Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


mariusz86

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jak w temacie. na zakup teleskopu mam około 1500 pln +/-. Zastanawiałem się nad firmą Spinor i Synta ale po przeczytaniu co nieco na forum zostaje już tylko Synta (chyba że się mylę). Obserwacje mam zamiar prowadzi głównie poza miastem, nad morzem, z balkonu no i raz do roku z południa polski (wiejskie ciemne niebo :)). Zastanawiam się nad Synta 8 (dużo osób na forum ją chwali) i coś w stylu Synta R-90/900. Mam zamiar również zająć się astrofotografią (jak macie jakieś zdjęcia wykonane przez te teleskopy byłbym wdzięczny jak byście podesłali mi je na e-maila). Czekam na jakieś porządne porady ponieważ chcę kupić sprzęt z którego będę bardzo zadowolony .

Z góry dzięki.

Ps. Waga teleskopu nie gra roli 20-30 kg nie sprawi żadnego problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

głupio samemu sobie odpowiadać ale co tam. poszukałem poczytałem no i coś tam wiem więcej. astrofotografia odpada ale się tym nie zrażam ponieważ wolę widzieć to gołym okiem niż zrazić się do obserwacji nieba po nieudanych zdjęciach czyli lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu. jak możecie to doradźcie jaki typ będzie najlepszy bo jest ich parę co zauważyłem przeglądając fora i sklepy internetowe. jak możecie to poradźcie coś bo w kategorii który lepszy jestem całkiem zielony. no i jaki jest lepszy w systemie Dobsona czy z mikroruchami na ślimacznicach ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do astrofotografii to chyba dobry wybór - aby nie zaczynać od niej przygody z astronomią. Jak zdobędziesz trochę doświadczenia w wizualu i będziesz dysponował 5-cio krotnie wiekszym budżetem to wtedy będziesz mógł zawsze do tematu wrócić :).

 

Co do teleskopu - skoro masz do dyspozycji ciemne niebo i gabaryty oraz waga teleskopu nie stanowi problemu, to chyba najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie Synta 8" na dobsonie. Ten teleskop pokaże ci więcej niż jakikolwiek inny w tej samej cenie.

Edytowane przez adam_k27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z ciemnym niebem to niema problemu bo jadę niecały kilometr nad rzekę za dzielnicą i jest czarne czyściutkie niebo. nawet na balkonie dam rade bo z jednej strony balkon mam osłonięty przez inny dom i żadne światło z latarni tam nie dociera :) więc z tym niema problemu. czy pozwoli mi ten teleskop na obserwacje całego układu no i czy dużo potrafi pokazać bo jestem w tym zielony na co go stać. a jak jest z tymi okularami w zestawie Synta8" bo gdzieś czytałem na forum iż nie są one najlepsze i że najlepiej jak by je wymienić i w jakie filtry się najlepiej zaopatrzyć. i najważniejsze pytanko jaki sklep najbardziej proponujesz żeby się w niego zaopatrzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawia się kwestia tego co rozumiesz przez cały układ? Na pewno zobaczysz tarcze wszystkich planet, oraz kilka ich księżyców. W przypadku Marsa, Jowisza i Saturna zobaczysz też szczegóły na tarczach planet. Oczywiście nie można zapomnieć o plamach na Słońcu i niezliczonej ilości kraterów na Księżycu. Do tego całkiem pokaźna grupa planetoid, widocznych tylko jako gwiazdki, oraz od czasu do czasu jakaś kometa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha a jak się ma widziany obraz poza układ słoneczny?? bo w dziedzinie teleskopów jestem akurat zielony więc przed kupnem wolę się dobrze zorientować co i jak i na jakie możliwości pozwoli ten teleskop.
Wygląda na to, że rzeczywiście jesteś dość "zielony". Dobrą radą w takim przypadku jest zakup najpierw książek, np. Niebo Przemysława Rudzia (post # 30) i atlasu np. Sky @ Telescope Pocket Sky Atlas. Następny krok to lornetka, zależnie od budżetu, ale nie chytrzyć za bardzo, np Nikon Action VII 10x50 lub lepiej Nikon Action Ex 10x50. Jak już trochę poznasz zarówno niebo jak i swoje upodobania, pomyślisz o bardziej zaawansowanym sprzęcie. Kupisz odpowiedni teleskop, a może pozostaniesz, jak ja, wierny lornetkom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.