Jump to content

Ainar

Społeczność Astropolis
 • Posts

  256
 • Joined

 • Last visited

About Ainar

 • Birthday 05/29/1990

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Kraków ale też Wolbrom
 • Zainteresowania
  Balony stratosferyczne <3
 • Sprzęt astronomiczny
  Synta 12", SPL 10mm, SPL 25mm, ES 14mm, Canon 600D, Baader Solar Continuum, Baader IR-Cut

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Ainar's Achievements

540

Reputation

 1. Wyciąg jest niby prostopadły do osi tuby ale LW nie da się ustawić tak żeby było w środku wyciągu jednocześnie mając koncentryczne odbicie LG. Albo ustawiam LW koncentrycznie do wyciągu i odbicie LG jest niepełne albo ustawiam odbicie LG w LW ale LW jest wtedy nie w środku wyciągu. Da się jakoś sensownie to wytłumaczyć? Pająk wyśrodkowany z dokładnością do 0,5mm.

  1. kuba_527

   kuba_527

   Obstawiam złą głębokość LW (za blisko/za daleko od LG)

  2. Mareg

   Mareg

   Może masz niecentrycznie przyklejone LW i wtedy centrowanie LW na równe ramiona pająka oczywiście zupełnie nie działa, tak jak to było u mnie.

    

  3. Herbert West

   Herbert West

   1. Sprawdź, jak kolega wyżej wspomniał, czy LW jest dobrze przyklejone do uchwytu.

   2. Sprawdź, czy LW nie jest za blisko albo za daleko wysunięte- prawdopodobnie to będzie to.

   3. Sprawdź czy uchwyt LW nie jest przekręcony na osi tuby - czyli czy LW nie ma niepotrzebnej rotacji.

    

   Generalnie- skolimuj go na tyle dobrze na ile się da, używając Cheshire czy czegoś podobnego- nie lasera!

   Zobacz czy podstawa LW nie jest w dziwaczny sposób wykręcona czy wykrzywiona względem pająka. Jeżeli jest wszystko ok, to LW i jego podstawa powinna, po skolimowaniu, być, na oko, prosta i w osi tuby.

 2. Ma ktoś jakieś prognozy kiedy spodziewać się maksimum Perseidów? Noc z 11 na 12 czy 12 - 13? Kiedyś widziałem takie grafy - chyba z jakiejś japońskiej strony - teraz nie mogę ich znaleźć.

  1. kiniu-13
  2. OBERON RD

   OBERON RD

   Dla nie mających czasu szukać - 12 sierpień 19.00 - 21.00 według w/w almanachu.

 3. Szukam alternatywy dla stockowego wyciagu w Syncie 12" - jest coś dostępnego co da się łatwo przekręcić?

  1. Show previous comments  3 more
  2. piotrkusiu

   piotrkusiu

   Jak masz z mikro i do wizuala to w sumie nie warto na nic wymieniać

  3. astrokarol

   astrokarol

   Jak dla kogo. Wyciągi SW są bardzo "miękkie". Mały komfort użytkowania. GSO są lepsze (ale nadal daleko im do "twardości").  

  4. Ainar

   Ainar

   No właśnie mikro brak ale tylko wizual. Przerabiam tę końcówkę z jaskółczym ogonem na normalne 2" wejście - i tak się zacząłem zastanawiać jak wygląda sytuacja z astro szpejami. No raz że z dostępnością słabo dwa ze ceny kurde takie :D takie sobie. Więc chyba zostanę przy syncianym wyciagu.

