Skocz do zawartości

Cudowna wiosenna noc


Darek_B

Rekomendowane odpowiedzi

Takiej pogody to jeszcze w tym roku nie było. :Cheers:

Obserwacje prowadziłem na stadionie w centrum miasta a widoczność mimo to sięgała od 4.5 nad górami do 5.5 w zenicie ,a poza tym seeing dochodził 6-7/10. :shock:

Ale po kolei : o 20 rozpocząłem obserwacje od Wenus , Marsa i Plejad, o marsie to wolałbym nie wspominać ale za to "ojczyzna" naszych kobiet prezentowała się wspaniale.

Następnie być może jedno z ostatnich spojrzeń na M42 za pomocą Soligorka ED25 , potem M41 ,M35 ,M44 i w końcu triplet w Lwie z ładnie widocznymi 3-ma galaktykami ,potem przesunięcie na M99 z zagadki (pierwszy raz ją obserwowałem) M98 , i M51 w "wozie".

O 21.17 szczena mi opadła po przelocie tajemniczych satelitów ( z pewnością bedą mieć moje zdjęcie jak leżę na ławce stadionu z lornetką) :D

Po ochłonięciu około 21.20 założyłem 3.8 lantana i M13 pięknie rozdzieliła się na gwiazdki mimo jeszcze dość niskiego położenia ,Mając 210x na pokładzie wycelowałem w Olbrzymy, najpierw w tego z przerwą ,zresztą doskonale widoczną na całym obwodzie a póżniej w tego z WCP która jak na złość w tym roku jeszcze mi się nie ukazała.

Po 22 skierowałem po półrocznej przerwie teleskop na Epsilonki i po chwili jeden się pięknie rozdzielił a na drugiego nie miałem czasu.

W międzyczasie goniłem z psami ,pokazywałem To i Owo Żonie :mrgreen: ,przejechałem się rowerem do Doliny Kościeliskiej (Co za widoki ,było ciemniej niż w Jodłowie) i wróciłem teraz aby coś Wam napisać.

Poza tym wybito szybę w samochodzie i pojawiło się nowe oblicze forum. :Cheers:

Ale to był dzień :D

 

ps. lecę na plamę , sombrero no i Epsilonki.

 

 

Mówią że depresja wynika z braku światła, ja uważam całkiem na odwrót :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I słowo się rzekło .

Plama została w tym roku zarejestrowana przez oczy , epsilony podzieliły się na dobre już przy 89x (18mm SP + 2xbarlow), sombrerro było za nisko ale za to wynagrodziła mi stratę M57. :lol:

Na dziś to chyba tyle.Padam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie też wczoraj było ładnie... dzisiaj niestety się nie zapowiada... zacząłem oczywiście od Plejad, gołym okiem zobaczyłem więcej gwiadz niż zwykle, później zerknąłem na Marsa i Wenus... następnie Hiady z Aldebaranem... zakończyłem na M42 i M31...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno takiej nocy obserwacyjnej nie miałem. Pogoda piekna chociaż w dzień nic na takie widoki nie wskazywało. Piekna jak zwykle M42 ( niestety w trazpezie nie udało się zobaczyć 5 składników) gromady w Woźnicy super widoczne, Merkury, Wenus, Mars, Saturn i Jowisz oraz wąski sierp Księżyca zaliczone. Aż dech zapierało przy Saturnie i Jowiszu :shock: Do Wenus stosowałem przysłonę i wtedy była widoczna rewelacyjnie przy 280x. Bez przesłony aberracja dawała się we znaki przy tak dużym powiekszeniu. Opisywany kiedyś Rigel przy tej przejrzystosci atmosfery to pikuś :lol: Mały jego towarzysz widoczny od 70 - 280x bez problemu. Oby więcej takich nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.