Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop - Bresser 76/700 + okular Zoom


astarte_corp

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem nowy na forum i witam wszystkich!

 

Mam takie pytanie, mianowicie, posiadam teleskop Bresser 76/700 systemu Newtona, w komplecie posiadam trzy okulary. Niestety są to SR4mm, H12,5mm i H20mm. Pierwszy uważam za totalną pomyłkę bo nie mogę ustawić na nim ostrości a jak już się uda to oko musiał bym włożyć najlepiej w okular... dwa pozostałe są jako takie. Jak na pierwszy teleskop nie chciałem zbyt dużo inwestować (i tu widzę swój pierwszy błąd). Spowodowane to było podejściem - a jak mi się znudzi to szkoda kasy.

 

Czy jest sens zamienić te okulary na okular np. SkyWatcher Zoom 1,25" 8-24mm? Wiem, że na lustrze 76mm to ja za dużo nie zobaczę, ale jak narazie na okularze 12,5mm daje mi to jakąś ogólną frajdę (dziś pół nocy spędziłem na balkonie...).

 

Chciał bym dołożyć jeszcze filtr SkyGlow 1,25" księżycowo - planetarny z kontrastem miejskim.

 

Czy jest sens kupowania do takiego teleskopu filtra mgławicowego UHC-S 1,25" i soczewki Barlowa Vixena 2x? światłosiła tego teleskopu to f/9...

 

Jak na razie jedynym miejscem prowadzenia moich obserwacji jest balkon, ale mam możliwość wyjazdów z miasta na jakieś 15km od niego, także oświetlenie nie powinno już mieć takiego wpływu (ja to bym nazwał totalną ciemnicą i na dodatek zadupiem).

 

Przerobiłem już wszystkie poradniki ze strony Celestia.pl i raczej zaliczam się do osób z klasy Econimic. Jedynym osiągnięciem technicznym jakim mogę się tu pochwalić jest zmiana statywu z tego co był aluminiowego AZS, przerobiłem statyw fotograficzny Cullmann'a 2901 i zmieniłem sposób montażu teleskopu (chodziło mi o szybkość montażu i o stabilność konstrukcji) :D Teraz kombinuję przeciwwagą i nad mikroruchami ale może mi się to udać.

 

Proszę o podpowiedzi! Pozdrawiam!!!

Edytowane przez astarte_corp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wbrew ostrzeżeniom fachowców kupiłem kiedyś zooma i nie żałuję :)

płynna zmiana powiększenia i jasności jest bardzo wygodna, zwłaszcza gdy jakiś detal jest na granicy widoczności i trzeba "szukać" odpowiedniego ustawienia.

 

ale wybierając zooma musisz znać też jego wady - wąskie pole widzenia przy małym powiększeniu, odblaski.

 

jak dla mnie, filtr skyglow jest zupełnie nieprzydatny i nic nie daje (są też na ten temat inne opinie)

 

UHC-S jest przydatny, chociaż w tak małym teleskopie to bym go nie kupował. chyba że zamierzasz wkrótce zmienić na większy i filtr ci zostanie do nowego teleskopu.

 

barlow - nie wiem, nie używam. pewnie zależy od strategii, czy chcesz mieć więcej okularów bez barlowa czy barlow i mniej okularów :)

 

wskazówka dodatkowa: więcej zobaczysz przeznaczając tę kasę na zmianę teleskopu niż na dodatki do 76/700

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno juz nie pisałem na forum. Potwierdze ostatnie zdanie porzednika: zdecydowanie najlepszym wyjściem jest nie zakup okularu zoom [który sam w sobie nie jest niczym złym, jeśli świadomie dobierze się go do potrzeb], ale zakup innego [czytaj: przyzwoitego] teleskopu. To on jest wąskim gardłem całego zestawu.

Inwestowanie w nowe okulary do niego, zwłaszcza te droższe, nie ma wg. mnie ŻADNEGO sensu. Nie poprawią one znacząco jego mozliwości, a po wymianie sprzętu na inny mogą nie być optymalne dobrane do tego nowego -inna ogniskowa i apertura da inne powiększenia, pole widzenia i źrenicę wyjściową. Jeśli już chcesz dokupić okular, to tylko w ostateczności z racji ew. konieczności odłozenia zakupu nowej tuby na później, no i niech to bedzie coś taniego, a dobrego -jakieś 1-2 Plossle z demobilu itp. Ale raczej pomyśl o zmianie teleskopu -lepsza optyka i większy.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za podpowiedzi, Poszukam na giełdzie possli pewnie 20 i 8, powinno mi narazie wystarczyć. Narazie wymiana teleskopu nie wchodzi w rachubę, ale w przyszłości pewnie nastąpi (pewnie znacznie prędzej niż się spodziewam). Czyli reasumując narazie nie inwestować w ten i zbierać kasę na lepszy sprzęt. Dzięki!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.