Skocz do zawartości

Bolid 12.09.2011 1:27


Mat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przeglądając AF, kątem oka za oknam zobaczyłem cos spadającego, zielonego i iskrzącego się. Bolid leciał wg mnie baaardzo powoli - zdązyłem głowę odwrócić i przyjrzeć się, całe zjawisko trwało może z 3 sekundy (odkąd jak zobaczyłem. Być moze doleciał do ziemi, nie wiem bo zasłoniły drzewa i budynki, ale skoro nie zaobserwowałem wcześniej żadnego wybuchu to może zaliczył glebę ?

Bolid musiał być niezwykle jasny jeśli zwrócił moją uwagę (a patrzyłem przecież na monitor!) tak na oko spokojnie powyżej -6 mag.

 

Nie trzymać się sztywno godziny, zerknąłem od razu na zegarek po jakimś czasie (30 - 40s) i była 1:27

Czy ktoś to zarejestrował?

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przeglądając AF, kątem oka za oknam zobaczyłem cos spadającego, zielonego i iskrzącego się. Bolid leciał wg mnie baaardzo powoli - zdązyłem głowę odwrócić i przyjrzeć się, całe zjawisko trwało może z 3 sekundy (odkąd jak zobaczyłem.

Bolid musiał być niezwykle jasny jeśli zwrócił moją uwagę (a patrzyłem przecież na monitor!) tak na oko spokojnie powyżej -6 mag.

 

Nie trzymać się sztywno g0odziny, zerknąłem od razu na zegarek po jakimś czasie (30 - 40s) i była 1:27

Czy ktoś to zarejestrował?

 

 

Też go widziałem :D , napisz skąd obserwowałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też go widziałem :D , napisz skąd obserwowałeś?

 

okolice Dębicy,

Jeśli ty go widziałeś na zachodzie to znaczy że przeleciał gdzieś pomiędzy nami

 

Patrząc za kompasem przeleciał w okolicy 40 -50 st czyli kierunek NE

Czy wg ciebie doleciał do ziemi czy wcześniej się rozpadł? bo ja niestety nie mogłem zobaczyć do końca?

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okolice Dębicy,

Jeśli ty go widziałeś na zachodzie to znaczy że przeleciał gdzieś pomiędzy nami

 

Patrząc za kompasem przeleciał w okolicy 40 -50 st czyli kierunek NE

 

Leciał jeszcze dalej od nas, nad Ukrainą, bo ja go widziałem przecinającego Woźnice, Byka i dalej po horyzont czyli też okolice NE-E, może nasza jakaś stacja bolidowa go złapała bo pięknie wyglądał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leciał jeszcze dalej od nas, nad Ukrainą, bo ja go widziałem przecinającego Woźnice, Byka i dalej po horyzont czyli też okolice NE-E, może nasza jakaś stacja bolidowa go złapała bo pięknie wyglądał.

 

no popatrz się a wyglądało jakby był na wyciągnięcie ręki ;) no ale tak często jest

Zatem czekamy na jakiś odzew od PKiM, oby się zarejestrował

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też coś dziwnego zarejestrowałem, dwa dni wcześniej, myślałem że to flara Iridium i zignorowałem to, jednak dzień później postanowiłem wrócić do materiału i okazało się że błyski były dwa, a nie jeden, więc nie mogła być to flara i faktycznie Calsky nie pokazuje żadnej flary dla 21:48 - 10 września w Piotrkowie Tryb.

 

Animacja DivX:

 

http://www.balerinki.republika.pl/metkomp.avi

 

Lewy górny róg widocznej części nieba to okolice gwiazdy polarnej, a prawy dolny to Perseusz. Ta gwiazdka po środku ekranu to hot-piksel podobnej jasności jest Cappella więc obiekt musiał nieźle walić po oczach. Materiał został zarejestrowany na magnetowidzie VHS do telewizji przemysłowej który nagrywa 24H na taśmie 3H rejestrując co 8 klatkę. Dość kiepsko wygląda sprawa odtwarzania takiego materiału w trybie normalnym bez przyspieszenia, jeszcze monitor TV sobie jakoś radzi, ale frame-grabber skacze jak oszalały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.