 4. Dobra, jednak cięcie tuby mi przeszło i zadowolę się zwykłą renowacją teleskopu. Miała być tylko kolimacja po transporcie ale potem zobaczyłem, że LW nadal mi siedzi na kawałku plastiku, który miał chronić ten metalowy walec przed wycinaniem dołków przez te trzy małe śrubki do regulacji LW. Więc zdemontowałem LW, żeby zmierzyć i zrobić porządna podkładkę. I zwróciłem uwagę, że mógłbym też sprawdzić czy pająk jest wycentrowany. A potem, Hamal też poleca sprawdzić czy wyciąg jest prostopadły do osi optycznej... więc zaczynam od wyczernienia teleskopu Odkopałem jakieś stare tematy odnośnie farb tablicowych ale linki już dawno poumierały i w sumie żadnych konkretów nie znalazłem - oprócz tego, że flock jest super, a tablicówka to z sadzą. Flock odpada - jakoś nie jestem przekonany, kurz, wilgoć. Farba tablicowa? Znalazłem test różnych farb ale brak tych popularnych z marketów. Na cloudynights polecali Krylon Ultra Flat Black (nie idzie tego kupić...), tablicówkę Albrecht oraz Sennelier’s Mars 759 acrylic black - i dla testów kupiłem tą ostatnią. Jakby ktoś miał przetestowane inne farby tablicowe dostępne w marketach - chętnie poczytam jak się sprawują. Osławiony Black 3.0 totalnie traci swoje właściwości po pierwszym mrozie - pojawiają się takie mineralne wykwity.
 5. @Behlur_Olderys Jeśli mieszkasz w Krakowie to polecam krakowski hackerspace https://hackerspace-krk.pl/ sami krótkofalowcy, z antenami i wszystkim - jeśli nie masz licencji (czyli teoretycznie nie możesz używać radiotelefonu z odkręcaną anteną) a w RTL-SDR Ci się bawić nie chce to chłopaki z HK chyba będą najlepsza opcją. W piątki od 20:00 jest hacker night gdzie każdy może tam przyjść, po dotykać, pooglądać, zadawać pytania
 6. Po zdecydowanie za długiej rozłące od teleskopu i Astropolis dobrze widzieć stare nicki :) no kurde jak w domu

