Skocz do zawartości

Panowie, Panie - czas na Merkurego!


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Ludziska!

Nadszedł czas, by zmierzyć się z Merkurym

Z dnia na dzień Merkury odsuwa się coraz bardziej na zachód od Słońca, deklinację też ma większą. Myślę, że od dziś (elongacja ok. 8 stopni) można go lornetką szukać o zachodzie Słońca (lub krótko po nim)

Gdyby co - meldujcie o sukcesach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja chce się zapalić na niego od 15 marca, ale wiem, że w sprzyjających warunkach atmosferycznych (bezchmurnie aż do samutkiego horyzontu) powinno się dać lornetkami 7x50 i 20x60 wylokać. Jak mnie się uda to oczywiście od razu dam znać na forum i na mojej stronce http://lukiw.republika.pl/st.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie chyba... na pewno jest niebo świetne (i chyba zdaje się, że także zachodni horyzont). Więc chyba zaraz szykuję telepa i lornetki w samochód i jazda na zachód Słońca. Potem mam w planach odszukanie M79 (gromady kulistej w Zającu) no i około 2 w nocy piękny wschód Księżyca. Wczoraj jak był jakieś 8 stopni nad horyzontem lokałem na niego przez okno- był piękny czerwony. Ale właśnie widze..że mi jakis chmurki nachodzą (ale telepa biorę na pole i jazda) może coś z tego będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Łukasz, zazdroszcze Ci takiego nieba. U mnie od około godziny 13 niebo zaczęło się chmurzyć i nici z jakichkolwiek obserwacji. Z samego rana wszystko wróżyło świetną pogodę, około 12 obserwowałem Wenus i zniecierpliwiony oczekiwałem wieczoru, aby odnaleźć Merkurego, no ale cóż, niestety muszę poczekać na ładną pogodę :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie dość ładny zachód Słońca, ale właśnie... akurat tam gdzie mamy Merkurego są chmury. Więc nawet nie jade na pole bo po co, ale całe niebo z ogólnie ładne, więc na 99% pojade na pole ale nie ma Merkurego ale na M79 (powinno się dać ją wreszcie upolować).

Czekamy na Merkurego dalej.

A ja już sprzęt mam w samochodzie i za godzinę jade na pole polować na gromadę kulistą w Zającu i galaktyki we Lwie. Lokne także na rejon M1 (być może coś zobaczę). O przed 2 w nocy będę na dachu czekał na wschód Księżyca. Mam nadzieję, że pogoda się utrzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Etam z tą pogodą :( bezchmurnie aż po horyzonty, ale seeing to dupy tak, że pod ciemnym polnym niebem (nad lasem) gołym okiem gwiazd np. Zająca nie widziałem, z Lwem też nie lepiej. W chacie ostrości na Jowiszu w telepie nie moge ustawić...

Mała przygoda na polu- oj miałem szczęście z mamuśką. Postawiłem na dachu auta latarkę i okulary z barlowami (na szczęście w pudełku zamkniętym) a mamuśka nic nie mówiąc rusza samochodem :!: . O siet, okulary!!! stój! ale nie słyszy. Na szczęście daleko nie jechała żeby zawrócić. Za 2 minuty jak mi długimi poświeciła zauważyłem pudło i na szczęście zamknięte. Już więcej z nikim nie jadę. Samemu lepiej. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że codziennie Merkury jest o 1 stopień wyżej nad horyzontem, więc szansa na niego jest już realna, choć bardzo trudna. Ja oczywiście jak tylko zobacze, że zachód jest czysty to jazda na pole. Na ogół jest tak, że chmur nie ma, jest zachód to są, potem zaraz się rozchodzą.

Dzisiaj jedno zaliczłem- cudowny widok fazy Wenus, a przed 2 w nocy mam nadzieję widzieć znowu wschód Łysego ale z dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Etam z tą pogodą :( bezchmurnie aż po horyzonty, ale seeing do dupy tak, że pod ciemnym polnym niebem (nad lasem) gołym okiem gwiazd np. Zająca nie widziałem,...

 

Łukaszu :!: :!: :!: seeing to zupełnie coś innego, patrz wątek pod tym samym tytułem, miałeś kiepski zasięg z powodu wysokich chmurek i zmętnienia atmosfery i to on wpływa na słabą widoczność gwiazd gołym okiem a nie Seeing :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, wiem. No znowu się o seeingu czegoś więcej dowiedziałem, ale atmosfera dzisiaj w nocy też nie byłe jakaś ekstra. Ale oki, teraz już będę bardziej uważał na określenia seeing i wyskie chmury (które mi koło 1 w nocy zawaliły niebo) :( .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam i pech i szczęście :D . Mam telepa w garażu (bo są chmurwy), no to go wnoszę do domu. Czekam z 2 godzinki a tu coraz lepiej na niebie. Aż w końcu ide z samą lornetą i statywem lokać na podwórze. Ale tak mi się niebo jakieś piękne wydawało mimo mgły przy ziemi, że mówie se ide po telepa.

Ajjj godzinka a tu takie sukcesiki. Polukałem na konfigurację Wenus i Marsa względem Plejad i Hiad (są coraz bliżej). No i zarejestrowałem w telepie zdaje się 4 jakieś sztuczne satelity (albo meteory), ale dokładne namiary z godzinami podam później (też na mojej stronce). Ale głównie lukałem na Woźnice. Cudowny gwiazdozbiór. Oprócz emek podczas "jeżdżenia po konstelacji" zaciekawiła mnie przy powerze 38x gwiazda theta Woźnicy. Wydawała się być jakaś taka...dziwna. No więc rozogniskowałem jej obraz i widze 2 odpryski od widma. No wiec wychodzi że jest podwójna. Patrze w atlas (potrójna- trzeci skłądnik ma 10,6mag). Zakładam 6,5mm okular i widze piękne 3 gwiazdki (na moje oko było nawet ze 4 :wink: :lol: ). No więc zasięg mojego telepa jest większy niż 12mag (skoro takie coś widze na moim jasnym niebie).

Dokładne obserwacje dzisiejsze znajdą się na mojej stronce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PANOWIE, PANIE - MERKURY USTRZELONY !! :hello2:

Wczoraj (środa) o 18:30 dostrzegłem go, kilka stopni nad horyzontem!!

gołym okiem nie widziałem (starość nie radość... :Cry: ), za to w lornetce :shock: Oooo, jak ładnie..

Był za nisko nah horyzontem (i to jeszcze nad blokiem mieszkalnym) żaby go traktować większym powiększeniem ---> MTO bezrobotne.

A potem.... :!: W przeciągu JEDNEJ MINUTY wszystkie pięć "gołoocznych" planet przez MTO z Vixenem 7mm :Loveit:

 

A co u was :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.