Skocz do zawartości

Okuler Hyperion 5mm czy Vixen NLV 4mm?


kumal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Posiadam teleskop Sky-Watcher 150/750 EQ3-2. Chciałem teraz po roku czasu dokupić okular. Zastanawiam się głównie między dwoma: Hyperionem 5mm a Vixenem NLV 4mm. Prosiłbym o waszą pomoc w wyborze okularu. Co chciałbym nim oglądać? Pewno planety w Układzie Słonecznym i mgławice planetarne. Moje pytanie: który okular jest lepszy do oglądania planet a który do mgławic? Hyperion ma możliwość zamontowania aparatu dlatego się nad nim zastanawiam. Ortho sobie raczej odpuszczam bo trzeba przykładać będzie oko do okularu a przy EQ3-2 teleskop będzie się telepać więc to raczej nie ma sensu. Jakie są wady i zalety obu okularów? POZDRAWIAM!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Posiadam teleskop Sky-Watcher 150/750 EQ3-2. Chciałem teraz po roku czasu dokupić okular. Zastanawiam się głównie między dwoma: Hyperionem 5mm a Vixenem NLV 4mm. Prosiłbym o waszą pomoc w wyborze okularu. Co chciałbym nim oglądać? Pewno planety w Układzie Słonecznym i mgławice planetarne. Moje pytanie: który okular jest lepszy do oglądania planet a który do mgławic? Hyperion ma możliwość zamontowania aparatu dlatego się nad nim zastanawiam. Ortho sobie raczej odpuszczam bo trzeba przykładać będzie oko do okularu a przy EQ3-2 teleskop będzie się telepać więc to raczej nie ma sensu. Jakie są wady i zalety obu okularów? POZDRAWIAM!

 

 

Tu masz test Hyperiona i porównanie z innymi okularami: http://astronoce.pl/testy_an.php?id=24

 

http://astronoce.pl/testy_an.php?id=5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie odpowiedzieć, chociaż znawcą sprzętu nie jestem i też zbytniego porównania nie mam. Posiadam Vixena NLV 5mm i używam go w Syncie 8". Najogólniej mówiąc okular do planet i Księżyca nadaje się rewelacyjnie. Ostrość w całym polu robi wrażenie, więc można je wykorzystać w pełni i nie trzeba ciągle przesuwać rury za obiektem. Szczegóły na obiektach wyraźne i ostre, dobry kontrast. Komfort patrzenia również dobry, nie trzeba było się męczyć. Pole przyzwoite. Testowałem go też na obiektach głębokiego nieba, tu na przykład M57 i muszę powiedzieć, że w tym wypadku było cienko. Mocno ciemny obraz, to pewnie sprawa dużego powiększenia. Gwiazdy w tym okularze też dziwnym trafem nie są nazbyt punktowe. Jeśli nie miałeś wcześniej doczynienia z okularem z wyższej półki (niż kitowce) to będzie to dobry wybór. Mam w posiadaniu jeszcze Celestrona Omni 6mm i jeśli porównać oba to Vixen go miażdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hyperion jest tańszy,lepiej wykonany,posiada znacznie większe pole widzenia. Jest też do niego cała masa pierścieni przez co można zmieniać ogniskową okularu lub podpinać do niego aparaty/kamery. Miałem hyperiona 5mm. Miałem też starszą japońską wersję LV7mm która od dzisiejszej NLV różni się lepszym wykonaniem. Zdecydowanie Hyperion z tych dwóch bo ma po prostu lepsze parametry użytkowe - jak dla mnie oczywiście :yes: .

Edytowane przez krzychb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Vixena LVW 8mm potem jego miejsce zastąpiło kilka okularów Baader Hyperion (8mm, 5mm, 3.5mm). Wydaje mi się, że Vixen dawał lepsze obrazy, bardziej kontrastowe i wyraźne. Hyperion natomiast jest na pewno lepszy jeśli chodzi o jego dodatkową funkcjonalność, można do niego łatwo dołączyć kamerę lub aparat. Niestety nie miałem możliwości porównania obu okularów równocześnie jednak w obrazach dawanych z Hyperiona brakuje mi czegoś co było w Vixenie...

 

ups.. teraz dopiero zauważyłem że chodzi o Vixena NLV a nie LVW. Polecam zakup LVW...

Edytowane przez oxxid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.