Skocz do zawartości

Luz w wyciągu FT


sawes1

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem posiadaczem wyciągu FT. Wyciąg chodzi tak lekko, iż ciężar okularu wpycha tuleję do środka. Obserwacje są praktycznie niemożliwe, gdyż trzeba trzymać pokrętła... :blink: . Czy ktoś zna sposób na jego "usztywnienie"? Dołączam fotkę ze śrubkami

 

 

 

wyciąg.JPG

 

 

Dwie śrubki leżące w linii służą do ustawiania osiowości tulei (tak mi się zdaje). Kręcąc nimi powodowałem ocieranie tulei o korpus. "Lekkość" pozostawała bez zmian. Śrubka powyżej służy chyba jako smarowniczka, gdyż na jej końcu był smar. Jej obracanie nie miało żadnego wpływu na działanie wyciągu. Innych śrubek nie ruszałem. Na chwilę obecną ścisnąłem śrubki w podstawce pod wyciąg. Tuleja chodzi dużo ciężej (tak, jakbym chciał), ale ociera. Zmienia się też chyba kształt tulei, którą te śrubki dociskają. Na dłuższą metę może to być niezdrowe dla wyciągu i traktuję to jako rozwiązanie tymczasowe.

Ma ktoś pomysł, co z tym zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie!

idea działania wyciągów crayforda jest mniej więcej taka:

craydiaw.jpg

siłę oporu ruchu tulei wyciągu reguluje się dociskiem ośki wałka pokręteł do korpusu tej tulejki

musisz tylko znaleźć, które to śrubki

 

p.s.

a swoją drogą, lepiej jakbyś byś to naszkicował, bo na tym zdjęciu nic nie widać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dopiero dzisiaj miałem czas żeby rozebrać i sfotografować wnętrzności wyciągu. Wygląda tak:

Ośka

 

DSC04566.JPG

 

 

I wyjęta tuleja wraz z metalowymi prętami pełniącymi rolę łoża dla łożysk.

 

 

DSC04563.JPG

 

 

Próbowałem zmieniać ułożenie tych prętów, ale nie daje się złożyć. Musi być w jednej pozycji. Na osi są ślady po używaniu, więc nie było tam żadnych podkładek. Jedynym rozwiązaniem chyba będzie nasypanie piasku w łożyska osi :szczerbaty: żeby je trochę zatrzeć, bo regulacji to tam żadnej nie widziałem.

 

DSC04568.JPG

 

Lepsze zdjęcie wyciągu.

 

Po złożeniu wszystkiego dalej chodzi zbyt lekko i praktycznie lekko dotykając czołem wyciąg wjeżdża do środka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaką masz wersję wyciągu, ale u mnie friction, czyli tarcie reguluje się tą śrubką po lewej (specjalnie taka, by można było kręcić ręcznie). Niczym innym tego się nie zrobi. Może masz jakiś wbudowany hamulec, który nie działa?

 

MFFT.jpg

 

Chyba najprościej i najlepiej będzie zapytać w Starligh Instruments zamiast rozkręcać samemu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qbanos, mógłbyś sprawdzić, czy na końcu tej śrubki jest jakieś zakończenie z tworzywa, które jest dociskane do ośki? Jeśli tak, to jestem w domu. Śrubka regulacyjna u mnie jest za krótka i nie sięga do osi. Najgorsze jest to, że jest calowa. Próbowałem dobrać gwint metryczny, ale nie pasuje. Prawdopodobnie została wymieniona przez poprzedniego właściciela i Pablito kupił wyciąg w takim stanie. Jeśli uda mu się dorobić jakąś nakładkę, problem zostanie rozwiązany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qbanos, mógłbyś sprawdzić, czy na końcu tej śrubki jest jakieś zakończenie z tworzywa, które jest dociskane do ośki? Jeśli tak, to jestem w domu. Śrubka regulacyjna u mnie jest za krótka i nie sięga do osi. Najgorsze jest to, że jest calowa. Próbowałem dobrać gwint metryczny, ale nie pasuje. Prawdopodobnie została wymieniona przez poprzedniego właściciela i Pablito kupił wyciąg w takim stanie. Jeśli uda mu się dorobić jakąś nakładkę, problem zostanie rozwiązany.

 

Szczerze mówiąc, to moja śrubka nie jest niczym zakończona. Za to jest cała w jakimś smarowidle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.