Skocz do zawartości

Jedna pogodna noc, dwa zdjęcia, trzy obiekty


exec

Rekomendowane odpowiedzi

Przedwczoraj podczas dobrej pogody miałem okazję, żeby dobrze przetestować kupiony 80ED, który przypadkowo kupiłem kilka dni wcześniej. W ten sposób wysmażyły się dwa zdjęcia - M1 i M97 z M108. Także było to pierwsze światło dla nowego teleskopu. Tak w ogóle to mam wrażenie, że ostatnio to ciągle robię 'pierwsze światło' dla czegoś-tam...W każdym razie w ten sposób powstało moje 7 i 8 zdjęcie. :) Oba zdjęcia robione pod Wrocławiem, niebo ok 5,2mag.

 

Przy okazji M1 przekonałem się, że ustawić ostrość przy 600mm zwykłym focuserem bez mikroruchów i elektroniki jest ciężko. Chyba dorosłem(szybko) do jakiegoś motofocusa. Czy w astrofotografii to normalne, że co rusz okazuję się, że jakiś-tam-kolejny-gadżet jest niezbędny do dalszej działalności?

W każdym razie przekonałem się też, że M1 to trudny i niewdzięczny (w LRGB) obiekt. Ze zdjęcia nie jestem specjalnie zadowolony. Materiału mało, ale w końcu to tylko pierwsze światło.

Parametry: 80ED - F7.5, HEQ5, ST2000XM, LRGB 1h łącznie.

 

M97+M108

Tutaj efekty jakby lepsze, ale obiekt wyżej, choć też przydałyby się dłuższe klatki niż 180sek, szczególnie że to tylko F 7.5.

Parametry: 80ED - F 7.5, HEQ5, ST-2000XM, LRGB 48min łącznie.

 

Chętnie posłucham komentarzy i uwag.

M1-LRGB.jpg

M97-LRGB.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze zdjęcie bardzo mi się podoba :) Co do drugiego - zaznaczam, że jestem zwykłym laikiem i nie znam się kompletnie na astrofoto - to trochę rażą w oczy zielone obwódki gwiazd, szczególnie w prawej, dolnej części. Ale jak juz zaznaczyłam, nie znam się i może tak ma być :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie skopałem sprawę przy składaniu kanałów RGB i tego nie zauważyłem

właśnie miałem zapytać skąd w EDku taka aberracja chromatyczna :unsure:

moim zdaniem jest bardzo dobrze. Krab i galaktyczki prezentują się wspaniale :notworthy:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Zbyszek!

Próbowałem jeszcze raz składać RGB, ale coś nie mogę tych gwiazdek złożyć w punkt. Jutro spróbuje, bo dziś już mi się w głowie kręci od tych gwiazdek.:flower:

 

Tak sobie myślę - może to przez brak flatenera? Może to przez to krzywe pole? Nie wiem, jutro do tego podejdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.