Skocz do zawartości

Księżyc z cyfrówki


Ati

Rekomendowane odpowiedzi

osmielam sie nieskromnie doniesc ze moje pierwsze proby w tym temacie chyba troszke lepiej wypadly. Przyklady:

IMG_0011maly2.JPG

 

IMG_0015b2.jpg

 

IMG_0035bw.jpg

 

Wszystko metoda: (uzywajac fachowej terminologii) "kon by sie usmial".

Wszystkie sa pomniejszone (dla celow prezentacji orginalnie 3mpix), pojedyncze klatki.

Sprzet canon s30 + obiektyw 300/f4 +okular (stara lornetka 20mm lub chinski 10mm) + telekonwerter (w ostatnim przypadku). Aparat z reki na bezdechu. Aaaa szyba okienna byla jeszcze po drodze (nieniejszym zachecam do eksperymentow).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ok. Tylko zwróć uwagę na to czym to było robione? Moja fota księżyca była robiona zwykłą cyfrówką bez żadnej dodatkowej optyki. Po prostu wysunąłem zoom'a na maxa (mogę tutaj skromnie podkreślić że zoom cyfrowy też był wysunięty na maxa więc trudno to o jakośc zrzędzić bo po prostu tak wychodzi). Te zdjęcia (a szczególnie te na dole) chyba było robione przy lepszej optyce i wiekszym powiększeniu niż nędzny obiektyw cyfrówki i na dodatek z zoom'em cyfrowym :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ati, gregory Panowie to nie z checi chwalenia sie czymkolwiek tylko jak napisalem zeby wzbudzic chec do eksperymentowania. Ze "lepszy" sprzet -no dzieki za uznanie. Obiektyw to ruski tair 3s (srednica soczewki 68mm ogniskowa 300mm cena 150zl jak ktos poszuka). Do tego troche inwencji przy konstruowaniu przejsciowki do umocowania okularu (okulary to tez z ruskiej lornetki i chinski jakis). Calosc pewnie wypada gorzej niz w miare sensowna lorntka (raczej jej pol). Na forum czesto bije wrazeniem ze jak sie nie wyda 100kzl to nic nie mozna sensownego zrobic (niektorzy ulegaja tez przekonaniu ze nawet nie warto probowac). Moj przyklad pokazuje jak sie mozna pobawic sprzetem za 200zl (nie licze ceny aparatu cyfrowego -tak przy okazji to tez zwykly kompakt co zeby mnie zona nie namowila to bym w zyciu nie kupil). No i jak kolega gregory byl laskaw docenic w miare sensownie to czasem wychodzi.

ps. nie uzywam z definicji zoomowania cyfrowego -ostatnie zdjecie bylo w konfiguracji obiektyw telekonwerter okular 10mm (RKE - podobno nie nadaja sie do metody pozaogniskowej ;) ) aparat z max zoom (100mm w przeliczeniu na 35mm) czyli cos kolo 6m ogniskowej wypadkowej (dobrze ze kiedys troche strzelalem bo sam sobie jakos poczatkowo nie wierzylem ze to z reki da sie utrzymac - wiem wiem trzymalem tylko aparat a obiektyw wisial na statywie to zawsze latwiej ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Wręcz przeciwnie RKE nadają się do projekcji okularowej i to doskonale, po to dano im w projekcie takie duże soczewy wyjściowe a nie nadają się za bardzo zwykłe Kellnery z powodu ich sporego chromatyzmu powiększenia :Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dowod przydatnosci RKE do metody pozaogniskowej potwierdzono zatem zarowno na podstawie wiedzy Pana Janusza jak tez empirycznie (przy moim rowniez skromnym udziale). Musze odszukac zrodlo gdzie sie bzdur naczytalem i moze uswiadomic autora (o ile sam czegos nie pokrecilem ;) ). Dzieki za to lubie to forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to ja tez sie pochwale :D

Ksiezyc doslownie sprzed chwili. Jest to moja pierwsza w zyciu fotka czegokolwiek na niebie :D:D:D .

aha aparat to Konica KD-20M zdaje sie ze ma to 2.1MPix (nie wiem bo to pozyczony na szybcika sprzet) przylozylem do okularu teleskopu, jedyne co zrobilem to zmienilem palete na odcienie szarosci.

 

Moon.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko zaznaczyłem to że foty tpobo (czy jakoś tak  :wink: )

Waszmości, rozumiem Twoja frustracje umiesciles Waść nowatorskie i idealne pod kazdym wzgledem zdjecie no i nikt nie pochwalil (a wrecz na tle innych .... a nie bede komentowal). no trudno

Wyobrazam sobie co napiszesz Pan pod zdjeciem z prawie 30cm teleskopu (Jesli juz moje nieporadne proby i szczere rady wzbudzily taki niepokoj u Tworcy). Myslalem ze to miejsce gdzie mozna dzielic sie doswiadczeniami, orientowac sie do czego dazyc i czego mozna w tych dazeniach oczekiwac. No ale jesli jestem w bledzie to chetnie poslucham o tym jak bardzo sie mylilem.

ps. jesli bedziesz Pan laskaw poprawic nick w wypowiedzi w ktorej odnosisz sie do mojej , ja ze swej strony jestem gotow uczynic to samo.

