Skocz do zawartości

Interaktywna mapa nieba w przegladarce


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Szukałem jakiejś dobrej mapy nieba działającej w przeglądarce, której można by było używać zamiast aplikacji typu Cartes cu Ciel lub Stallarium (albo dwa w jednym). Jednak wszystkie mapy które znalazłem wymagały Flasha, były apletem Java, albo pokazywały mapy w postaci obrazków wygenerowanych po stronie serwera.

 

Pomyślałem że taką mapę nieba powinno się dać zrobić na elemencie canvas w HTML5.

Postanowiłem spróbować tak zrobić i bardzo wczesny efekt prac można zobaczyć tu http://gwiazdy.rurku.com/.

 

Na razie da się tylko oglądać gwiazdy do 4 mag, przeciągać mapę i przybliżać kółkiem. Testowałem w najnowszym Google Chrome i Firefox. W Internet Explorer może działać od wersji 9 bo wcześniejsze nie obsługiwały elementu canvas. Nie miałem jednak okazji testować w IE9 więc najprawdopodobniej nie działa, ale da się zrobić żeby działało.

 

I teraz pytania do Was.


  •  
  • Czy uważacie że jest sens to rozwijać?
  • Czy znacie jakąś mapę nieba która działa w przeglądarce i której da się używać zamiast aplikacji "wolnostojących"?
  • Czy w ogóle uważacie że takie narzędzie byłoby przydatne?
  • I w ogóle co o tym myślicie? :-)
     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj

jeżeli uda Ci się stworzyć coś na miarę np.: http://www.sky-map.org/ to pewnie że jest sens :)

Gdybym mierzył w coś takiego to właśnie bym uznał że nie ma sensu bo ktoś już takie zrobił :)

Mnie chodzi bardziej o coś czego jednocześnie będzie można używać do przeglądania nieba jak i do wygenerowania mapy którą można wydrukować i zabrać na obserwacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Szukałem jakiejś dobrej mapy nieba działającej w przeglądarce, której można by było używać zamiast aplikacji typu Cartes cu Ciel lub Stallarium (albo dwa w jednym). Jednak wszystkie mapy które znalazłem wymagały Flasha, były apletem Java, albo pokazywały mapy w postaci obrazków wygenerowanych po stronie serwera.

 

 

Zastanawiam się jakby tak zrobić panoramę całego nieba (ze zdjęć lub lepiej z grafik) np. w PTGui i wygenerować do obrazka (jpg, tiff, png etc.)

Wówczas np. wtyczką DevalVR 3D lub w FSP Viewer można obejrzeć efekt. Można by też wygenerować do flasha lub html5.

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sky-map znałem , ale o AstroJaWil dowiedziałem się dzisiaj . Zainstalowałem i właśnie zaczynam go poznawać . Jestem pod ogromnym wrażeniem ile ludzie poświęcają swego czasu , jak potrafią dzielić się swoimi doświadczeniami i ogromną wiedzą , aby laicy tacy jak ja mogli gdzieś rozwijać skrzydełka . Po prostu DZIĘKUJĘ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jakby tak zrobić panoramę całego nieba (ze zdjęć lub lepiej z grafik) np. w PTGui i wygenerować do obrazka (jpg, tiff, png etc.)

Wówczas np. wtyczką DevalVR 3D lub w FSP Viewer można obejrzeć efekt. Można by też wygenerować do flasha lub html5.

juz zrobili :)

http://galaxy.phy.cmich.edu/~axel/mwpan2/krpano/

 

no i sky-map.org też należy do tego gatunku map, chociaż stawia bardziej na bogactwo danych niż estetykę

 

I teraz pytania do Was. [...] I w ogóle co o tym myślicie? :-)

ja myślę że gdyby udało się zrobić coś na poziomie stellarium (estetycznie i merytorycznie) to miałoby to sens i było fajnym narzędziem edukacyjnym i popularyzującym astronomię. w odróżnieniu od stellarium, byłby to serwis do którego możesz utworzyć link żeby pokazać jakąś sytuację na niebie w bardziej przyjaznej postaci niż wklejając statyczny obrazek. taka interaktywna powtać zachęca do "zwiedzania" nieba i poznawania czegoś nowego.

no ale byłoby to niewątpliwie bardzo ambitne zadanie.

 

ja też mam pewien pomysł którym się tutaj podzielę (bo pewnie i tak nie będę miał czasu żeby go zrealizować :P) otóż chodzi mi po głowie "prawdziwy" symulator teleskopu. wszyscy na pewno widzieli tego rodzaju stronki, czasem dostępne na stronach sklepów z teleskopami, wybiera się teleskop, okular i obiekt na niebie i program pokazuje co zobaczymy - co w większości sytuacji jest bardzo zgrubnym przybliżeniem, bo uwzględniane jest tylko powiększenie i pole widzenia i to co pokazuje taki program to zwykłe zdjęcie obiektu odpowiednio przycięte "kółkiem" pola widzenia.

