Skocz do zawartości

Kompaktowy refraktor do CCD


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

Odebrałem kilka dni temu refraktor Celestron 150/750 . Zamówiłem go głównie dla potrzeb CCD bo w wizualnych spodziewałem się sporej aberracji . Nie było okazji przy księżycu bliskim pełni dokładnie tego sprawdzić ale faktycznie nawet stosując Naglery Saturn ma fioletowe obwódki . Jednak wydaje się że do CCD przy zastosowaniu filtra IR Blocker nadaje się wręcz doskonale .

 

Ref150.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesowała mnie tylko sama tuba optyczna bo montaż który posiadam zupełnie przyzwoicie prowadzi . Pierwsze fotki napawają optymizmem . Zrobiłem M-3 przy walącym wściekle księżycu i gwiazdki wydają się ostre . Po aberracji ani śladu .

 

m3giga1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na nowe zdjęcia do zagadek :wink:

Z tym refraktorem mało kto będzie Ci dorównywał 8) . Wystarczy spojrzeć na M3 przy ostrym Księżycu, by się przekonać, że to jest jak narazie najlepsza fotka tej gromady. Ciekawe jak będą zdjęcia wychodzić przy lepszym seeingu.

Czemu Celestron nie podaje wszystkich swoich wyrobów na głównej stronie, tylko trzeba moektórych szukać po stronach dystrybutorów (np. Dobsony czy powyższy refraktor?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor 150/750 wygląda dość imponująco przy mniejszym 100/500 który dotychczas stosowałem do CCD .Jeden i drugi ma jednak napisy : Made in China i do tego pomału musimy się przyzwyczajać kupując sprzęt importowany .Do tego nowego przełożyłem elektroniczny fokuser z pilotem zrobiony przez Leszka .

 

Cel1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejmy są przesuwane i pasują do montażu Soligora . W montażu Meade Piotrka S musieliśmy przewiercić dwa otwory i też da się powiesić Celestrona . Jedynym problemem jest fakt że część gwintów w obejmach jest metrycznych a dwa od góry gwinty są calowe . Te ostatnie przegwintowałem gwintownikiem M-6 . Zabezpieczenie antykorozyjne tuby przed malowaniem tradycyjnie kiepskie w chińskich wyrobach i trzeba uważać na otarcia i uderzenia bo farba miejscami łatwo odpada .

 

Cel4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optyka wygląda bardzo przyzwoicie , bez widocznych pęcherzy i innych wad . Powłoki zielonkawe . Ocenę optyki pozostawiam fachowcom którzy na najbliższym zlocie ją sprawdzą i ocenią . Odrośnik solidnie wyczerniony , dobrze spasowany do tuby . Ocenę walorów wizualnych obrazów obiektów na niebie muszę odłożyć w oczekiwaniu na pogodną noc .

 

Cel5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D:D zdarza się . Montaż Meade na zdjęciu otrzymałem do testów . Jest on własnością Piotrka S. Był tam problem z zasilaniem bo zestaw " Battery pack" sypał się po kilku minutach i nie pomagała wymiana baterii . Leszek zrobił zasilacz i będziemy teraz mogli potestować GO TO Meade z Celestronem 100/500 .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.