Skocz do zawartości

Panowie, Panie - czas na Merkurego!


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się składa, że ku mojemu zaskoczeniu (z tydzień temu może) w CdC powiększyłem obraz Marsa i widze, że ma fazę. Ty się kieruję przeważnie. W telekskopie widziałem wyraźnie (obcięcie) jego tarczy. Jowisz też ma fazę, ale oczywiście ledwo widoczna (jako zamglony łuk jego tarczy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ośmielę sie poprawić KOLEGĘ W KWESTI MERYTORYCZNEJ, wszystkie planety posiadają i przechodzą fazy tyle że w przypadku Marsa to już tylko 87%, Jowisza do 98,5% a Saturna i jeszcze dalszych brakuje poniżej procenta.

Fazę Marsa widać dobrze w teleskopie od 6-10 cm, Jowiszowa wychodzi dopiero na fotkach w postaci przyciemnienia jednego z brzegów planety lub jest widoczna w większych teleskopach amatorskich.

 

Chodziło mi o to, ze w mniejszych, typowo amatorskich teleskopach (w przypadku Łukasza 120mm) faza ta nie powinna być widoczna (?).

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faza 0,87 jest wyraźna i rzuca się w oczy od razu, zresztą sam zobaczysz jak tylko odbierzesz teleskop 150mm :-)

 

Być może, nigdy jeszczenie nie obserowałem przez teleskop, odpowiadam więc na podstawie informacji zdobytych z książek i internetu. Dotychczas prowadziłem obserwacje tylko przez lornetki, co uważam za bardzo użyteczne, ponieważ dzięki temu można poznać mechanikę nieba i rozeznać się na nim. Wówczas praca z teleskopem napewno staje się o wiele łatwiejsza :)

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj chciałem odnaleść Wenus po 15 ale mam białe rozmyte chmury więc kiszka. Lornetami moimi z danym azymutem i wysokością nie udało mi się. Chyba 3 razy ją w dzień widziałem. Odnaleść Wenus w dzień to wcale nie takie proste, przynajmniej mnie się tak wydaje. Choć faktycznie, próbowalem tylko kilka razy, więc nie mam w tym doświadczenia jeszcze.

 

Ufffffff, teraz już pada. Ale udało mi się jeszcze ustrzelić z balkonu i okna lornetami Merkurego. Wenus na tle Plejad wygląda świetnie :D . Ino ciut za jasna 8) . Zrobiłem tego szkic. Saturna i Jowisza też zaliczyłem. I widziałem przez jakieś 3 minuty piękne halo księżycowe (niemal jak tęcza :shock: ).

Co ciekawe tatuś uwierzył w supernową w M45 :lol: :wink: . Dopiero jak luknął lornetką to skapował że to nie nowa tylko Wenus. heheh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.