 

ciekawym wyzwaniem byłaby próba zasymulowania rzeczywistego widoku:

- z uwzględnieniem dyfrakcji światła ograniczającej rzeczywistą rozdzielczość (średnica, obstrukcja)

- i żeby można było spojrzeć na gwiazdę i zobaczyć krążek airego i pierścienie, rozogniskować obraz i przeprowadzić prawdziwy "star test"

- z możliwością zdefiniowania różnych aberracji, zależnych od teleskopu

- regulowany seeing

- wpływ light pollution i przejrzystości powietrza

- fizjologia oka (adaptacja do ciemności, czułość na określone długości fal)

 

oczywiście istnieje oprogramowanie symulujące przynajmniej część z tych zagadnień, ale służy innym celom - projektowaniu układów optycznych. znam też aberrator i maskulator, to już krok w tym kierunku do jakiego zmierzam, w sensie że edukacyjny i zaspokajający ciekawość, ale ciągle jest to niewygodne, obejmujące tylko mały fragment zagadnienia, i bezużyteczne dla osób bez przygotowania teoretycznego.

ideałem byłby program dostępny w przeglądarce, wchodzimy, wybieramy teleskop+okular+obiekt i otrzymujemy NAPRAWDĘ to co byłoby widać w okularze, plus dodatkowo dla ciekawych świata dziesiątki parametrów i możliwość ich zmieniania i obserwowania efektów ("a czy to prawda że obstrukcja zmniejsza rozdzielczość? a może kontrast? a o ile? itd...").

 

co o tym myślicie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

juz zrobili :)

http://galaxy.phy.cmich.edu/~axel/mwpan2/krpano/

 

 

oczywiście istnieje oprogramowanie symulujące przynajmniej część z tych zagadnień, ale służy innym celom - projektowaniu układów optycznych. znam też aberrator i maskulator, to już krok w tym kierunku do jakiego zmierzam, w sensie że edukacyjny i zaspokajający ciekawość, ale ciągle jest to niewygodne, obejmujące tylko mały fragment zagadnienia, i bezużyteczne dla osób bez przygotowania teoretycznego.

ideałem byłby program dostępny w przeglądarce, wchodzimy, wybieramy teleskop+okular+obiekt i otrzymujemy NAPRAWDĘ to co byłoby widać w okularze, plus dodatkowo dla ciekawych świata dziesiątki parametrów i możliwość ich zmieniania i obserwowania efektów ("a czy to prawda że obstrukcja zmniejsza rozdzielczość? a może kontrast? a o ile? itd...").

 

co o tym myślicie? :)

Pomysł rzeczywiście wydaje się przedni , ale czy w dobrym kierunku pójdą rzesze "świeżaków" ? Po co mam czekać na pogodę , a jak już jest to oczywiście nie mam czasu , a nie daj bóg jest -10 na zewnątrz . NIE przecież jest program . . . w którym mam wszystko wybieram sobie schmidta -cassegraina celuję w Oriona i mam wszystko czego mi trzeba i to od 16ej do 21ej w czerwcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale byłoby to niewątpliwie bardzo ambitne zadanie.

 

Najpierw piszesz że to bardzo ambitne zadanie a potem wymyślasz modelowanie aberracji w optyce. Mnie się to wydaje o wiele bardziej ambitne od stellarium w przeglądarce :) Ale to pewnie dlatego że nie znam się za dobrze na optyce to co zaproponowałeś wydaje się magią :)

 

Ale na serio to gdyby takie coś było to chętnie bym się tym pobawił.

 

 

Pomysł rzeczywiście wydaje się przedni , ale czy w dobrym kierunku pójdą rzesze "świeżaków" ? Po co mam czekać na pogodę , a jak już jest to oczywiście nie mam czasu , a nie daj bóg jest -10 na zewnątrz . NIE przecież jest program . . . w którym mam wszystko wybieram sobie schmidta -cassegraina celuję w Oriona i mam wszystko czego mi trzeba i to od 16ej do 21ej w czerwcu.

 

Nie podzielam Twoich obaw. Jeżeli ktoś woli oglądać niebo w komputerze od rejestrowania własnym okiem światła wyemitowanego miliony lat temu z odległej galaktyki, to sobie poogląda na dowolnej mapie nieba i na pewno nie będzie go interesowało jak to wygląda w tym czy innym teleskopie. Takie narzędzie byłoby używane przez obserwatorów którzy chcą wybrać taki sprzęt który im najbardziej odpowiada. A takim osobom komputer nigdy nie zastąpi prawdziwych obserwacji.

 

 

A wracając do mojego wątku, który szuu sprowadził na inne tory.

Wydaje mi się że taka sprawnie działająca mapka świetnie nadawałaby się na serwisy o astronomii. Serwisy takie jak heavens-above.com czy calsky.com powstawały dawno i wówczas technologia nie pozwalała na więcej niż widać tam teraz.

http://www.heavens-above.com/MinorPlanet.aspx?desig=4&lat=0&lng=0&loc=Unspecified&alt=0&tz=CET

Jeżeli mapa dawałaby się łatwo osadzać na stronie tak żeby pokazywała właściwy obiekt na niebie, to można by było nakłonić administratorów tych serwisów do zastąpienia statycznych obrazków generowanych na serwerze interaktywną mapą.

 

No to pofantazjowałem :-) To było by bardzo bardzo ambitne zadanie.

Edytowane przez Rurku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem po pierwsze musisz sobie odpowiedziec na pytanie, czy chcesz robic symulator nieba, czy mape nieba. Roznica jest duza, jak miedzy koniem, a koniakiem

 

Na to pytanie już sobie odpowiedziałem. Chodzi o mapę. Ale różnica wcale nie jest tak duża jak między koniem a koniakiem :-)

 

 

Dzięki za odpowiedzi. Jeżeli mi starczy zapału i coś z tego będzie wychodzić to na pewno się pochwalę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.