Skocz do zawartości

M42 z małej ilości materiału.


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

Zebrałem podczas ostatniej sesji również materiał z M42 w roli głównej.

Ekspozycji jak na lekarstwo ale obiecałem komuś z forum,że upoluję ten obiekt

12x100s ISO 800,DSS+SC4

Przy jasnym Księżycu i lekkiej mgle i LP.

Sprzęt jak w stopce,Megrez bez flattenera,montaż bez guidingu.

Udało mi się również zebrać krótkoczasowe ekspozycje by podmienić przepalony środek mgławicy,ale coś nie za dobrze mi to idzie.Więc jak na razie wersja z przepalonym środkiem i łącznym czasem 1200s ekspozycji 300D mod.

Uwagi mile widziane :Salut:

M42 test 7 kopia 2.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, w stopce nie ma Megreza :)

Ale jezeli to jest WO Megrez 72, to spróbuj dokręcić śruby przy rotatorze (nie wiem, jak to inaczej nazwać). Gwiazdy u góry zdjęcia są bardziej przecinkowate niż u dołu. Wygląda jakby wyciąg obciążony aparatem się ugiął. Też tak miałem u siebie dopóki nie dokręciłem śrubek. Wystarczy pół obrotu, żeby ręką nie dało się poruszać wyciągiem poprzecznie do osi tuby. Megrez ma krzywe pole i do Canona nie wystarczy, ale przynajmniej powinno byc krzywe wszedzie po równo. Chyba, że fotka jest kadrowana, to wtedy napisze tylko, że miodzio. Bardzo mi się podoba :)

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki za skąpe informacje,ale już się poprawiam.

 

Parametry zdjęcia i setup:

 

Vixen GP bez guidingu,Megrez 72 FD+EOS 300D mod.

 

I jak wcześniej 12x100x ISO 800,DSS,SC4

 

Tak zdjęcie było kadrowane,krzywizna wychodzi praktycznie identycznie na każdym z brzegów.

 

Mogłem bardziej wykadrować z prawej strony by pozbyć się efektu pojechanych gwiazdek.

 

Wyciąg "usztywniłem"dociągając śrubkami regulacyjnymi i chodzi tak,że pod wpływem ciężaru body canona nie wysuwa się.

 

Chciałem tylko pokazać,że coś udaje się zarejestrować już przy tak małej ilości materiału.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek wydaje mi się że Miłoszowi chodzi o śruby centrujące rotator a nie śruby blokujące wyciąg, sprawdź czy rotator nie ma luzów profilaktycznie flirt.gif

Nierówno pojechane gwiazdki to pewnie sprawa wykadrowania ale warto sprawdzić rotator bo też miałem z nim problem o czym zapomniałem Ci powiedzieć szczerbaty.gif

Nie myślałem że z tego materiału pociągniesz taki efekt końcowy astronom.gif

Edytowane przez coy_coyote
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do centrum jest naprawdę lepiej, ale zwróć uwagę na pierwszą wersję - tam miałeś znacznie lepiej wykonany sztuczny flat. w tej wersji masz ciemną otoczkę wokoło M43. Panaceum ? Połącz obie wersje :D

 

 

 

 

Tu wersja JaLe :yes:

 

m42+Promila+a.jpg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do środka, to spróbuj jeszcze tą jasną poświatę delikatnie gumeczką wytrzeć.

Ja w PS-ie gumeczką robiłem tak od 10 do 40 % wypełnienia (czy jakoś tak) i twardość gumki tak na ok.15% , metodą prób i błędów, tak by jak najbardziej pasowało.

Mam nadzieję że pomogę.Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do środka, to spróbuj jeszcze tą jasną poświatę delikatnie gumeczką wytrzeć.

Ja w PS-ie gumeczką robiłem tak od 10 do 40 % wypełnienia (czy jakoś tak) i twardość gumki tak na ok.15% , metodą prób i błędów, tak by jak najbardziej pasowało.

Mam nadzieję że pomogę.Powodzenia.

 

Coś takiego?

 

 

M42 finał1.jpg

 

Dzięki,na 100% pomogłeś :yes:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wymiana przepalonego środka mgławicy."

TUTAJ MASZ piękny tutorial zrobiony przez Bogdana J.

 

Ten tutorial znam,ale wielkie dzięki za zaprezentowanie go tu.

 

 

W tutorialu od Bogdana sprawa jak dla mnie jest już teraz prosta,ale całkiem inna niż w moim przypadku.Bogdan wykorzystał jedno zdjęcie,które następnie razjaśnił a kopię zostawił nie ruszoną.

 

Kolory,szczególy tam praktycznie mało się zmieniły i całość fajnie można było"podmienić" :Salut:

 

Jeszcze raz chwała mu za to iż zechciał wykonac taki mały tutorialik :notworthy:

 

Jak w spomniałem w moim przypadku jest inaczej,porównaj te dwa zdjęcia ->

 

Mgławica z przepalonym środkiem

 

M42 test 7 kopia 2.jpg

 

Ciemny środek

 

m42 srodek.jpg

 

Nigdy nie podmieniałem środka i dla tego takie moje boje :compress:

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolory,szczególy tam praktycznie mało się zmieniły i całość fajnie można było"podmienić" :Salut:

 

Jak w spomniałem w moim przypadku jest inaczej,porównaj te dwa zdjęcia ->

 

Nigdy nie podmieniałem środka i dla tego takie moje boje :compress:

 

To spróbuj poziomami zbliżyć kolorek do pierwszej fotki, a potem i tak wyciągniesz sam środek mgławicy z tej ciemnej.

m42 srodek poprawka poziomy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.