Skocz do zawartości

Motofocuser - sterowanie


tas

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Mam pewną zagwozdkę natury programowej :)

Czy istnieje jakiś uniwersalny program do kontroli i ustawiania ostrości, który można skonfigurować w następujący sposób:

Zrobiłem sobie motofocusa. Sterowanie odbywa się poprzez wysyłanie na odpowiedni numer COM komendy góra/dół oraz start/stop. Wsio wszystko fajnie działa przy ręcznym podawaniu komendy (telnet, program do sterowania napisany w c++).

Ale czy jest program, który przechwytując obraz może sam tą ostrość ustawić? A dokładniej taki program, któremu można ustalić jak ma sterować ostrością. Aby wiedział, że focus+ to komenda taka, a focus- to taka....

Będę wdzięczny za jakieś wskazówki.

Edytowane przez tas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkałem się z takimi gotowymi programami, które miałyby konfigurowalny sposób sterowania motofokusem. Wszystkie mi znane są na ASCOM lub dedykowane fokusery znanych ( drogich) firm. Mam ten sam problem - nie mam firmowego motofokusa, a samoróbkę na silniku krokowym. Wszystko zamontowane w obserwatorium, do którego dostęp jest utrudniony ( jest na dachu), więc wszystko sterowane jest przez kompa.

Nasuwają mi się dwa rozwiązania - oba jednak trudne: napisać własny sterownik pod ASCOMa odpowiednio sterujący twoim fokuserem, opierając sie na gotowcach zawartych na stronie projektu , lub napisać program przechwytujący obraz , oceniający ostrość i sterując fokuserem.

To drugie byłoby lepsze, bo nie trzeba by kupować dodatkowego programu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Mam pewną zagwozdkę natury programowej :)

Czy istnieje jakiś uniwersalny program do kontroli i ustawiania ostrości, który można skonfigurować w następujący sposób:

Zrobiłem sobie motofocusa. Sterowanie odbywa się poprzez wysyłanie na odpowiedni numer COM komendy góra/dół oraz start/stop. Wsio wszystko fajnie działa przy ręcznym podawaniu komendy (telnet, program do sterowania napisany w c++).

Ale czy jest program, który przechwytując obraz może sam tą ostrość ustawić? A dokładniej taki program, któremu można ustalić jak ma sterować ostrością. Aby wiedział, że focus+ to komenda taka, a focus- to taka....

Będę wdzięczny za jakieś wskazówki.

 

A nie chciał byś zrobić ze mną wspólnie fokusera na bazie układu FT245R z powodzenie steruje nim montaż Losmandy GM-8 a wykorzystuję połowę układu a zdrugiej połowy można by fokuser zrobić. Proszę przejrzyj cały temat i nie martw się ja też ruska nie znam.

http://www.astronomy.ru/forum/index.php/topic,19540.0.html

http://qhy.narod.ru/index_eng.htm

Można by naprawdę zrobić fajny uniwersalny sterownik motaży i fokuserów marki home made za grosze tym bardzie że działa to EQMOD Stellarium Cartes Du Ciel itp.

Poniżej kilka fotek z tego ruskiego forum.

 

A najpiękniejsze jest to że ten układ jest od razu gotowy do pracy a jak chcemy coś zmienić to producent daje programator do porania i można go sobie inaczej po programować a na tej stronie mają tanio gotowe moduły tak że nie trzeba męczyć się z lutowaniem elementów smd.

245RL.jpg

dialog_settings.gif

plate_v3.jpg

Edytowane przez Dyoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę inna mam filozofię :szczerbaty:

Home Made jest fajne, ale tak musi być zrealizowane, by każdy mógł to sobie zbudować.

Wrzucę niebawem opis konstrukcji takowego urządzenia z gotowych i łatwo dostępnych elementów.

- budżet ~150zł

- tylko gotowe komponenty

- na USB

- sterowanie z komputera (prosty program +/-) oraz pilota przy wyciągu

- zasilanie 12v 1A

- możliwość regulacji dokładności ustawienia ostrości

- opcjonalna możliwość pracy zdalnej (LAN/WiFi)

 

Wydaje mi się, że motofocus musi być prosty do wykonania (gotowe do zakupu komponenty), prosty w montażu (brak potrzeby obróbki metali/brak programowania/brak lutowania/ogólnie brak wiedzy elektronicznej) oraz funkcjonalny (sterowanie z komputera oraz z pilota, duża dokładność)

 

Stąd właśnie moje poprzednie pytanie o już gotowy program. Byłby idealnym dopełnieniem sensu tego projektu :rolleyes:

Edytowane przez tas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę inna mam filozofię :szczerbaty:

Home Made jest fajne, ale tak musi być zrealizowane, by każdy mógł to sobie zbudować.

Wrzucę niebawem opis konstrukcji takowego urządzenia z gotowych i łatwo dostępnych elementów.

