Skocz do zawartości

Jak kupić lornetkę ? Oto jest pytanie .


xinins

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie , które nurtuje mnie od dłuższego czasu .

Czy zakupił ktoś lornetkę nie „spoglądając” przez nią wcześniej ? Sugerując się tylko jej parametrami , komentarzami , rzetelnością sprzedawcy itp. ?

Wiem co nakazuje rozsądek , ale czasem sytuacja "zmusza" do podjęcia różnych kroków . Czy ktoś taki właśnie KROK zrobił , jeśli tak prosiłbym o podzielenie się swoją opinią , a jeśli nie to także chciałbym poznać konkretne argumenty .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu kupiłem przez internet lornetkę nie widząc jej nigdy na własne oczy. Powiem więcej - chyba nigdy wcześniej nie miałem w rękach prawdziwej lornetki, a ta którą kupiłem znacznie przerosła moje oczekiwania. Sugerowałem się jedynie pozytywnymi opiniami o niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory miałem 3 lornetki (ostatnia to Skymaster 16x70 kupiona za jakieś 250 PLN) i powiem tak: do kwoty 200 - 300 PLN można się tak bawić. Są to lornetki low budget i nie ma dużej wtopy jak coś nie spasuje. i tak zakładałem, że w tej cenie należy liczyć się z pewnymi ich niedoskonałościami, jak i z tym, że różnie może być z powtarzalnością wykonania egzemplarzy.

Co do modeli z wyżej półki to jednak należy przez nie spojrzeć. Na pewno nie wziąłbym w ciemno jakiejś lornetki np. z kątowymi okularami, albo szkłami ED, czy innymi cudami za kilka tysiaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja kupiłem bez jej oglądania, tylko, że to była WO 10x50 ED więc wiele nie ryzykowałem gdyż jakość tych lornetek jest jak dla mnie b. dobra. Zawsze pozostaje gwarancja jakby było coś nie tak z lornetką.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory miałem 3 lornetki (ostatnia to Skymaster 16x70 kupiona za jakieś 250 PLN) i powiem tak: do kwoty 200 - 300 PLN można się tak bawić. Są to lornetki low budget i nie ma dużej wtopy jak coś nie spasuje. i tak zakładałem, że w tej cenie należy liczyć się z pewnymi ich niedoskonałościami, jak i z tym, że różnie może być z powtarzalnością wykonania egzemplarzy.

Co do modeli z wyżej półki to jednak należy przez nie spojrzeć. Na pewno nie wziąłbym w ciemno jakiejś lornetki np. z kątowymi okularami, albo szkłami ED, czy innymi cudami za kilka tysiaków.

 

A ja odwrotnie. Kupując tanią lornetkę wolałbym przez nią spojrzeć właśnie ze względu na małą powtarzalność między egzemplarzami, po to właśnie, żeby wybrać dobrą sztukę. Myślę, że kupując coś bardziej markowego mniej się ryzykuje (co ma oczywiście odbicie w cenie).

Edytowane przez gadam7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja odwrotnie. Kupując tanią lornetkę wolałbym przez nią spojrzeć właśnie ze względu na małą powtarzalność między egzemplarzami, po to właśnie, żeby wybrać dobrą sztukę. Myślę, że kupując coś bardziej markowego mniej się ryzykuje (co ma oczywiście odbicie w cenie).

Tak - jak masz możliwośc na miejscu w sklepie pogrzebac w lornetkach, a jak nie to nie będe zaiwaniał 200 km żeby popatrzeć przez tanią lornetkę, bo paliwo mnie więcej wyniesie niż ta lornetka warta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielokrotnie (prawie zawsze) kupowałem lornetki bez ich oglądania. Jednak zawsze bardzo starannie zbierałem opinie na ich temat, czytałem wyniki testów, zastanawiałem się, co chcę mieć i co mi jest potrzebne. Nigdy się nie zawiodłem.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - jak masz możliwośc na miejscu w sklepie pogrzebac w lornetkach, a jak nie to nie będe zaiwaniał 200 km żeby popatrzeć przez tanią lornetkę, bo paliwo mnie więcej wyniesie niż ta lornetka warta.

