Skocz do zawartości

HEQ5 i HEQ5 PRO


sp3occ

Rekomendowane odpowiedzi

Też masz PRO , SynsScan oznacza że dodatkowo masz pilot GOTO dzięki któremu montaż sam wyszukuje zaprogramowane obiekty .Musisz tylko wcześniej ustawić montaż na polarną i zalingnować , najlepiej na 3 gwiazdy. Te wszystkie operacje wykonujesz za pomocą tego pilota , jeśli wszystkie operacje wykonasz poprawnie to potem korzystasz z bazy , wybierasz obiekt i teleskop sam ustawia go w polu widzenia.

Sam proces wyrównania wygląda tak ,że wybierasz pierwszą gwiazdkę i po zatrzymaniu montazu musisz ręcznie ustawić tę gwiazdę centralnie w polu widzenia . Po zatwierdzeniu wybierasz drugą i analogicznie po zatrzymaniu montażu wprowadzasz ręcznie korekte za pomocą strzałek na pilocie aby znów mieć wybrana gwiazdkę w centrum pola widzenia . Następnie trzecia i powinieneś otrzymać komunikat że operacja zakończona sukcesem. Do dokładnego wyrównania przydatny jest okular z podświetlanym krzyżem ale chyba nie jest niezbędny. Ważne jest też aby wybrane gwiazdy nie znajdowały sie blisko siebie.

Edytowane przez gryf188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm podałeś sposób alignowania montażu synscan. A ja podobnie jak Tadeusz chciałbym wiedzieć, czym różnią się wersje Heq5 PRO od Heq5 bez PRO. Czy przyrostek PRO tylko oznacza, że jest produkowany od niedawna - nowszy, a cała konstrukcja i tracking niczym się nie różnią, czy jednak coś Chińczycy pozmieniali?

Edytowane przez simarik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie było czy HEQ-5 SynsScan to to samo co HEQ-5 PRo więc odpisałem że tak jest to ten sam montaż ale wyposazony dodatkowo w pilot SynsScan . Jesli się nie mylę to wszystkie białe wersje montazu są już PRO , bez tego PRO były starsze czarne wersje ale co do tego to na 100 % nie jestem pewien. A i o różnicy w jakości czarnej i białej wersji niestety nie mam pojęcia.

Edytowane przez gryf188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie producenta jest to pokazane wyraźnie...

 

HEQ5 SynTrek

http://www.skywatcher.com/swtinc/product.php?id=69&class1=3&class2=302

 

HEQ5 SynScan

http://www.skywatcher.com/swtinc/product.php?id=76&class1=3&class2=304

 

Oznaczenie PRO jest tylko na tym drugim. Handlowcy mogą sprzedawać bez GOTO tą drugą wersję jako SynTrek.

Obie wersje różnią się, wystarczy poczytać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki - teraz już rozumiem - wersje PRO to montaże białe, które są z pilotem go-to (synscan) i bez pilota go-to (syntreck). Natomiast montaże czarne nie mają oznaczenia PRO.

 

Nie no to chyba nie do końca tak. HEQ5 nie wychodziły przecież w czarnej wersji. HEQ5 SynScan i HEQ5 PRO to jest to samo, po prostu w różnych źródłach są inne nazwy. W sumie pełna nazwa to HEQ5 PRO SynScan, gdzie PRO to po prostu dodanie pilota do HEQ5 Syntreck, ale nie wszystkie białe montaże są pro. SynScany są (pilot goto), a syntreck nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no to chyba nie do końca tak. HEQ5 nie wychodziły przecież w czarnej wersji. HEQ5 SynScan i HEQ5 PRO to jest to samo, po prostu w różnych źródłach są inne nazwy. W sumie pełna nazwa to HEQ5 PRO SynScan, gdzie PRO to po prostu dodanie pilota do HEQ5 Syntreck, ale nie wszystkie białe montaże są pro. SynScany są (pilot goto), a syntreck nie.

 

Oj Agatek to już namieszała, że sam się gubię.

Oczywiście że HEQ5 jest także w czarnej wersji podobnie jak EQ6 nawet było na giełdzie tutaj bądź tutaj oba.

A co powiesz na wersję HEQ5 PRO Syntreck też jest i to bez pilota(link do tej wersji w astromarkecie podawałem w poprzednim poście).

 

Tadeusz ma rację niech wypowiedzą się fachowcy, którzy mają na stanie te wersje. Ja ciągle obstaje za tym że wersje bez PRO to wersje czarne (classic)!

Edytowane przez simarik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując na dzień dzisiejszy w ofercie sklepów istnieje tylko jeden montaż HEQ-5 i jest on w kolorze białym i z dodakiem PRO . Natomiast co do elektroniki są to dwie wersje tego samego montażu . I obydwa są wyposażone w pilot ponieważ montaż nie ma mikroruchów . Tylko że Syntreck ma prosty pilot słuzący tylko do sterowaniem napędami a SynsScan posiada bogatszy pilot z GOTO do wyszukiwania obiektów .

Zupełnie inna sprawa ,że pilot od SynsScana można z powodzeniem zastąpić laptopem .

Edytowane przez gryf188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę się zgodzić do końca...

 

 

HEQ5 SynTrek

Motor Drive - Single axis with hand controller

 

HEQ5 Synscan

Motor Drive - Built-in

 

Różnica w wadze również...

 

No cóż, my tu sobie dyskutujemy ale najprościej spytać tych do wiedzą... :) :)

 

Pomiędzy tymi montażami mogą być jakieś większe różnice oczywiście. Wydawało mi się, że pytanie brzmiało, czy HEQ5 SynScan i HEQ5 pro to jest to samo, a to jest to samo. Co do różnic pomiędzy Syntreck'iem a SynScanem to się nie będe wypowiadać.

 

Czyli różnica pomiędzy pro a nie pro to tylko kolor?

Edytowane przez Agatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.