- budżet ~150zł

- tylko gotowe komponenty

- sterowanie z komputera (prosty program +/-) oraz pilota przy wyciągu

- zasilanie 12v 1A

- możliwość regulacji dokładności ustawienia ostrości

- opcjonalna możliwość pracy zdalnej (LAN/WiFi)

 

Wydaje mi się, że motofocus musi być prosty do wykonania (gotowe do zakupu komponenty), prosty w montażu (brak potrzeby obróbki metali) oraz funkcjonalny (sterowanie z komputera oraz z pilota, duża dokładność)

 

Stąd właśnie moje poprzednie pytanie o już gotowy program. Byłby idealnym dopełnieniem sensu tego projektu :rolleyes:

Ale to co mówisz to już jest stosowane od dawna z powodzeniem przecież te fokusery i guidery shoestring które są w sprzedaży są robione na układzie ft245r więc po co robić coś nowego skoro gotowe rozwiązania już`są tylko trzeba wszystkich uświadomić o ich istnieniu. Tak ja napisałem wcześniej EQMOD Maxim Cartes Du Ciel Stellarium i wiele innych programów ma już zaimplementowaną obsługę tego układu po ASCOMie. I tak naprawdę kupujesz ten moduł a reszta częci z rozebranego dysku napędu FDD itp i masz wszystko co potrzeba do zrobienia fokusera a nawet zmieniarki filtrów. Apropo jeszcze EQMOD to można tam podłączyć zwykły game pad a nawet moduł GPS więc możliwością ogromne tylko trzeba zebrać te informacje do kupy i gotowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do twojego projektu to już dawno robiłem coś podobnego ale go porzuciłem bo pamiętaj że większość ludzi używa laptopów które nie mają już portu com a jedynie usb których jest zazwyczaj za mało dlatego ten układ nie to że zajmuje jedno usb to jeszcze obsługuje kilka urządzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze.

Może ktoś, kto ma już wiedzę o tym interfejsie mógłby podjąć wyzwanie.

Ale ja go widzę pierwszy raz na oczy i uczenie się wszystkiego by zrobić tak banalną prostą rzecz jak focuser mija się całkowicie z celem. Sztuka dla sztuki moim zdaniem. I do tego dla minimalnej garstki zapaleńców :)

 

Tak czy inaczej, domyślam się, że najtrudniej jest wymusić stan wysoki/niski na 2 wyjściach z tego układu?

Jeśli wiadomo jak wymuszać stan wysoki/niski (ostrość+/- start/stop) to reszta jest do zrobienia.

Więcej do działania focusera nie trzeba bo kontroler silnika krokowego tyle potrzebuje by nim sterować (wersja minimalistyczna)

Edytowane przez tas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z grubsza przyjrzałem się układowi FT245 zaproponowanemu przez Dyodę i jest to w zasadzie gotowe rozwiązanie. Wystarczy polutować kabelki i zainstalować oprogramowanie i od razu powinno zadziałać

 

znacznie ciekawszy jest FT2232, który zawiera 2x UART i 2x FIFO oraz wejście USB2.0

pozwala to sterować montażem i fokuserem, a także przerobionym webkamem i migawką lustrzanki ... i jeszcze kilkoma innymi bajerami (grzałki, kopuły, dekle, zmieniarki filtrów itd.), a to wszystko po jednym kablu USB

producent daje darmowe sterowniki i gotowe biblioteki. Wystarczy napisać program obsługujący cały ten majdan i to wszystko

niestety ja nie mam pojęcia o programowaniu więc w tym względzie na mnie nie liczcie :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

No więc nie znalazłem zadowalającego mnie rozwiązania więc pozostało zrobić to samemu :blink:

Tak do życia został powołany projekt 'Pikacz'.

 

W skrócie - jest to bardzo prosty program umożliwiający zdalne sterowanie motofocusem poprzez komputer.

Umożliwia kontrolę poprzez kabel RS232, USB oraz siec LAN, więc sprzęt może być dowolnie daleko od komputera.

 

80801044.jpg

 

Program współpracuje z jakąś kartą przekaźnikową. Przełączanie przekaźników umożliwia sterowanie silnikiem (lub sterownikiem silnika krokowego). Więc jest to szalenie uniwersalne rozwiązanie. Program posiada możliwość konfiguracji z chyba każdą możliwą kartą przekaźnikową na rynku - trzeba odpowiednio edytować plik konfiguracyjny). Program wysyła zdefiniowane jedno-znakowe komendy na port RS, które są odbierane przez kartę i wykonywane.

 

Najlepszą funkcjonalność będzie wykazywać z kartą USB 16 przekaźników możliwą do zakupienia TUTAJ

Oczywiście można zakupić dowolną inną 2,4 czy 8 przekaźnikową.

 

Przykładowe zastosowanie:

 

KOMPUTER ===RS242==== Karta przekaźnikowa --- motofocuser

KOMPUTER ====usb===== Karta przekaźnikowa --- motofocuser

KOMPUTER ====usb===== Karta przekaźnikowa -- sterownik silnika krokowego --- motofocuser

KOMPUTER ====LAN===== WELLAND ---- Karta przekaźnikowa --- motofocuser

KOMPUTER == WIFI ~~~~~~~~~~~~~WIFI === WELLAND ---- Karta przekaźnikowa --- motofocuser

 

Wszystkie opisy interfejsu można zmienić poprzez plik konfiguracyjny - przystosowując program do własnych potrzeb.

 

Z uwagi, że karta ma wolnych jeszcze 12 przekaźników - dla programu można znaleźć wiele ciekawych zadań :)

pikacz_v1.rar

Edytowane przez tas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.