Dlatego też nie mając możliwości obejrzenia żadnej lornetki, zdecydowałem się na kupno nieco droższej a pewniejszej. Wg mnie rozsądniej jest dobrze wydać kilkaset zł niż "wyrzucić w błoto" 200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też nie mając możliwości obejrzenia żadnej lornetki, zdecydowałem się na kupno nieco droższej a pewniejszej. Wg mnie rozsądniej jest dobrze wydać kilkaset zł niż "wyrzucić w błoto" 200.

Przy droższych lornetkach rolę grają już niuanse, które przy tańszych można olać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć nie wiem jak chciałbym być obiektywny , to trudno nie zgodzić się z KrzysztofZ , który w 10tkę trafił z detalami . Wszak "diabeł tkwi w szczegółach" . Cóż za zawód można by przeżyć , gdyby w lornetce (tej wymarzonej) np. regulacja jakby chodziła trochę gorzej niż w mojej starej zdezelowanej dwururce . Z drugiej strony Janko "nie pęka" i na bubla nie trafił (a trzeba przyznać ,że zna się na rzeczy) .Wiedziałem , że odpowiedź nie będzie prosta , a opinie podzielone . Nie będę ukrywał , że przymierzam się do zakupu lornetki i mam zamiar na ten cel przeznaczyć 1200zł. I teraz co ? Kwota którą mam zamiar przeznaczyć nie powala , a do tego dodać koszt paliwa (pewnie 100ówa jak nic) TOSZTO bez mała 0,1 kosztów wymarzonego sprzętu , no to cholera jasna wolę 100ówę dodać do lornetki . Tak nakazuje moja natura , jednak głodujący mózgojad podpowiada coś innego . :uhm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć nie wiem jak chciałbym być obiektywny , to trudno nie zgodzić się z KrzysztofZ , który w 10tkę trafił z detalami . Wszak "diabeł tkwi w szczegółach" . Cóż za zawód można by przeżyć , gdyby w lornetce (tej wymarzonej) np. regulacja jakby chodziła trochę gorzej niż w mojej starej zdezelowanej dwururce . Z drugiej strony Janko "nie pęka" i na bubla nie trafił (a trzeba przyznać ,że zna się na rzeczy) .Wiedziałem , że odpowiedź nie będzie prosta , a opinie podzielone . Nie będę ukrywał , że przymierzam się do zakupu lornetki i mam zamiar na ten cel przeznaczyć 1200zł. I teraz co ? Kwota którą mam zamiar przeznaczyć nie powala , a do tego dodać koszt paliwa (pewnie 100ówa jak nic) TOSZTO bez mała 0,1 kosztów wymarzonego sprzętu , no to cholera jasna wolę 100ówę dodać do lornetki . Tak nakazuje moja natura , jednak głodujący mózgojad podpowiada coś innego . :uhm:

A możesz ujawnić o jakiej lornetce myślisz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłam dwie lornetki w ten sposób. Jedna 10x50 Nikona nie miała żadnych wad ale jakoś mi nie podeszła ze względu na małą odległość oka od okularu, więc ją oddałam. Druga to obecnie używana 15x70 Celestron. Nie ma wad optycznych i jestem z niej bardzo zadowolona. Jedyne co mnie zdenerwowało po rozpakowaniu to wymazane palcami szkła, z którymi się uporałam.

Gdybym miała jednak kupować sprzęt za znacznie większą kasę to raczej poszłabym do salonu przetestować zakup....

 

Pozdrawiam i życzę udanych zakupów :dobrze:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna 10x50 Nikona nie miała żadnych wad ale jakoś mi nie podeszła ze względu na małą odległość oka od okularu, więc ją oddałam.

 

Ma duuży astygmatyzm, wystarczy spojrzeć na Jowisza i mamy "piękny" przecinek wystający z jego tarczy. Dzięki temu skutecznie coraz bardziej skłaniam się do pozbycia się jej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma duuży astygmatyzm, wystarczy spojrzeć na Jowisza i mamy "piękny" przecinek wystający z jego tarczy. Dzięki temu skutecznie coraz bardziej skłaniam się do pozbycia się jej.

 

A obserwacje były prowadzone ze statywu, czy z ręki ?

