Skocz do zawartości

Psary 22 marca(Katowice i okolice)


mardudus

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsze wspólne obserwacje . Pojechalismy na tzw góre Dorotke ale widoki z nij nie byly zadowalające. jedna strona nieba i malo miejsca na rozlozenie sie. Wtedy mnie sie przypomnialo o starym silosie niedaloko. Zajechalismy tam a tam widok niesamowity . Byłem tam setki razy ale nigdy nie patrzalem na gwiazdy. Zawsze na piekny widok miasta, Jest to bowiem najwyzszy punkt w tej czesci okolic Katowic i Sosnowca. Pierwsze na co rzucilismy oko to Jowisz. Pasy bezproblemowo mozna bylo obejrzec juz przy powiekszeniu 36x . Załorzylismy6 7,5 mm ED obraz piekny. Później Admiral pokazałmi pare konstelacji kilka gromad. Skierowalismy tubusa na marsa . Był nisko nad horyzontem ciężko było dojrzec szczegóły. Gdy spojrzelismy na wenus ujrzelismy piekną kwarte . Admiral ocenił moj teleskop Optisan II 900/114 na bardzo dobry. Najlepiej niech sam sie wypowie. Słyszałem wiele uwag na temat optisanków . Mnie sie wydaje że to zależy jaki on jest od konkretnego egzemplarza. Jak sie go dobrze skolominuje i wychłodzi daje piekny obraz. Dla nie jednego amatora jak ja wiele radosci. Jak na pierwsze obserwacje jestem bardzo zadowolony. Zacheciły mnie do dalszych działań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam czytelników :)

 

Trochę mnie wsysło w pracy i nie odzywałem się długo... :?

Tak, tak. Potwierdzam, iż masz całkiem niezły teles mardudus. Moim zdaniem optyka jest spoko, tylko te okulary tak jak mówiłem są niestety mało dobre, ale ten problem praktycznie już Ci znikł za sprawą tego PLSa. Szkoda, że mieliśmy taką słabą pogodę, bo ta graniczna przez te cirrusy nieco pogorszyła się. No ale i tak było suuuuuper, i już nie mogę się doczekać kolejnego wypadu na "silos" :wink:

Aha, dowiedziałem się, że tam kiedyś wypalano wapno... :shock: Ciekawe, nieprawdaż :?:

 

No to na razie tyle z pierwszej wyprawy. Zachęcam pozostałych z regionu do przyłączenia się na wspólną, "śląsko-zagłębiowską" sesję :) ( No proszę, jak ta astronomia łagodzi obyczaje...) :D:D:D

 

Pozdrawiam

Admiral

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.