Skocz do zawartości

Guiding - początki, prośba o pomoc w analizie


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek bardzo proszę o wyrozumiałość. Na pewno wielu osobom moje pytania wydadzą się trywialne i oczywiste ale jest to moje pierwsze zderzenie z guidingiem i trzecie podejście do astrofoto. Próbowałem już walczyć z fotografią nieba ale bardzo amatorsko dopinając po prostu lustrzankę z obiektywem na barana do teleskopu (o tu: http://astropolis.pl...__1#entry405622 ). O guidingu nawet nie myślałem, zresztą nie wiedziałem jak się za to zabrać w przypadku montażu Meade LXD55...

 

Wszelkie próby połączenia laptopa, programu Guidemaster i mojego Autostara kończyły się porażką. Aż do nocy z 5 na 6 listopada. Wtedy po raz kolejny, trochę bez entuzjazmu ale z dużą nadzieją postanowiłem spróbować jeszcze raz :)

Rozstawiłem mojego wysłużonego LXD55 i załadowałem na niego mojego Burgesa 65ED a na nim, na drugim dovetailu kamerkę Philips Vesta z obiektywem Jupiter 135mm (do guidingu). Wyciągnąłem laptopa i zainstalowałem najnowszego guidemastera. Ustawiłem montaż na balkonie mniej więcej w kierunku północy (nie widziałem polarnej bo dach mi zasłaniał :P ) i połączyłem wszystko ze sobą, tzn.: kamerkę z laptopem przez USB i laptopa z Autostarem poprzez port RS232.

Na razie nie podpinałem Canona do teleskopu ponieważ chciałem tylko przetestować guiding.

 

Uruchomiłem Guidemastera i ustawiłem następujące parametry:

 

g1.JPG

 

g2.JPG

 

g3.JPG

 

Kliknąłem aby połączyć się kamerką. Udało się. Ustawienie ostrości. Zrobione. Wycelowałem w Jowisza aby na nim guidować. Następnym krokiem była kalibracja montażu i kamerki. Uruchomiłem opcję Calibrate i po chwili program wywalał błąd: Pixel difference too less. check that mount is slewing.

Walczyłem z tym problemem dwie godziny i znalazłem rozwiązanie. Otóż wystarczyło w opcjach głównych odznaczyć "Use LX200 Move Guide Commands" i wtedy montaż zaczął reagować na procedurę kalibracji :)

 

g4.JPG

 

Po wykonaniu kalibracji "puściłem" guiding i zapisałem logi.

Załadowałem je później do programu Leszka Jędrzejewskiego ( http://lx-net.pl/gd/guide.html ) i uzyskałem następujący wykres:

 

test ost.png

 

I teraz duża prośba. Czy ktoś pomoże mi go przeanalizować. Czy wyniki są dobre czy złe? Czy montaż dobrze prowadzi? Może coś w ustawieniach powinno być inaczej skonfigurowane?

 

I dodatkowo nasuwa mi się jeszcze kilka pytań związanych z tym tematem:

 

- czy ważne jest aby oś optyczna teleskopu guidera i oś optyczna głównego telskopu były idealnie zgrane? Jeśli tak to dlaczego?

- jak policzyć pole które zarejestruje się na kadrze w przypadku Canona 350D w przypadku danej ogniskowej?

- jak policzyć minimalny błąd chwilowy aby przy danej ogniskowej i Canonie 350D uzyskać ostrą gwiazdkę?

- czy lepiej żeby program wprowadzał korekty częściej próbując utrzymać mały błąd czy rzadziej - poprawiając tracking tylko w momentach gdy błąd osiągnie większą wartość?

 

Z góry dzięki za pomoc

Pozdrawiam,

Łukasz

 

PS: Wreszcie coś się udało :) To astrofoto to naprawdę wymagająca sprawa... Każdy nawet najmniejszy sukces konfiguracyjny bardzo cieszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawia mnie czy nie powinno się sprawdzać guideingu na gwieździe a nie na Jowiszu.

Spodziewam się że montaż prowadził z prędkością gwiazdową a kalibracja zrobiła się do prędkości planetarnej.

Nie wiem czy wykres błędów skumulowanych o tym przypadkiem nie mówi.

W normalnych warunkach wykres ten powiedziałby że miałeś rozjechane ustawienie na biegun. Mogę się oczywiście mylić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....I teraz duża prośba. Czy ktoś pomoże mi go przeanalizować. Czy wyniki są dobre czy złe? Czy montaż dobrze prowadzi? Może coś w ustawieniach powinno być inaczej skonfigurowane?