 

aaaa..... zapomnialem pogratulowac dRvECtoR -fajniusue. A niektorzy smia twierdzic ze fotografowanie metoda afokalna wiaze sie nieodlaczeni z wybladlym poziomem kontrastu i slaba rozdzielczoscia. Czyli jakby strzelic kilka klatek usrednic i troszke obrobic to by wyszlo jak z hiper APO'a w ognisku :P (Nie moge sie doczekac chwili jak uzupelnie przygotowywany tubus zasadniczym elementem -odpowiednim lustrem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko zaznaczyłem to że foty tpobo (czy jakoś tak  :wink: )

Panie ... Iti S.ati (czy jakos tak ) rozumiem Twoja frustracje umiesciles Waść nowatorskie i idealne pod kazdym wzgledem zdjecie no i nikt nie pochwalil (a wrecz na tle innych .... a nie bede komentowal). no trudno

Wyobrazam sobie co napiszesz Pan pod zdjeciem z prawie 30cm teleskopu (Jesli juz moje nieporadne proby i szczere rady wzbudzily taki niepokoj u Tworcy). Myslalem ze to miejsce gdzie mozna dzielic sie doswiadczeniami, orientowac sie do czego dazyc i czego mozna w tych dazeniach oczekiwac. No ale jesli jestem w bledzie to chetnie poslucham o tym jak bardzo sie mylilem.

ps. jesli bedziesz Pan laskaw poprawic nick w wypowiedzi w ktorej odnosisz sie do mojej , ja ze swej strony jestem gotow uczynic to samo.

 

aaaa..... zapomnialem pogratulowac dRvECtoR -fajniusue. A niektorzy smia twierdzic ze fotografowanie metoda afokalna wiaze sie nieodlaczeni z wybladlym poziomem kontrastu i slaba rozdzielczoscia. Czyli jakby strzelic kilka klatek usrednic i troszke obrobic to by wyszlo jak z hiper APO'a w ognisku :P (Nie moge sie doczekac chwili jak uzupelnie przygotowywany tubus zasadniczym elementem -odpowiednim lustrem).

 

Może inaczej to skomentuje. Nie oczekiwalem że ktoś pochwali moje zdjęcie bo przecież niewiele na nim widać. Natomiast jak można porównywać zdaniem "Moje pierwsze próby w tym wypadły nieco lepiej" wiedząc że różnica sprzętu jest dość spora. Niech pan umieści tu zdjęcie ze zwykłem cyfrówki bez żadnego dodatkowego przyrządu optycznego na którym będzie widac kolorki jak z teleskopu a serdecznie pogratuluje 8)

 

[ Add: Sro Mar 31, 2004 14:17 ]

no to ja tez sie pochwale  :D  

Ksiezyc doslownie sprzed chwili. Jest to moja pierwsza w zyciu fotka czegokolwiek na niebie  :D  :D  :D .

aha aparat to Konica KD-20M zdaje sie ze ma to 2.1MPix (nie wiem bo to pozyczony na szybcika sprzet) przylozylem do okularu teleskopu, jedyne co zrobilem to zmienilem palete na odcienie szarosci.

 

Zdjęcie ok podoba mi się 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..."Natomiast jak można porównywać zdaniem "Moje pierwsze próby w tym wypadły nieco lepiej" wiedząc że różnica sprzętu jest dość spora....."

 

o rzeczywiscie moze troche nieskromnie (ale mozna mozna bo zgodnie ze stanem faktycznym, pierwsze zdjecie powstalo w dzien zakupu aparatu zaraz po tym jak sfotografowalem zonke, dziecko -ksiezyc byl trzeci. Troche nieostre bo przez chmury -probowalem w dziure sie wstrzelic ;) )

 

 

..." Niech pan umieści tu zdjęcie ze zwykłem cyfrówki bez żadnego dodatkowego przyrządu optycznego na którym będzie widac kolorki jak z teleskopu a serdecznie pogratuluje"...

 

aaaa...... wiec aparat mielismy podziwiac ze cyfrowy takiego zooma ma i kolorowy do tego. Zatem zdjatko dla celow poznawczych wysle jutro jak pogoda sie nie spapra (jesli mozna to na skrzynke bo mysle ze ksiezyc z ogniskowej 100mm to nic porywajacego jesli chodzi o elementy jego powierzchni -trzeba umiec narzedzia dobierac). Pozdrawiam i bez urazy (przpraszam za bojowe nastawienie ale studenty od rana mnie nic tylko denerwuja i jakos tak mnie sie porobilo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak mnie sie porobilo).

 

Widac właśnie 8)

 

[ Add: Sro Mar 31, 2004 15:14 ]

aaaa...... wiec aparat mielismy podziwiac ze cyfrowy takiego zooma ma i kolorowy do tego.

 

Nie. Po prostu uznalem że nikt jeszcze takiego na forum nie zapodal zdjęcia więc nic się nie stanie jak ja to zrobie. Chyba sie pomylilem? Natomiast księżyc zrobiony z teleskopu daje chyba z conajmniej jedna osoba dziennie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też pokażę mój pierwszy Księżyc (a zarazem pierwszą w życiu fotkę astro), który wykonałem kamerką internetową firmy Media-Tech (nie nadaje się ona kompletnie do astrofoto), po przyłażeniu jej do okularu lornetki 7x35. Wiem, ze fotka jest bardzo kiepska, ale proszę o wyrozumiałość :roll:

księżyc 2.jpg

 

księżyc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

No cóż??? klisza powoli zostaje dla Artystów, Weteranów i Dinozaurów gatunku Foto :lol:

 

Tak! tak! mówi to ten co jeszcze rok temu dałby się za kliszę do astro oskubać do cna :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.