Skocz do zawartości

Co dokupić do synty 8' ?


Bartek24

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w końcu udało mi się dozbierać wymagane minimum do teleskopu i potrzebnej pomocy w wyborze dodatków..

 

Zakładając że mam 1500 zł i chce je przeznaczyć na zakupy ze sklepu delta optical

za 1100 zł kupuje http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-8-pyrex,d781.html

 

a z resztą mam dylemat jak mądrze rozdysponować te 400 zł (niestety nie będę mógł w przyszłości dokupić sprzętu).

Moge zamówić tylko produkty dostępne na stronie delta opticall.

Jest to jednorazowy wydatek który chciałbym żeby był już docelowy.

 

Nie znam się dokładnie na modelach więc wypisze wam co chce a was prosiłbym o podanie kolejno nazwy produktów lub linki do sklepu delta optical które będą najodpowiedniejsze dla mnie.

 

1. złącze T-2 do lustrzanki canon 500d

2. filtr księżycowy (szary może być)

3. filtr słoneczny (pozwalający obserwować słonce)

4. latarkę z czerwonym światłem

5. 2 okulary - do planet, do galaktyk (jeżeli za tą cenę kupie okulary podobnej lub nieco lepszej jakości niż te dołączone do zestawu synty to raczej bym zrezygnował z tego punktu)

6. jakiś przewodnik

7. jeżeli czegoś tutaj nie wymieniłem a co również może mi się przydać proszę o wymienienie w tym punkcie

 

Na forum wyczytałem ze nie opłaca się kupić 1,25 calowych okularów tylko redukcje i nastawić się na 2 calowe. Czy to dobre rozwiązanie ?

 

 

Zależy mi najbardziej na DS ale planety i księżyc również będe oglądał z dużym zainteresowaniem.

 

 

Obserwacje będę prowadził z 3 miejsc:

- centrum miasta, działka rekreacyjna - (najczęściej)

- wyjazd do 20 km od miasta, zielony kolor na mapce light pollution - (dość często)

- wyjazd ponad 100 km od miasta do drawska, czarny kolor na mapce light pollution - (o ile pogoda dopisze to raz w miesiącu)

Edytowane przez Bartek24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. złącze T-2 do lustrzanki canon 500d

2. filtr księżycowy (szary może być)

3. filtr słoneczny (pozwalający obserwować słonce)

4. latarkę z czerwonym światłem

5. 2 okulary - do planet, do galaktyk (jeżeli za tą cenę kupie okulary podobnej lub nieco lepszej jakości niż te dołączone do zestawu synty to raczej bym zrezygnował z tego punktu)

6. jakiś przewodnik

7. jeżeli czegoś tutaj nie wymieniłem a co również może mi się przydać proszę o wymienienie w tym punkcie

Coś do siedzenia, np. składany taboret

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taboret się przyda, jakiś stolik również. Z twojej listy wybrałbym na początek pozycję nr 6 np "Niebo na weekend" lub coś podobnego i oczywiście mapa nieba. Polecam mapę Panasamarasa, bo jest na początek świetna. W tym momencie niezbędna stanie się czerwona latarka czyli pozycja nr 4. Na resztę przyjdzie czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mam na siedząco na taborecie lub stołku oglądać niebo przez synte to bede mógł maksymalnie dostrzec ok. 10 stopni nad horyzont

w zenicie będę musiał stać i tak właśnie na stojąco lub lekko pochylony wyobrażam sobie moje obserwacje.

 

Mam telefon gdzie mam wgrane stellarium (lub coś podobnego) czy to moze mi posłużyć jako substytut atlasów ?

 

No i czytajac wczoraj w nocy forum dowiedziałem się ze dają tak beznadziejne okulary do synty ze nie da się ich nawet sprzedać wiec chyba bede musiał jeszcze dorzucic z 200 zł i dokupic jednak jakis jeden dobry okular chociaz do galatyk

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to wszystko chcesz za 400 zł? Ciężko będzie. Za 400 zł możesz kupić jeden sensowny okular do Synty, no ale skoro jest jak napisałeś to trzeba jakoś to rozdysponować. :)

 

Po pierwsze po co chcesz tracić kasę na złącze do lustrzanki, masz Syntę na Dobsonie tak? Piszesz, że główny cel to DS'y więc wnioskuję, że chcesz również DS'y fotografować? Zapomnij, na Dobsonie się nie da i tyle. Szkoda kasy. Jako filtr księżycowy brałbym filtr polaryzacyjny zmienny Orion, bo posłuży dobrze nie tylko do Księżyca, ale i do Jowisza i Saturna. Na Słońce możesz kupić folię Baader ND-5.0 i samemu zrobić oprawki na tubę, naniocha. Okulary to sam wiesz.... po prostu za dużo rzeczy chcesz za te 400 zł, tak kupisz dwa okulary takiej samej jakości tak te z zestawu. Na przewodnik też bym kasy nie przeznaczył, tylko obrotowa mapa nieba i latarka czerwona, do tego Stellarium i laptop w samochodzie. Tak jak koledzy pisali, bez krzesełka z regulacją wysokości się nie obejdzie, chyba że jest się chińską gimnastyczką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz kupić Synte i do tego średni okular za 400zł (do 1500zł) to może rozważ zakup GSO 8" Deluxe: http://astromarket.pl/teleskopy/newton/teleskop-gso-8-dobson-200-1200-mm-deluxe.html

Na start dostaniesz od razu ciekawszy okular 30mm (na pewno lepszy niż syntowy plossl/kellner). Łożyskowanie dobsona i microfocuser. Mapki sobie wydrukujesz Panasmarasa a czerwoną latarkę na pewno dadzą ci gratis przy zakupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem przed chwilą z deltaoptical i mówili ze nie bedzie GSO

A wszedzie teraz dodają kellnery zamiast plossarów ;/

nie mam pod nosem tego sklepu ale w szczecinie jest sklep który wspolpracuje z tym sklepem i na start są wszystkie artykuły taniej o 8 % niż to jest podane na stronie deltaoptical

 

Pani ze sklepu powiedziała ze może mi dobrać fajny zestaw do tego teleskopu. zaproponowała np. do tych kitowych okularów jakiś szerokokątny 52 stopnie okular za 209 zł

 

Wg. was warto brac takie szerokokątne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jak wielkiej sprzeczności stoi "52 stopnie" i "szerokokątny"! Szeroki kąt liczę od 65 stopni wzwyż. Deklarowane 52 stopnie mają zwykłe Plossle.

 

A DO raczej nie wprowadzi GSO tak jak AZ praktycznie nie mają SW :)

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mówi Polaris,szerokokątne zaczynają się od 65* górę,i zaczynając od LVW,przez Erfle 2" aż po wszystkie Neglery,ES i Ethosy.

 

Rozważyłbym propozycję Piotrkusia,podał tam link.Teleskop posiada mikrofokuser,łożyskowanie dobsona i przyzwoity okular do przeglądu nieba.Łożyska i mikrofokus są bardzo pomocne przy dużych powiększeniach,łatwo ustawić ostrość a montaż nie ma przeskoków i cofek.Na pewno to docenisz.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.