 7. Serwus! DAAAAAWNO mnie tu nie było Tak dawno, że widzę Hamal zrobił wykokszona wersję kolimacji newtona. Trochę astronomie zaniedbywałem na rzecz innych tematów około kosmicznych ale w końcu smętnie odbijające się światło od tuby Synty zmusiło mnie do zastanowienia się nad projektem przerobienia tuby pełnej na tą rozsuwaną. Plus inne udoskonalenia z czasem. Niestety nie znalazłem niczego co by mi pomogło jak to ugryźć czy jest sens się w to bawić. Pierwsza myśl - napisać do SkyWatchera czy nie odsprzedaliby mi tej obejmy, którą się montuje w obu częściach tuby i rurek. Druga myśl - no niestety wymiarowanie i wyfrezowanie? z aluminium. I tu pytanie do was - szczególnie ludzi, którzy sami robią teleskopy - spotkaliście się z takimi przeróbkami? Wrzucam w szybkich postach bo nie wiem czy projekt nie zostanie ubity z "braku laku" bo głównym powodem tej przeróbki jest chęć zmniejszenia teleskopu. Sprzedać tę Syntę (jeśli ktoś teraz ma pieniądze na teleskop...) i kupić jakiegoś trussa - to też jest opcja ale z sentymentu trochę mi szkoda rozstawać się z tym teleskopem i wolałbym przy nim dłubać wiecie pierwsze lustro zawsze się pamięta.
 8. Trochę spóźniony jestem ale jakby ktoś chciał poczytać: http://kosmonauta.net/2017/04/lot-stratosferyczny-pl-4-mokosz/
 9. Propagandy ciąg dalszy... Wkrótce w kinach i IMAX 3D.
 10. Jedno zero zjadłeś - 35 000m. No wystrzał ciekawy tym bardziej, że trwał chwilę 5 minut - podejrzani są wypisani na wykresie. A leciała Spirulina, niestety ku mojemu zaskoczeniu i zdziwieniu, dzisiaj się dowiedziałem, że nie udało mi się jej zabić... -60stopni, 37 razy większe promieniowanie niż przy starcie, przeciążenia takie, że karta SD i mikroprocek się odmeldowały a te małe diabły nic.
 11. Pierwszy wykres, który mnie zadowala: zmiana promieniowania ze wzrostem wysokości. Licznik Geigera z lotu PL-2, który wtedy miał skopany obwód wykrywania zliczeń teraz zadziałał cudnie. Na takie wykresy mogę patrzeć CPM przeliczone wedle stałej producenta (pomarańczowa) i stałej zmierzonej przez jakiegoś jegomościa w labie (podobno dokładniejsza, niebieska).
 12. Sezon na wkurzanie kontrolerów lotniczych otwarty z hukiem! Pierwszego kwietnia z tymczasowego centrum kontroli lotów (Wolbrom znaczy) poleciał czwarty balon stratosferyczny w mojej karierze. Prima Aprilis udzielił się chyba wszystkim - z kapsułą na czele. Zaczęło się od spóźnień - właścicielki eksperymentu, który leciał (tak Ola piszę o Tobie ale i tak nie przeczytasz tego bo tu nie zaglądasz ), po moje spóźnienie ze startem (przez Olę ). Potem o mały włos nie wysłałem nowej kamery bez zasilania (dzięki Marcin za czujność ale też tego nie przeczytasz bo tu nie zaglądasz) a później to już było z górki - sytuacja gdzie prawie rozwaliłem swój balon jak dureń łapiąc szarpiącą się powłokę NAD noskiem do napełniania Balon był jeszcze większy niż ostatnio, ładunek był cięższy o 100g niż planowałem a kapsuła... zrobiła sobie żarty i nie dość, że poleciała ponad 1km wyżej niż powinna to spadła o godzinę wcześniej niż powinna. Do kompletu z precyzją, której snajperzy mogą jej pozazdrościć z ponad 37km trafiła do jeziora 148x66 metrów. W stanie przedzawałowym dojechałem do tego jeziora, które okazało się na wpół wyschnięte ale błotko i krzaki zamortyzowały upadek. Kapsuła uznała, że jeszcze sobie jaja z nas porobi i skutecznie ukrywała się w tych krzakach, że już zastanawiałem się czy aby na pewno spadła lub ktoś jej nie zabrał. Nawet poszukiwania dronem nie przyniosły rezultatu i wtedy wątły sygnał brzęczyka w kapsule oznajmił, że ładunek chce być odnaleziony. Brzęczyk, który podczas spadku się wyłączył... a potem włączył - sam z siebie. Co było badane? Coś było ale się pochwalę jak opracuje logi. Kapsuła miała 3 kamery: film, zdjęcia i film na ładunek. Z rekordów, którymi mogę się pochwalić to pobity osobisty rekord wysokości: 37835.1 metrów. Aaa byłbym zapomniał. Gratulacje dla Daniela Kaczmary za jego udany lot tydzień temu, SpaceX za ich start, dla mnie za mój start i powodzenia dla ludzi z Politechniki Wrocławskiej, którzy lecą w przyszły tydzień - kosmiczny ccccombo breaker jak im wszystko wyjdzie HY-1600 - będzie mi się jeszcze przez parę nocy śnił, wielkie to to, nieporęczne i tylko czeka żeby Ci uciec. Śmiech (prawie) całej ekipy tego dnia wywołał pewien jegomość na rowerze, który wjechał nam w kadr. Od słowa do słowa zaczął nawijać, że w Wolbromiu jakieś balony latają i w ogóle cuda panie, cuda a my w śmiech, bo to o nas mowa. Im my bardziej w śmiech tym owy jegomość bardziej nawija zupełnie nie kojarząc, że mówi o nas a kapsuła leży przed nim No i zdjęcie z pasażerami - widoki mieli genialne.
 13. Bariera 37 kilometrów niespodziewanie pobita!

  1. Show previous comments  5 more
  2. robi

   robi

   Gratulacje! 37 km... A to nie jest rekord jakiś ogólno...? Kiedy padnie bariera 40 km?

  3. Ainar

   Ainar

   Rekord Polski - 42650m. Trochę jednak brakuje. Bariera 40km u mnie? Może w przyszłym roku? :P

  4. robi

   robi

   Trzymam kciuki!!!

 14. To ja mam potwierdzoną informację, że z małopolski nie widać nic.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.