Skocz do zawartości

Zestaw na Newtonie RADY


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na wstępie zaznaczę że przeczytałem tu i na innych forach bardzo dużo ale pytania i wątpliwości i tak się na suwają...

 

1. Tuba główna za poradą riklaunim i wszystkim co do tej pory przeczytałem wybieram między Skywatcher Explorer-130PDS / 5,2" f/5 a Skywatcher Explorer-150PDS / 6" f/

 

na mój rozumek większy lepszy ... a radzą mniejszy :P

 

2. Montaż teoretycznie powinien wystarczyć HEQ5 ale niestety czytałem że nie nadaje się do dłuższych naświetleń niż 360 sek .... na pewno zdecyduje się na Autoguider czy to pomoże w zminimalizowaniu błędu PER ?? czy muszę kupić EQ6 ? (mam nadzieję że korekta guidera wystarczy bo nie ukrywam że EQ6 jest w mojej ocenie bardzo nie poręczny...)

 

3.Mała tuba do guidera tu mam dwa typy bardzo podobne 70/500 1kg lub 70/900 1.1kg przy tak małej różnicy wagi i takiej samej cenie oczywiste wydaje się brać 900 ... ?

 

Jeśli mam złe podejście lub czegoś nie rozumiem proszę o pomoc ... i dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Co prawda nie znam się za bardzo na astrofotografii ale trochę się czytało na forum :szczerbaty:

 

Ad 1. Ja bym wybrał tą drugą większa średnica lustra = więcej fotonów złapanych przez matrycę, większa rozdzielczość

 

Ad 2. HEQ5 to minimum do tej tuby lepszy oczywiście byłby EQ6 co nie znaczy że na HEQ5 się nie da

 

Ad 3. Zdecydowanie mały refraktorek pokroju SW 70/500 , czy popularny również SW 80/400 wystarczy jako guider, krótsza ogniskowa = szersze pole, jaśniejszy sprzęt co pociąga za sobą łatwiejsze znalezienie gwiazdki do guidowania lub ewentualnie można zastosować tzw OAG który jest zdecydowanie lepszy ale cena :blink:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za pomoc, to rodzi nowe pytania ;)

 

ad.1 tylko czy nie lepiej mniejszym dłużej naświetlać ? czy lepiej mieć większą rozdzielczość ... ?

 

ad.2 wiadomo że lepszy ale tak można w nieskończoność, może inaczej jak takim zestawem (HEQ5 + 150/750) długo można naświetlać bez poruszeń...

 

Z góry dziękuje za pomoc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Midgardsorm ale czy to ma być zestaw stacjonarny czy bardziej mobilny???

Jeśli stacjonarny to oczywiście większy zawsze troszkę lepszy, ale lustro mniejszego ma tylko 25% mniejszą powierzchnie od tego większego. Czasy naświetlania będą takie same, bo oba mają f/5, tylko skala odwzorowania będzie większa, choć na pewno ta różnica w ilości zebranego światła coś tam pomoże, ale chyba tego nie będzie aż tak widać.

Na pewno trzeba też pamiętać, że dłuższa ogniskowa stawia większe wymagania co do dokładności prowadzenia!

Kolejna sprawa to co będzie użyte jako kamera główna?

Co do montażu to ani HEQ5 ani EQ6 nie pociągną takich ogniskowych bez guidingu. HEQ5 z ogniskową 750mm np z Canonem 350d (pixel 6,45um) pozwoli na góra 60 sec klatki, a to za mało na jakieś "głębsze" focenie.

Z mniejszym będzie podobnie, bo to za długie ogniskowe na focenie bez guidingu.

Nie wiem jak SW rozwiązał kwestie sztywności tuby, bo jeśli nie jest lepiej niż w tych zwykłych, to OAG jest najlepszym rozwiązaniem, ale jeśli np ta 130-tka byłaby odpowiednio sztywna, to spokojnie można by było guidować zewnętrzym guiderem nawet ogniskową 250mm, ale to zależy od tego jaki rozmiar pixela jest w kamerze głównej, a jaka w guiderze?

 

Osobiście ja bym wybrał zestaw HEQ5 + 130PDS i do tego w zależności jaka kamera i jaki budżet - OAG albo zewnętrzny guider.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Midgardsorm ale czy to ma być zestaw stacjonarny czy bardziej mobilny???

Jeśli stacjonarny to oczywiście większy zawsze troszkę lepszy, ale lustro mniejszego ma tylko 25% mniejszą powierzchnie od tego większego. Czasy naświetlania będą takie same, bo oba mają f/5, tylko skala odwzorowania będzie większa, choć na pewno ta różnica w ilości zebranego światła coś tam pomoże, ale chyba tego nie będzie aż tak widać.

Na pewno trzeba też pamiętać, że dłuższa ogniskowa stawia większe wymagania co do dokładności prowadzenia!

Kolejna sprawa to co będzie użyte jako kamera główna?

Co do montażu to ani HEQ5 ani EQ6 nie pociągną takich ogniskowych bez guidingu. HEQ5 z ogniskową 750mm np z Canonem 350d (pixel 6,45um) pozwoli na góra 60 sec klatki, a to za mało na jakieś "głębsze" focenie.

Z mniejszym będzie podobnie, bo to za długie ogniskowe na focenie bez guidingu.

Nie wiem jak SW rozwiązał kwestie sztywności tuby, bo jeśli nie jest lepiej niż w tych zwykłych, to OAG jest najlepszym rozwiązaniem, ale jeśli np ta 130-tka byłaby odpowiednio sztywna, to spokojnie można by było guidować zewnętrzym guiderem nawet ogniskową 250mm, ale to zależy od tego jaki rozmiar pixela jest w kamerze głównej, a jaka w guiderze?

 

Osobiście ja bym wybrał zestaw HEQ5 + 130PDS i do tego w zależności jaka kamera i jaki budżet - OAG albo zewnętrzny guider.

 

Pozdrawiam

 

 

Bardzo dziękuje za szybką odpowiedź.

Koncepcja jest taka :

130PDS + HEQ5 do tego Canon 40D i w założeniu był 70mm/500mm ten za 138 eur z kamerka ale teraz zastawiam się nad OAG jeśli ma to znacznie poprawić komfort pracy ... ?

 

Czy taki sprzęt rozwiąże moje problemy ? KLIK Podliczając korektor coma + tubka do guidingu nie wiele drożej wychodzi :) ale czy sprawdzi się w praktyce ? czy wyżej wymieniona kamera zagra z tym bez przeróbek ??

Edytowane przez Midgardsorm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.