Skocz do zawartości

NGC4725


jcbo

Rekomendowane odpowiedzi

-20 stC to oczywiście temperatura zmrożonego 'na kość' sensora SBIGa :szczerbaty:

W Stężnicy mieliśmy szczęście trafić na pogodne, przyjemnie ciepłe (ale trochę krótkie) 2 nocki.

 

Galaktyka już na podglądzie wyglądała okazale, ale efekt końcowy: REWELACJA!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ten FWHM to mnie osłabił. Ja się ciesze jak mam 2.80, a tu widzę 1.22 - jak to zrobiliście ?

:D

Jarek to jest z klatki 5s po focusowaniu tam na zdjeciu leci dopiero pierwsza klatka 900s w drugim dniu, tam juz było FWHM ok 3 ;)

Edytowane przez jcbo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JaLe, ale w jakim teleskopie? Bo to raczej nie jest normalne, chyba, że masz 4 metry ogniskową :szczerbaty:

SW80Ed +TV0.8 +ST8300 przy czasach 2 sekund uzyskuje około2.8.

Przy czym gwiazdkę łapalem blisko zenitu przy uruchomionym guidzie, wyciąg bezluzowy TFS

 

ps. może dobrze byłoby wydzielić wątek dot. FWHM

 

 

TFS.jpg

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 FWHM na ED80? To nierealne. Coś jest nie w porządku. Powody mogą być 2: albo masz tak podły seeing spowodowany czynnikami lokalnymi (turbulencje w budynku, sąsiedzi, etc). Albo problem leży w setupie (np. zła odległość matrycy od korektora, nieosiowość, kolimacja, etc.).

 

Z wstępnych testów Oriona CT8 Jazza wychodzi nam FWHM koło 2 (a pojawiają się wartości nawet poniżej), ale to z ogniskowej prawie 1 metr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 FWHM na ED80? To nierealne. Coś jest nie w porządku. Powody mogą być 2: albo masz tak podły seeing spowodowany czynnikami lokalnymi (turbulencje w budynku, sąsiedzi, etc). Albo problem leży w setupie (np. zła odległość matrycy od korektora, nieosiowość, kolimacja, etc.).

 

Z wstępnych testów Oriona CT8 Jazza wychodzi nam FWHM koło 2 (a pojawiają się wartości nawet poniżej), ale to z ogniskowej prawie 1 metr.

Z tym że wszystko ustawione jest podręcznikowo - odchyłka odległość korektora wynosi 1 mm przy dopuszczalnych 2mm. Też się zastanawiałem nad turbulencjami, ale pewnie guider skakał by mi pow. 1 tymczasem mam odchyłki +/- 0.3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka propozycji.

 

1. Zacznijmy podawać FWHM'y w sekundach kątowych. Inaczej porównywanie wartości jest mocno utrudnione - szczególnie, że nie wiadomo w jakich jednostkach je podajecie (jak sądzę głównie w pixelach).

 

2. FWHM'y mocno zależą od czasu naświetlania. Ostatnio zrobiłem test i podczas ostrzenia ustawiłem czasy na 0.1 sekundy (wcześniej miałem czasy rzędu sekundy). Pewnie to dla niektórych z Was banalne, ale ja właśnie "odkryłem", że zdecydowanie nie należy fokusować z długimi czasami, bo wtedy seeing rozsmarowuje gwiazdkę po matrycy i nie ma jak trafić ostrością "w punkt".

 

3. FWHM'y oczywiście zależą też od jasności gwiazdki (saturacja).

 

Może więc ustalmy, że np. testując optykę podajemy FWHM'y w sekundach kątowych na ekspozycjach ok. 0.1 sek. gdzieś w okolicach zenitu, na gwiazdce, ktora nie przepali detektora. Sam chętnie zobaczę takie dane z różnych teleskopów (reduktorów). Moim zdaniem tylko w taki sposób będziemy mogli miarodajnie ocenić optykę.

 

Zupełnie osobną sprawą są seeing i tracking. Oczywiście mają one kluczowy wpływ na FWHM'y przy dłuższych ekspozycjach. Ale to już nie kwestia optyki i nie jej wada (zaleta).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zakładam, że jak ktoś się nim posługuje, to rozumie, czym on jest. Nie można powiedzieć, że FWHM zależy od długości ekspozycji, czy jasności gwiazdy, bo intensywność gwiazdy do pomiaru musi być odpowiednia (pomijam mierzenie <1 sek., które nie ma nic wspólnego z rzeczywistym seeingiem). FWHM należy zmierzyć na gwiazdach na poziomie 70 - 90% saturacji. Wtedy odczyty będą podobne.

 

Nie podaję w sekundach, bo dla mnie jest to parametr ostrości, czyli im bliżej 1 piksela, tym lepiej, czy to jest 2, czy 1,2 - to wiadomo, o co chodzi. Zakładam, że każdy rozumie co to ogniskowa i wielkość piksela.

 

PS. Może to po prostu przyzwyczajenie, bo podawanie w sekundach jest jakoś tak oderwane od matrycy i pikseli.

 

PS2. Testowanie sprzętu po FWHM jest bez sensu. Zbyt wiele czynników, także natury samego operatora. Wiadomo jednak, że pewne wartości są nienormalne, jak choćby ta u JaLe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Z wstępnych testów Oriona CT8 Jazza wychodzi nam FWHM koło 2 (a pojawiają się wartości nawet poniżej), ale to z ogniskowej prawie 1 metr.

 

Adam, a jakich czasów uzywałes to testów FWHM?

