Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop 70% okolice miasta 30% wyjazdy


Bloody Adi

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję zakup swojego pierwszego teleskopu. W tym celu przeczytałem sporą ilość przeróżnych wątków i przejrzałem wiele ofert w sklepach internetowych. Teleskopu będę używał do obserwacji balkonowo-podwórkowych w Warszawie na Bielanach dlatego teleskop powinien na ile to możliwe dobrze sprawdzać się w warunkach miejskich. Co weekend mam okazję na odrobinę lepsze warunki (Łomianki graniczące z Warszawą, łuna występuje na niebie wschodnim, reszta jest ok). Sporo podróżuję, więc chciałbym żeby teleskop dało się w miarę możliwości zabrać ze sobą. Nie posiadam samochodu, z tego powodu nie tylko wymiary ale także waga sprzętu (myślę że gdzieś do 10kg) ma dla mnie znaczenie, dlatego skłaniam się ku montażowi azymutalnemu. Chciałbym w mieście lub okolicach obserwować planety, a poza nim mieć także szanse na DSy. Jestem początkującym astroamatorem, więc nie potrzebuję na razie jakiejś olbrzymiej ilości możliwych DSów do zobaczenia. Zresztą ciemne niebo będę miał nad głową pewnie przez łącznie miesiąc-dwa w roku. Jeśli chodzi o budżet to chciałbym za sam tubus dać do 2000zł chyba że jakieś 500zł da naprawdę sporą różnicę. Mogę zakupić sprzęt zarówno w Niemczech jak i Wielkiej Brytanii, a transport załatwić dzięki znajomym. Niestety kiepsko orientuję się w sklepach niemieckich i brytyjskich. Wiem, że nie ma teleskopów idealnych. Nie interesuje mnie na razie astrofoto, chociaż pewnie w przyszłości przerzucę się. Zależy mi na dobrej jakości i ostrości obrazu Szukam kompromisu i obecnie zainteresowały mnie takie teleskopy:

- sky watcher mak 127 (idealna mobilność, jedyne co mnie powstrzymuje od zakupu to pole widzenia, które chyba każe zapomnieć o DSach, na których na prawdę mi zależy. Co sądzicie o wersji black diamond z wyciągiem 2"?)

- celestron sct 6" (większe lustro i wydaje się kompromisem pomiędzy planetami a dsami (większa światłosiła niż u maka 127), aczkolwiek waży już 4,5kg więc AZ4 pewnie nie wystarczy, poza tym nie wiem jak z jakością optyki, z której firma celestron nie jest za bardzo znana...)

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-celestron-c6-s-xlt-ota,d1709.html

- 100 ED (z jednej strony większa światłosiła, z drugiej już dosyć mała apertura chociaż przy obstrukcji maka powinno wyjść podobnie, a i cena sporo większa, mobilność gorsza ale da się wytrzymać (długa tuba, ale dobra waga - 2,5kg), jednak jeśli rzeczywiście obraz jest warty swojej ceny to rozważę ten zakup, pewnie gdybym się załapał na taką promocję jak kiedyś za 1800zł to kupiłbym w ciemno)

To są moje typy. Chciałbym znać wasze opinie na ich temat a także prosić o inne propozycje pasujące do moich wymagań, które jak widać są spore.

 

Jak jest z chłodzeniem się maka i sct 6?

Co sądzicie o ed z krótszą ogniskową?

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1074_Astro-Professional-ED-102-714mm---Deluxe-Version.html

może uda się coś podobnego jakoś taniej wyszperać?

Prosiłbym również o namiary na jakieś niezłe sklepy niemieckie/brytyjskie.

 

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi na moje bardzo liczne pytania.

Edytowane przez Bloody Adi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SCT 6" waży ok 3,5kg, czyli mniej więcej tyle co Mak 127mm.

SCT 6" powinien się schłodzić nieco szybciej niż mak, ale i tak nie za szybko - zamknięte lustra to nie chłodzą się tak szybko.

ED100, fajny, ale wielki jak na balkon teleskop. Potrzeba do niego głębokiego balkonu.

Fajny sklep to teleskop express. Tania wysyłka, więc nie ma problemu z kupowaniem tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.