Skocz do zawartości

Teleskop


sosnab

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanie co lepiej kupić tylko prosze przeczytać do końca a potem doradzić :)

Opticon 76f700 czy Opticon 76f900.

Słyszałem że ten 76f900 ma za dużo ogniskową do średnicy lustra, nie znam się więc nie wiem jak to jest.

Wiem że to badziewia nie teleskopy, ale on mi będzie służył aby raz na tydzień zobaczyć sobie na czystym niebie gwiazdy, księżyc, może jakoś planete ew jakieś zaćmienie. Nie potrzebuje super teleskopu żeby liczyć dziurki na planetach po prostu żeby coś było widać. Proszę o pomoc w wyborze ew coś innego tak +/- 200zł. :))

 

Pozdrawiam i liczę na mądre odpowiedzi.

 

edit: czym się różni np taki opticon 76f700 od skylux 76/700 czy sky-wather 70f700 ?

Edytowane przez sosnab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O_tu_masz_porownanie

 

 

soczewkowy 70mm ma zalety wobez zwierciadlanego 76mm

 

1. Nie tracisz światała zasłanianego przez lustro wtórne (to male)

2. Soczewki ogolnie mniej kradną swiatla niż lustra wklesle napylane aluminium

3. Tako rzecze mądry znawca na naszym zaprzyjaźnionym "pod-forum": www.celestia.pl

że przygodę zaczynamy od soczewkowych o średnicy minimum 70mm lub zwierciadlanych o srednicy minimum 114mm

 

Pozdrawiam i spadam

 

a reszte niech dopowiedzą koledzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikt? no dobra! miałem oba!

 

Ja bym kupił ten krótszy a do tego przewodnik niebo na weekend oraz latarke diodową (wszystko w Deltaoptical za jednym zamowieniem)

 

 

Ten dluższy będzie już w 140x prawie cały czas dygotał wiec tylko momentami = sekundami (i tylko przy idealnie bezwietrznej pogodzie i dziwcznie wsunietych nożkach) zobaczysz coś w powiększeniu 140x

 

no ale jak kto się uprze na max of moon to nie ma zmiłuj ;)

 

to już bez wścieklizny lepiej mieć (chyba) te spokojniejsze 100x

 

ale ja tak pisze bo ja bym jeszcze zapolował na moje ukochane gromady otwarte wilogwiazdowe czyli np Messier 44 i Messier 23 (M44, M23) i inne takie

 

szukaj posty PanasaMarasa i kliknij pod nimi link do jego atlasu oraz szukaj "Tabela Wimmera"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak na ten tani sprzęt kupno tego 70/700 to strata kasy ? W sumie mam jeszcze tydzień na podjęcie decyzji. Na pewno będzie to któryś z tych dwóch, chodzi mi teraz czy dużo lepiej będę widział przez ten większy ? :>

 

Od razu mówie ekolog dzięki wielkie ;-) Czytałem inne tematy/fora większość odpowiedzi była "to badziew, dołóż 500zł i kup coś normalnego" i tak dalej :) A Tobie dzięki na prawde za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem inne tematy/fora większość odpowiedzi była "to badziew, dołóż 500zł i kup coś normalnego" i tak dalej

bo tak niestety jest

to zabawki udające teleskopy i nic tego nie zmieni

weź pod uwagę, że przyzwoitej jakości okular kosztuje więcej niż te teleskopy razem z okularami i montażem :Boink:

jakość optyki jest bardzo niska, tandetne materiały podatne na uszkodzenia i luzy, chwiejne i mało precyzyjne montaże. Nie oczekuj, że któryś z nich polecimy

w tej cenie można czasem kupić używanego SkyLuxa i to jest absolutne minimum

 

jeśli jednak nie chcesz wyrzucić pieniędzy w błoto to kup lornetkę (można kupić przyzwoitą używkę za 200-250 zł) lub dozbieraj na nieco lepszy teleskop

na giełdach astro czasem trafiają się okazje. Mniejsze teleskopy trudno sprzedać więc osiągają śmieszne ceny

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem, jednak nie chce dawać 700zł za teleskop skoro będę do używał raz na jakiś czas ... nie interesuje się astro, po prostu moja koleżanka posiada teleskop z MACRO kupiła jakiś czas temu za 150zł i ładnie widać przy dobrej pogodzie księżyc, gwiazdy itp. Widziałem u niej, dlatego chce sobie kupić. Tak więc pytam czy duża różnica jakości będzie pomiędzy 70/500 a 70/700, Sky-Watcher ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem, jednak nie chce dawać 700zł za teleskop skoro będę do używał raz na jakiś czas ... nie interesuje się astro, po prostu moja koleżanka posiada teleskop z MACRO kupiła jakiś czas temu za 150zł i ładnie widać przy dobrej pogodzie księżyc, gwiazdy itp. Widziałem u niej, dlatego chce sobie kupić. Tak więc pytam czy duża różnica jakości będzie pomiędzy 70/500 a 70/700, Sky-Watcher ?

 

miałem refraktor 70/700 na montażu AZ2 i przyznaję że miałem z niego sporo uciechy jak na początek i osobiście nie zgadzam się z e stwierdzeniem, że lepiej kupić za tę cenę lornetkę. Gdybym dzisiaj miał kupować to wybrałbym wersję 70/500 z kilku powodów.

 

Krótszy refraktor będzie lżejszy, poręczniejszy i z tego tez powodu stabilniejszy na niezbyt sztywnym montażu AZ2. Taki krótki refraktor będzie idealny jako teleskop przenośny - tuba zmieści się do plecaka, statyw do ręki i możesz iść nawet w góry. Kolejna rzecz to powiększenia jakie można uzyskać z dołączonymi akcesoriami. Dłuższy refraktor pozwoli na uzyskanie większych powiększeń bo max 140x z soczewką barlowa. To niestety jest trochę za dużo jak dla teleskopu o takiej średnicy i obraz w takim powiększeniu będzie za ciemny i słabej jakości. W 70/500 w tej samej konfiguracji uzyskasz powiększenie 100x które powinno być bardziej użyteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.