Edytowane przez jcbo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zakładam, że jak ktoś się nim posługuje, to rozumie, czym on jest. Nie można powiedzieć, że FWHM zależy od długości ekspozycji, czy jasności gwiazdy, bo intensywność gwiazdy do pomiaru musi być odpowiednia (pomijam mierzenie <1 sek., które nie ma nic wspólnego z rzeczywistym seeingiem). FWHM należy zmierzyć na gwiazdach na poziomie 70 - 90% saturacji. Wtedy odczyty będą podobne.

 

Nie podaję w sekundach, bo dla mnie jest to parametr ostrości, czyli im bliżej 1 piksela, tym lepiej, czy to jest 2, czy 1,2 - to wiadomo, o co chodzi. Zakładam, że każdy rozumie co to ogniskowa i wielkość piksela.

 

PS. Może to po prostu przyzwyczajenie, bo podawanie w sekundach jest jakoś tak oderwane od matrycy i pikseli.

 

PS2. Testowanie sprzętu po FWHM jest bez sensu. Zbyt wiele czynników, także natury samego operatora. Wiadomo jednak, że pewne wartości są nienormalne, jak choćby ta u JaLe.

 

Ja do sprawdzania FWHM ustawiam czasy około 2 sekund.

Po sprawdzeniu FWHM Monitorem nawet przy czasach 900 sekund wartości są zbliżone:

 

 

fwhm 900.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...pomijam mierzenie <1 sek., które nie ma nic wspólnego z rzeczywistym seeingiem

Zdecydowanie nie ma, ale właśnie o to chodzi. Jeśli chcemy powiedzieć coś o optyce to raczej nie na podstawie pomiarów fluktuacji atmosfery.

 

Nie podaję w sekundach, bo dla mnie jest to parametr ostrości, czyli im bliżej 1 piksela, tym lepiej, czy to jest 2, czy 1,2 - to wiadomo, o co chodzi. Zakładam, że każdy rozumie co to ogniskowa i wielkość piksela.

No właśnie tu mam wątpliwości, kiedy jest lepiej. Znalazłem w sieci sporo materiałów, których autorzy dowodzą, że optymalny FWHM (sampling) powinien wynosić 1,5-2, a nawet więcej: np. http://www.stanmooreastro.com/pixel_size.htm. Poniżej wg nich jest undersampling i utrata detalu. Jak to jest naprawdę? Przyznam, że patrząc na Twoje zdjęcia i innych osób z naszej czołówki stosujecie taki sampling, aby FWHM'y (w pixelach) były poniżej 1.5.

 

Wracając do czasów ekspozycji 0.1 s - zróbcie sobie krzywą w FocusMaxie z takim czasem i z np. 1s. Może mam jakiś dziwny teleskop, ale u mnie różnica jest zasadnicza. Pierwsza krzywa jest znacznie ostrzejsza, a druga to parabolka.

 

ps.

wiem, wiem, jestem teoretykiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nic nieprawidłowego w tym co piszesz, czy linkujesz. Wszystko się zgadza. Zacytuję fragment: "My experience has repeatedly confirmed that a sampling FWHM = 3.5 pixels (or more) is optimal for high-resolution images."

 

W tym założeniu celem jest dobranie setupu tak, żeby osiągnąć możliwie największą rozdzielczość detalu, na którą pozwalają Ci Twoje lokalne warunki (ziemskie). Nie zawsze chcemy wyciągać max rozdzielczość (skalę). Często chcemy mieć większy FOV, czy mniejsze gwiazdki :P

 

Więc jedną kwestią jest FWHM 1,2 przy mojej ogniskowej 1200 mm i 9 mikronów pikselu, a co innego, gdybym przy tym setupie miał FWHM 3 piksele.

 

Gdybym jednak chciał mieć wyjadacza galaktycznego (rozdzielczość, detal), to przy mojej kamerze musiałbym celować coś w okolicach 3 metrów, żeby mieć możliwie najlepszy sampling. Wtedy FWHM miałbym w okolicach właśnie 3 - 3,5 pikseli. Nie przeczę, że chodzi mi to po głowie ;) Ale...

Edytowane przez Adam_Jesion
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zaciekawił mnie temat parametru FWHM. Wyliczyłem, że dla światła 500nm Adam (w astrografie F/3.8) ma 'spot size' ok. 2um. JaLe w swoim Edku (F/6 licząc z reduktorem TV) ma spot ok. 4um.

Czy to oznacza, że gdyby do EDka JaLe założyć kamerę Adama (9um) FWHM podskoczyłby dwukrotnie (pomijając inne czynniki, w porównaniu do setupu Adama)?

 

Jeżeli do tego uwzględnić, że piksel Jale jest 1.7 razy mniejszy od Adamowego, to FWHM na poziomie 4-5 jest zupełnie 'normalny'?

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to policzyłeś? Musiałbyś wziąć pod uwagę cały układ optyczny, razem z korektorem, etc. Dla układu i korektora oriona są dane:

http://www.orionoptics.co.uk/AG/agrangeand(ota)t.html

 

Ale dla EDka + korektor raczej będzie to trudne.

 

Spot size też nie powinno się zanalizować do jednego widma, bo jak wiadomo, szczególnie w refraktorach, różnice w danych widmach będę ogromne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem czysto teoretycznie.

spot_size_teoret=1.22*lambda*(F/D)

 

Jeżeli teoretyczny spot size JaLe jest 1.6x większy niż Twój, a JaLe próbkuje go 1.7x mniejszym pikselem, to może się spodziewać (teoretycznie) 2.7x większego FWHM?

 

EDIT

 

Jak seeing zacznie pracować różnymi co do rozmiarów plamkami, to średnica zewnętrzna takich obrazów będzie podobna (zależna od seeingu) ale rozkład oświetlenia różny. W setupie o mniejszym 'spot size' obraz gwiazdy będzie bardziej skupiony/stromy (FWHM mniejsze).

seeing.jpg

Edytowane przez misiowaty
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.