Skocz do zawartości

skracacz ogniskowej


Tom-cio

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

Lepszy efekt uzyskasz i niewiele drożej wyjdzie kupić Rubinarka 500/5,6 lub 300/4,5 niż Meadowski telekompresor do CCD z F/10 na f/6,3 lub nawet na F/3,3 do DS 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Mniejszy instrumencik o.k., ale MTO mam. Jest to ciemne, ale jednak 10 cm. 

Skracacz ogniskowej to chyba dobry kierunek, tylko skąd go wyczarować i za ile?

Niestety nie, bo skracacz ogniskowej to ślepa droga nie prowadząca w amatorskim wydaniu bez stosownych obliczeń do oczekiwanej, finalnej jakości w przeciwieństwie do zastosowoania jaśniejszego obiektywu czy teleskopu z odpowiednią do astrofoto korekcją 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekcja okularowa z tego co wiem wydłuża ogniskową, a nie odwrotnie - chyba, że są chwyty w drugą stronę ???

 

Januszu!

Wraz z pojawieniem się CCD, pojawił się problem skracania ogniskowej. Nie jest to temat nowy, natomiast ja ośmieliłem się zapytać, czy ktoś w Polsce już się z tym amatorsko zmierzył. Oryginalne rozwiązania MEADE... z wiadomych względów nie wchodzą w grę!!!

Zmieszczenie całej M31 na chipie Vesty w MTO chyba nie przejdzie, ale ...

Jeśli obiektyw, to podpowiedz jaki: min 10-15 cm średnicy, f/4 i tak, żeby dało się to powiesić np. na Twoim Soligorze bez nadmiernego falowania na wietrze i zbędnych drgań!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Projekcja okularowa z tego co wiem wydłuża ogniskową, a nie odwrotnie - chyba, że są chwyty w drugą stronę ???

 

Januszu!

Wraz z pojawieniem się CCD, pojawił się problem skracania ogniskowej. Nie jest to temat nowy, natomiast ja ośmieliłem się zapytać, czy ktoś w Polsce już się z tym amatorsko zmierzył. Oryginalne rozwiązania MEADE... z wiadomych względów nie wchodzą w grę!!!

Zmieszczenie całej M31 na chipie Vesty w MTO chyba nie przejdzie, ale ...

Jeśli obiektyw, to podpowiedz jaki: min 10-15 cm średnicy, f/4 i tak, żeby dało się to powiesić np. na Twoim Soligorze bez nadmiernego falowania na wietrze i zbędnych drgań!

 

Do Vesty wystarczyło by spokojnie lustro jakieś 120-130mm średnicy z F/4 do f/5 przy jej rozmiarze detektora, komy praktycznie nie zauważysz a co to jest aberracja chromatyczna będziesz pytał kolegów z Apo o rozmiarze wiaderka i w cenie samochodu osobowego :lol::lol::lol:

 

Ps. Przy projekcji okularowej zawsze skala będzie większa niż w ognisku, fizyki nie da się tak łatwo oszukać, w sumie można ale okular musiałby mieć dłuższą ogniskową niż lustro co prowadzi do chorych rozmiarów całej konstrukcji :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps. Przy projekcji okularowej zawsze skala będzie większa niż w ognisku, fizyki nie da się tak łatwo oszukać, w sumie można ale okular musiałby mieć dłuższą ogniskową niż lustro co prowadzi do chorych rozmiarów całej konstrukcji :wink:
Przy projekcji z zastosowaniem okularu i obiektywu fotograficznego ogniskowa wylicza sie chyba ze wzoru: pow. x ogn. obiektywu (ale nie jestem pewien).

Teraz przyjmijmy, ze mamy teleskop 200 mm o og. 2000 mm, okular dajacy pow. 50x (40 mm) i obiektyw fotograficzny 35 mm. Sprzet o tych parametrach jest latwo dostepny.

35 mm x 50x = 1750

 

Czyli majac teleskop o og. 2 m, okularze 40 mm, obiektywie fotograficznym 35 mm, uzyskuje sie przy polaczeniu pozaogniskowym 1750 mm.

Przepraszam za mozliwe bledy - na ogol o tej okropnej porze spie :(

PS Wiem, ze metoda pozaogniskowa to nie to samo, co projekcja okularowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jeśli założysz ze fotografujesz przez obiektyw aparatu (co jest w praktyce nieporozumieniem z powodu sporych strat światła i znacznego spadku kontrastu) to jest to możliwe co piszesz ale zakładam z własnej długoletniej praktyki fotografię w projekcji okularem wprost na kliszę lub CCD i koniecznie bez obiektywu aparatu 8)

Im mniej szkła i soczewek po drodze od lustra do detektora tym lepszy i ostrzejszy mamy finalny obraz na zdjęciu a zysk przy foto z obiektywem będzie iluzoryczny bo okupiony znacznym spadkiem jakości obrazu, popróbuj to sam zobaczysz :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale cena aparatów cyfrowych ze zdjemowanym obiektywem jest jaka jest.

 

Dlatego poszukiwania możliwości focenia przez z aparatów compaktowych nie ustaną :lol:

 

Ja mam jakieś doświadczenia z focenia kamerką internetową (z obiektywem) przez lornetkę i przez telepa z okularem. Czośtam się nieraz udawało. :lol:

 

to jest przez lornetkę http://republika.pl/artur_99/rubinar/Astro1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jeśli zadowala Cię taka jakość i kontrast to poróbować oczywiście można i wręcz należy w końcu to Forum o amatorskiej astronomii a nie kurs fotografów do National Geographic 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

metoda zacna, ale winietowanie chyba jest tu trudne do zlikwidowania.

 

Widziałem gdzieś w necie (???) jak gościu wsadził przed Weba jakąś soczewę o średnicy ok. 40 mm i podobnej ogniskowej (prawdopodobnie achromat) i dostał 3x większe pole z porównywalną jakością. MACIE JAKIEŚ SUGESTIE ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.