Skocz do zawartości

Teleskop do astrofotografii


Stream

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przeglądałem kilkanaście tematów ale nie sądze, żeby któryś z nich opisywał moją sytuację, także postanowiłem założyć nowy ;)

 

Powiedzmy, że podchodzę powoli, od jakiegoś czasu do zakupu teleskopu - mam zamiar zajmować się astrofotografią. Ze sprzętu, który posiadam można właściwie wymienić tylko lustrzankę Nikon D5100 wraz z kitowym obiektywem 18-55 Nikkora. Czytałem trochę na Celestia Wiki o wyborze teleskopu i astrofotografii. Niestety nie było za dużo tam o połączeniu w miare taniego teleskopu + lustrzanki cyfrowej.

 

Zatem moje pytanie do was, czy da się w ogóle zajmować astrofotografią używając lustrzanki takiej jak np. Nikon D5100? Znaczy dać, to się pewnie da tylko w jakim zakresie... Czy takie teleskopy z zakresu 500-700 złoty jak np. Sky-Watcher SKP13065EQ2, Sky-Watcher SK909AZ3, Sky-Watcher SK1149EQ2 mają możliwość podłączenia lustrzanki? Z tego co wiem, to do takiego "przejścia" są jakieś specjalne pierścienie, tylko czy będą one pasowały do takich zestawów ? Poza tym, jak wygląda takie mocowanie? Do teleskopu mocuje się samo BODY czy BODY+OBIEKTYW? Nie widzi mi się zbytnio dokupywanie jeszcze kamerki CCD do tego wszystkiego.

 

Co do celu moich obserwacji: powiedzmy, że chciałbym fotografować mniej więcej księżyc - tak żeby był w miare dobrze widoczny, gromady gwiazd (coś podobnego do tego na zdjęciach niżej), jakieś "miniatury" planet, jak Jowisz (wiecie, mały Jowisz na tle innych gwiazd z średnicą ok 1cm ;) ) + jakieś bliskie galaktyki, jak ta w gwiazdozbiorze Andromedy. @@Od razu powiem, że nie znam się zbyt dobrze na astronomi ;)

 

Schodząc troszkę z tematu - jak już wspomniałem mam obiektyw 18-55, z którego zdjęcia nieba wyglądają mniej więcej tak:

zdjęcie 1

zdjęcie 2

zdjęcie 3

 

Mam zamiar kupić teleobiektyw Nikkora 55-200 lub 55-300, czy z takimi *zabaweczkami* da się zrobić jakieś lepsze zdjęcia? Będzie w ogóle z tego widoczny jakoś księżyc? Co z gwiazdami, wyjdą jakoś inaczej niż te na zdjęciach powyżej ?

 

@Z góry dzięki za porady. Pozdrawiam.

@@ PS Jestem totalnym amatorem w tych sprawach ;)

Edytowane przez Stream
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Achromatyczne refraktory słabo nadają się do astrofotografii. Dwa - do długoczasowych ekspozycji nawet lustrzanka + obiektyw potrzeba w miarę dobrego montażu EQ z napędem (EQ3-2 + napęd od biedy ujdzie, lepszy mile widziany - ale droższe od kilkuset PLN). Fotografując w większej rozdzielczości body + teleskop koszty idą jeszcze wyżej bo rosną wymagania odnośnie dokładności śledzenia itd. (dochodzi np. guiding.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dorzucę może coś od siebie, chociaż też jestem dopiero rozpoczynającym przygodę z astrofotografią. Równiez posiadam lustrzankę Nikona i długo zastanawiałem się nad wyborem teleskopu.

Wszyscy Ci na pewno powiedzą że to drogie hobby (będą mieli rację :unsure: ), sam chciałem zacząć od jak najmniejszej kwoty, ale nie da się...

Wybrałem chyba najtańszą opcję sprzętu jako tako nadającego się do nauki astrofotografii - S-W 150/750 na montażu EQ3-2 za 1250 zł i nie wchodź w sprzęt niższej klasy. EQ3-2 na dłuższych ogniskowych już dostaje lekkich drgań, ale jest w miarę stabilny, ma wejście na lunetkę biegunową i napęd.

Okulary dostępne w zestawie spokojnie nadają się do oglądania ale aparat niestety wychwytuje ich niską jakość, konieczność dokupienia lepszych (następne kilkaset zł). Dosyć ładne zdjęcia można uzyskać fotografując w ognisku głównym (szczególnie księżyc) do gwiazd niezbędny już będzie napęd.

Aparat (bez obiektywu) mocuje sie za pomocą pierścienia T2 do Nikona, następnie można dodać złączkę projekcyjną z miejscem na okular.

Teraz planuję jednak dokupić do tego jakaś kamerkę ccd, szkoda mi prawie nowego Nikona poddawać takim męczarniom, matryca też sie zużywa podczas kręcenia długich filmów.

Co do pytania o obiektywy zoom - posiadam 55-300, dobry sprzęt za swoja cenę, użyteczny zakres, w miarę ostry, jednak do astrofotografii raczej nie za bardzo - zrobisz księżyc z ręki ale bez efektów, używam bardziej do przyrody.

A zdjęcia głębokiego nieba, galaktyk, planet ... - to już bardziej doświadczeni forumowicze.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapraszam do wątku dla początkujących astrofotografów

 

http://astropolis.pl/topic/36242-galaktyka-m-33-ngc-598-galaktyka-trojkata-canon-eos-550-sw-80400/

 

http://astropolis.pl/topic/36110-m-29-m-39-m-31-27-06-2011-pierwsza-proba-guidera/

 

zestaw:

canon eos 550d + T2 + refraktor sky watcher 80/400 mm + prowadzenie z napędem CG5 gt

 

obejrzyj zdjęcia i będziesz miał lekkie pojęcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.