Skocz do zawartości

Oprawa folii Baadera


Ainar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

od roku, 2008 w którym kupiłem Synte, folię miałem oprawioną w karton po meblu, którego my nazywamy Dobson, ale wiadomo – karton, z estetyką mało ma wspólnego, zresztą folia ubrana na szybko, w co bądź, bo teleskop przyszedł 2 dni przed zaćmieniem 1 sierpnia, więc sprzęt został przechrzczony od razu. Teraz mamy rok 2011 a folia nadal w kartonie… więc wymyśliłem taką oprawę: dwie obręcze z plexy, między nimi folia, wszystko skręcone 10 imbusami. Jakieś super lekkie to nie jest – wiatr nie zdmuchnie, plexa złamać też się nie daje, wygląda trochę steampunkowo :P (gdyby te podkładki złote dać…) no i… prawie jak okienko Discovery :D. Wszystko ładnie się komponuje, ale mam pytanko do doświadczonych ATM’owców: między obręcze wkleić jakiś papier czy coś żeby folii tak na wszelki wypadek nie umyślało się uciekać spod tego? Jeśli wklejać to, co? Czy 10 śrub załatwi sprawę, skręcić i obserwować? Folię mam zamiar tak dociąć, żeby śruby przechodziły przez nią, tj. średnica folii -> 35 cm, po 0.5 cm od krawędzi oprawy. Drugi problem to mocowanie do teleskopu. Na razie pomysł jest taki: z blachy dociąć takie haczyki, przykręcić dwoma śrubami, i połączyć to sprężyną ze śrubami od pająka (tymi na zewnątrz tuby). Tylko, że takich sprężyn chyba nigdzie niedostane… no, więc jest i jeszcze jeden pomysł: sprężynę zastępuje gumką, taką krawiecką jak w ubraniach, do końcówki przyszywam oczko z cienkiego plastiku i będę zakładał za te śruby od pająka. Wszelkie sugestie na temat mocowania mile widziane, zresztą każde sugestie również :D Na koniec parę zdjęć, co i jak (wybaczcie ten „rysunek techniczny”).

P1010303.JPG

P1010305.JPG

P1010306.JPG

Rys.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramka faktycznie godna rakiety!

Ja bym to zrobił nasuwane na tubus, cuś jak na szkicu w załączniku. Podstawa to podłużne otwory w winklu, żeby można było doregulować średnicę i podklejone kawałki filcu (takie jak pod nóżki meblowe, np. Castorama itp.)

Włóż folię wielkości całej ramki, skręć i dotnij ją na zewnątrz. Ściśnięta nie powinna wyjeżdżać. Może ew. liznąć ją klejem do papieru (cieniutko)?

Oprawa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.