Skocz do zawartości

Teleskop głównie do księżyca...


nocturnus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Proszę o rady w doborze teleskopu. Dysponuję kwotą około 1000 zł. Chciałem kupić pierwszy teleskop ogólnie do oglądania nieba, a przy okazji chodzi mi o robienie zdjęć księżyca. Posiadam lustrzankę Nikona D5000, duży balkon (tarasowiec) z widokiem na południe, będę się przemieszczał samochodem ze sprzętem w poszukiwania "ciemnego" nieba. Zakupy będę robił najprawdopodobniej w sklepie w Krakowie, wiem że suma nie jest oszałamiająca ale może da się coś wybrać. Myslałem np. o tym modelu i stopniowym dokupywaniu dodatków.

http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-(Synta)-N-130/650-EQ-2-(BKP13065EQ2)-teleskopy-1501.html

Jeszcze jedno pytanie - jak wygląda np. kręcenie krótkich filmów ksieżyca za pomocą lustrzanki?

Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

Edytowane przez nocturnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do "oglądania" EQ-2 może będzie Cię satysfakcjonował z okularami >15mm, ale obserwując przez krótsze ogniskowe okularów obaz będzie Ci latał jak najęty! Do robienia zdjęć odpada! Nawet krótkie czasy w przypadku focenia Księżyca na tym montażu mogą dostarczyć Ci wielu problemów. Mam 90/900 na EQ3-2, czyli troche lepszy montaż, ale przy okularze 8 mm (LVW 8) muszę kilka sekund odczekjać, żeby ustały drgania. O foceniu przez refraktor (na EQ3-2) nawet nie myslę, bo szkoda nerwów i zniszczonyxh 99 klatek na 100 :no:

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam, czytam i się uczę :read: Czyli już wiem że jak montaż to co najmniej EQ3-2. Mój budżet pomału wzrasta (na razie o parę stówek). To co w cenie powiedzmy ok 1300 zł ? Czy na początek wystarczy http://www.teleskopy.pl/Teleskop-PENTAFLEX-N-150/750-EQ3-2-+-OBROTOWA-MAPA-NIEBA-GRATIS-teleskopy-1814.html , ewentualnie jakiś inny wybór w podobnej cenie. Czy do tego zestawu coś pilnego jeszcze trzeba będzie dokupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Księżyca trochę krótka ogniskowa. Montaż też zbyt stabilny nie będzie. A może coś takiego Ci się podoba?

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3824_GSO-6--F-6-Newton---150-900mm-Teleskop-auf-parall--Montierung.html

 

Dołożysz 680 zł i będziesz miał zestaw nieporównywalny z tym, który sugerowałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły sprzęcik, lecz na dzień dzisiejszy niestety przekracza mój budżet - chociaż ten wraz ze wzrostem oczekiwań z dnia na dzień się powiększa.

Do tego czeka mnie jeszcze zakup kamerki - chodzi o krótkie filmy powierzchni księżyca - lustrzanka chyba na dłuższą metę się do tego nie za bardzo nadaje ? - to jaką możecie polecić :

http://teleskopy.pl/Kamera-astronomiczna-TPL-1,3MPix-1280x1024-16-FPS-1,25--USB-do-teleskopów-teleskopy-1830.html czy Neximage CCD VGA 640x480

i jak wygląda sprawa podłączena tych kamerek (mocowanie uniwersalne?)

P.s. czyli do oglądania /zdjęć księżyca ogniskowa 750 może nie wystarczyć nawet po uzupełnieniu w odpowiednie soczewki ?

P.s.2 - przepraszam za ciągłą edycję postów ale nie działaja niektóre linki.

Edytowane przez nocturnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie i dziękuję za pierwsze porady.

Wybór padł na S-W 150/750 na montażu EQ3-2 - waga zdecydowała - w grę będzie wchodzić dość częste przemieszczanie się na działkę za miastem w poszukiwaniu ciemnego nieba. Do tego zestawu dokupiłem jeszcze szerokiego S-W 6mm (140 zł, ekonomiczny ale do obserwacji wystarczajacy), filtr księżycowy polaryzacyjny, folię słoneczną Baadera (chociaż bedę jeszcze kombinował we własnym zakresie z czarną folią używaną w poligrafii, chyba daje lepszy kontrast...), złączkę projekcyjną i pierścień t2-nikon.

Mam jeszcze pare pytań do bardziej doświadczonych :notworthy:

Ponieważ do zestawu dołączone są dwa okulary 10mm i 25mm wątpliwej jakości a chciałem zacząć przygodę z astrofotografią od księżyca mam problem z wyborem rozmiaru i jakości na początek jednego w miarę dobrego okularu.

Posiadam Nikona D5000 z matrycą DX (nie wiem czy ma to znaczenie w tym przypadku, z obiektywami daje ona powiększenie 1,5x - np. 300mm = 450mm)

Okular 25mm daje mniej więcej takie samo powiększenie jak z ogniska głównego (dużo lepsze zdjęcia) natomiast 10mm daje zbyt duże ( ok. 1/4 tarczy)

Jaki więc dobrać okular w celu uchwycenia w kadrze całej powierzchni naszego satelity, oczywiście żeby dobrze współpracował ze złączką projekcyjną (widziałem okulary w szerszej obudowie?) w granicach cenowych 200-300 zł.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.