 

nie można guidować na Jowiszu, bo Jowisz przy 135mm ogniskowej już da Ci Tarczę, to musi być punktowa gwiazda, wtedy guider będzie wiedział jaki jest rozkład jasności FWHM

 

 

...

- czy ważne jest aby oś optyczna teleskopu guidera i oś optyczna głównego telskopu były idealnie zgrane? Jeśli tak to dlaczego?

- jak policzyć pole które zarejestruje się na kadrze w przypadku Canona 350D w przypadku danej ogniskowej?

- jak policzyć minimalny błąd chwilowy aby przy danej ogniskowej i Canonie 350D uzyskać ostrą gwiazdkę?

- czy lepiej żeby program wprowadzał korekty częściej próbując utrzymać mały błąd czy rzadziej - poprawiając tracking tylko w momentach gdy błąd osiągnie większą wartość?

 

- niekoniecznie, ale bez przesady - guider musi celować mniej więcej w podobny obszar nieba co teleskop, bo inaczej może się pojawić rotacja pola

 

- FOV obliczysz ze wzorka:

pole widzenia (FOV) [arc min] = 3438 x rozmiar matrycy [mm] / ogniskową [mm]

albo kalkulatorkiem, np.: http://www.howardedin.com/articles/fov.html

 

- musisz obliczyć skalę pixela ze wzorka:

rozdzielczość pixela = (rozmiar pixela EOS'a / ogniskową teleskopu ) * 206

albo kalkulatora: http://starizona.com/acb/ccd/advtheorynyq.aspx i jak to już obliczysz, to ruch błędu montażu nie może być większy niż skala pixela, bo gwiazdy będą wtedy pojechane

 

- ideałem byłoby jakby w ogóle nie musiał wykonywać korekt, ale praktycznie, dobrze by było, żeby guiding korygował nie częściej niż co 2-3 sekundy

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie można guidować na Jowiszu, bo Jowisz przy 135mm ogniskowej już da Ci Tarczę, to musi być punktowa gwiazda, wtedy guider będzie wiedział jaki jest rozkład jasności FWHM

 

 

nie koniecznie. W praktyce guide lepiej pracuje na lekko rozogniskowanych gwiazdach. Programy takie jak PHD potrafia latwo sobie obliczyc pozycje centrum tarczy, guide master pewnie tez tak umie. Jowisz pewnie byl wybrany ze wzgledu na nie przerobiona na dlugie czasy kamerke, ale jak Lukasz sie postara, to zlapie ta kamerka gwiazdy do 6.5 mag, co przy tak malej ogniskowej guidera nie powinno byc problemem.

Wg. Mnie rotacja pola moze powstac tylko od blednego ustawienia na biegun lub montazu alt-az. Guider mozna ustawic na dowolna czesc nieba bez obawy o rotacje (zakladajac ze proces kalibracji przebiegnie prawidlowo-co w okolicach bieguna moze sie nie udac)

wracajac do wykresu Lukasza. Nie jest najgorzej, ale moze byc lepiej. Dobre ustawienie na biegun bardzo pomoze zmniejszyc blad. Na guidemasterze kompletnie sie nie znam, ale jakbys przesiadl sie na PHD, to podalbym ci moje ustawienia jakie uzywam tez z 135 mm obiektywem. U mnie z eq5 (lx55 to cos podobnego?) spokojnie schodze z bledem do +-2 arcsec, wiec i u ciebie powinno sie udac.

Pole widzenia canona latwo mozna zobrazowac w programie CdC. wieczorem podam ci instrukcje jak to zrobic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie rady.

Trochę mi się rozjaśniło :).

 

Oczywiście docelowo nie będę guidował Jowiszem. Po prostu wybrałem go tak trochę "z marszu" jako najjaśniejszy obiekt.

Mój montaż to Meade LXD55, który jest pewnym klonem EQ5. Gdyby udało uzyskać się tracking na poziomie +/- 2arcsec byłoby super.

Pozwoliłoby mi to na fotografowanie Newtonem 150/750 z całkiem dobrymi rezultatami.

Ale zacznę od refraktora 65/365.

 

Jeszcze raz dzięki. Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze obiecane pole widzenia aparatu i kamerki. możesz ustawić wartosci ciebie interesujące w programie Cartes du Ciel:

cdc.jpg

cdc2.jpg

 

a obliczenia do wartosci jakie masz wpisać w ustawieniach obliczysz w CCD calculator:

http://www.newastro.com/book_new/camera_app.php

cdc3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.