 

Odnośnie tematu, uważam że należy jak najwięcej czytać, szukać opinii użytkowników, pytać........ Jednakże potem, w miarę możliwości, warto sprawdzić konkretny egzemplarz osobiście ( nie ważne czy to tania, czy droga lornetka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdy powiedzmy w miarę ok, choć mogłyby być bardziej punktowe. Nigdy nie patrzyłem przez drogą lornetkę klasy Fujinona więc nie wiem jak powinno to wyglądać w warunkach idealnych, jakbym miał okazję to bym mógł ocenić, czy to ja mam tak duże wymagania, czy lornetka jest wadliwa.

 

EDIT, no proszę jak widać nie opłaca się przepłacać za Fujinona, bo może mieć identyczny problem jak mój Nikon: http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/3355492/page/6/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1/vc/1

Edytowane przez Alice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz ujawnić o jakiej lornetce myślisz ?

Póki co , to w moim (jakże subiektywnym) rankingu na czele wysunął się : Oberwerk Ultra 15x70 , choć biorę pod uwagę BPC25x70 , oraz Delta Optica Skyguidel 15x70 . Generalnie przymierzam się do "czegoś" , podobnego "kalibru" .

Edytowane przez xinins
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Gdybym miała jednak kupować sprzęt za znacznie większą kasę to raczej poszłabym do salonu przetestować zakup....

Pozdrawiam i życzę udanych zakupów :dobrze:

Tylko że to wcale nie jest takie proste. Lornetki popularne i (w miarę) niedrogie leżą w sklepach i nie sztuka je obejrzeć, choćby się nawet potem miało kupić przez Internet. Lornetki najdroższe także leżą w sklepach, np. myśliwskich. Za kaucją można je czasem wypożyczyć i przetestować nocą. Jednak lornetek już naprawdę dobrych a jeszcze dających się kupić "normalnemu" :ha: człowiekowi trzeba poszukiwać po świecie, znajdować okazję gdzieś w magazynie odległego miasta a nieraz i za granicą. Niekiedy pojawiają się okazyjne oferty "z drugiej ręki" i dopiero wtedy jest ruletka. Ja jednak zawsze miałem szczęście - dostawcy byli solidni, nawet dodatkowo sprawdzali sprzęt przed wysyłką, w miarę możliwości dobierali egzemplarz. Zawsze o to prosiłem, podając się za miłośnika doskonałej optyki :mr.green:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie jest kilka powodów dla których warto obejrzeć lornetkę przed zakupem,

 

-Wada wzroku/potrzeba noszenia okularów - choćbym nie wiem jak się starał, w przypadku mojego Fujinona 16x70 okulary są po prostu niewygodne. Polecałbym też sprawdzić lornetkę w przypadku chęci używania jej bez okularów przy dużej wadzie wzroku, aby sprawdzić, czy łapiemy ostrość na nieskończoności.

 

-w przypadku lornetek do ręki: dopiero obserwacja na danym powiększeniu powie nam, czy rzeczywiście utrzymamy w miarę stabilnie takie powiększenie. Przyjętym standardem jest 10x co mnie np. kompletnie nie odpowiada, wolę z ręki obserwować w powiększeniu 7x 8x

 

-Wygoda obserwacji - jeśli lornetka ma służyć do astronomii, czasami będziemy do niej przylepieni po kilka (i więcej) godzin w nocy. Jeśli zakupiona lornetka, ciągle będzie się rozregulowywać (luźne pokrętła ostrość/dioptrie) albo gdzieś nas uwierać albo muszle oczne co chwilę same będą się chować, może to po prostu irytować.

 

-w sklepie może się zdarzyć, że dany model jest w kilku egzemplarzach - daje to okazję to sprawdzenia ich oko w oko i wybrania tej która nam najbardziej odpowiada.

 

-W sklepie możemy sprawdzić czy lornetka nie jest rozkolimowana.

 

- żadna recenzja w sieci nie zastąpi subiektywnych wrażeń z nawet krótkiej obserwacji, zwłaszcza, gdy możemy porównać kilka lornetek podobnych parametrów i zobaczyć różnice. W tym co najbardziej interesujące jest tu pewien problem - Niestety z nieznanych mi do dzisiaj przyczyn sklepy ze sprzętem astronomicznym otwarte są głównie w dzień, ale czasami (np. w zimie) można znaleźć moment by zerknąć spod sklepu na Jowisza i kilka gwiazdek ewentualnie jeśli to możliwe, jak pisał Janko wypożyczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.