ultrablock do mgławic na pewno się przyda.

Daleko masz do drugiej miejscówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy, że już kupiłem Columbusa 300/1500. Przyjąłem taką strategię, że kupię teleskop jeśli nie docelowy, to przynajmniej na dobrych kilka lat. Po prostu wyjdzie mnie to taniej, niż kupno i sprzedaż 1-2 mniejszych teleskopów wcześniej. A astro mi się na pewno nie znudzi... W związku z tym mam mało kasy na dodatkowe akcesoria. Co zrobić z teleskopem, jeśli się nie ma okularu :lol:

 

Oczywiście mógłbym kupić jakieś tanie okularki, ale to będzie strata kasy. Dodatkowo przy światłosile F/5 widoki mogłyby być nie najlepsze.

 

Mój pomysł jest taki:

Kupić okular Tele Vue Zoom 8-24 mm ( w tej chwili na promocji 735 zł ). Nawet jak będę potem miał zestaw lepszych okularów to taki zoom mógłby mi się przydać, a na początek miałbym różne powiększenia.

 

lub/i korzystać z dobrodziejstw naszej forumowej giełdy.

 

Czy jest sens pchać się w taki zoom? Czy wady własne takiego rozwiązania są zbyt duże? Czytałem test zoomów na astronocach jednak chciałbym poznać jeszcze opinie konkretnych osób, które miały z takim okularkiem styczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Chciałbym poinformować jak się sprawy dalej potoczyły. Zostałem posiadaczem Columbusa 325 NG. Tego, który jest tu na zdjęciach. Jestem zadowolony na 325 %. Lustro piękne. Czekam na odejście chmur :). A co do zooma to po wcześniejszym spojrzeniu przez niego zdecydowałem się jednak kupić 2 dobre okularki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym poinformować jak się sprawy dalej potoczyły. Zostałem posiadaczem Columbusa 325 NG. Tego, który jest tu na zdjęciach. Jestem zadowolony na 325 %. Lustro piękne. Czekam na odejście chmur :). A co do zooma to po wcześniejszym spojrzeniu przez niego zdecydowałem się jednak kupić 2 dobre okularki :)

 

Daj cynk jak sie obserwuje i w ogole jakie wrazenia z uzytkowania. Jak mi sie juz syn urodzi to pewnie bede inwestowal w taki sam sprzet :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wiedziałem, że zapewne reguła zachmurzenia po zakupie teleskopu się sprawdzi, ale to , co dzieje się od tygodnia nad małopolską i ma być jeszcze prze tydzień to już jest przegięcie. To nie jest sprzęt do zbierania kurzu ! :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem, że zapewne reguła zachmurzenia po zakupie teleskopu się sprawdzi, ale to , co dzieje się od tygodnia nad małopolską i ma być jeszcze prze tydzień to już jest przegięcie. To nie jest sprzęt do zbierania kurzu ! :(

 

Co, jeszcze nie było okazji do testowania? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co, jeszcze nie było okazji do testowania? :)

 

Nie, było .... Muszę się chyba przeprowadzić gdzieś do Australii itp. ....

 

Dzisiaj jest trochę słońca, ale według prognoz do wieczora nie wytrzyma. Mam nadzieję, że się teraz uda....

Edytowane przez baseon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu słońce w dzień, a w nocy wiecie jak....

Z mojego zniecierpliwienia zrobiłem test trzymania kolimacji i widoków dziennych. Trasa: Osobno podstawa, potem cała reszta z płozami około 10 m przez dom (w tym dosyć strome schody). Załadunek na taczki i 60 m na ogród. Jechałem delikatnie lecz droga na ogrodzie była lekko wyboista. Efekt: minimalna odchyłka znacznika na lustrze głównym. Ćwierć obrotu śrubą z (co myślę, że warte podkreślenia) umiejscowieniem od góry i jest idealnie. Widok dzienny w Naglerze 26 OK. Wiadomo, nie do tego taki teleskop jest stworzony. Przynajmniej mogłem pooglądać, który z dachów w okolicy bardziej się nagrzał :) Czekam na pojawienie się w nocy jakiejś dziury w chmurach... Może dziś....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.