Skocz do zawartości

Prezent - teleskop (długaśne)


Jas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Problem jest następujący: na zbliżającą sie 1-szą Komunię Św.,

ja (jako ojciec chrzestny) wraz z rodzicami delikwenta, postanowiliśmy

kupić w prezencie teleskop, gdyż są zaintersowania w tym kierunku.

Nawet jeśli okaże się po jakimś czasie, że to był tylko słomiany zapał,

zawsze przecież będzie wielu chętnych w rodzinie do korzystania z

tego urządzenia, włacznie z osobami dorosłymi. Więc nie powinno to

być coś błahego.

Po 3-tygodniowym studiowaniu internetu mam coraz większy mętlik

w głowie. Dlatego proszę Was abyście coś doradzili, co by było

najodpowiedniejsze dla tej sytuacji.

 

1. Zakup nie powinien przekraczać1.000,-zł

 

2. Raczej nie powinna to być lornetka ze statywem, chociaż wiem,

że to mogłoby być calkiem niezłe rozwiązanie, ale to jednak musi

też spełniać warunek duuużej niespodzianki, prezentu który się będzie

pamiętać (każdy chyba lubi rozpakowywać prezenty), a lornetka w

domu już jest.

 

3. Po poszukiwaniach, zostały w zasadzie dwa rozwiązania,

które przedstawię i proszę o wypowiedzi na ten temat:

 

a) jakiś refraktor, np. Celestron Powerseeker2 70 za 495zł

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...arge.php?id=247

&lang=pl&PHPSESSID=e15ab9cea670b9e264db3d800999bad5

Może jest on lepszy od tych supermarketowych czy allegrowskich

modeli, co to niby 625x? A może nie i należy taki pomysł odrzucić?

Może ktoś zna coś lepszego do 1.000zł?

 

B) reflektor 114/900. Tutaj znalazłem kilka do wyboru, różniących

się ceną, wyposażeniem, itp. Np:

 

Optisan STAR 900114 II za 899zł z okularami Plossla, barlowem 2x

i odwacaczem obrazu 1,5x

http://www.optisan.astrocd.pl/900114.htm

 

Synta o tych samych parametrach za 1.000zł ale z okularami

Kellnera (to chyba nieco gorsze od Plossla, ale nie jestem pewien,

bo jak mówiłem mam już mętlik w głowie). Symbolu nie znam, ale

to chyba jest to:

http://www.skywatchertelescope.com/1149EQ2.html

Byłem w FotoClassicu w Tarnobrzegu i oglądałem rozstawionego

Bressera za ok. 1.300zł o tych samych mniej więcej parametrach.

Synta była w sprzedaży ale nie rozstawiona, nie miałem dużo czasu

(byłem przejazdem).

 

Celestron Powerseeker 114EQ za 675zł

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...arge.php?id=245

&lang=pl&PHPSESSID=e15ab9cea670b9e264db3d800999bad5

Okulary nie wiem jakiego typu, barlow 3x, chyba kiepski szukacz.

 

Celestron Firstscope 114EQ za 799zł

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...arge.php?id=168

&lang=pl&PHPSESSID=e15ab9cea670b9e264db3d800999bad5

Z tych dwóch ostatnich lepszy ten drugi? Tylko że na razie chyba

niedostępny.

 

Optisany i Synty to chińszczyzna, ale czego tu wymagać za tę

cenę. Spotkałem się ze złymi ocenami Optisanów, ale dotyczyło to

raczej poprzedniego modelu 114/900 I lub generalnie, że chińszczyzna.

Skoro tak, to Synta też powinna być ganiona, a raczej nie jest.

Nie wiem jak jest z Celestronem, ale pewnie też z Chin. Zetknąłem

się też z dobrymi opiniami o wzmiankowanym Optisanie.

 

No i to tyle mojego zamieszania. Czy możecie coś rozjaśnić?

Dodam jeszcze, że sprzęt byłby używany w domu jednorodzinnym

(w razie czego jest i ogródek) w miejscowości (wsi) pod Poznaniem,

więc chyba warunki obserwacyjne nie takie najgorsze.

Gdybyście mogli też polecić jakieś wydawnictwo, atlas czy coś w

tym stylu (CD,DVD) do kompletu dla początkującego/-ych

 

I na koniec jeszcze jedno pytanie, tylko błagam, nie spadnijcie

z krezseł ze śmiechu. Po tym całym wertowaniu internetu wiem

już sporo, choć tylko teoretycznie. Ale nie udało mi się dowiedzieć

jak to jest z tym odwracaniem obrazu. Teleskop sam z siebie

chyba odwraca, co przy obserwajach astronomicznych nie ma

znaczenia. Ale jeśli chciałoby się poobserwować coś na ziemi,

choćby po to aby zapoznać się z obsługą sprzętu za dnia, żeby

potem po ciemku nie było problemu, to czy te tzw. odwracacze

obrazu do tego celu właśnie służą? Jeśli tak, to jak one odwracają,

czy tak jak w lornetce, czyli tak jak widizmy oczyma?. Przy

Newtonie i tak pozycja jest przecież inna niż przy lornetce, ale np.

w refraktorze siedzimy z tyłu tubusa. Czy przyzmat diagonalny

obracany ma z tym jakiś związek? Czy to jest zawsze w komplecie?

 

Pozdrawiam i czekam na Wasze opinie

Wesołych Świąt!

 

P.S. Ten temat pewnie wyślę do kilku forów/grup - nie wiem gdzie

jest najlepsze miejsce na to. Nie bijcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie w cenie do 1.000zł najlepsza byłaby lornetka na porządnym statywie, ale skoro to dziecko, dla którego bardziej liczy się sam wygląd i świadomość, że to teleskop to kup od biedy Firstscope 114EQ.

Pozostaje jeszcze inny wybór. Możesz kupić lunetę ZRT 457, zamówić zestaw akcesoriów z Astrokraka, dokręcić złączkę kątową i będziesz miał świetny, sprawdzony teleskop, dobry do planet (refraktor) i DS. Ja bym właśnie tak zrobił z tysiącem zł. Dokładnie przerobienie lunety będzie kosztować 660zł, a za 340 jakiś statyw się znajdzie.

A obraz odwraca złączka kątowa 90st, w 45st otrzymujesz obrazy w pełni proste.

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=3531

 

[ Add: Sob Kwi 10, 2004 21:27 ]

Wejdź jeszcze tutaj:

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=3446

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic...der=asc&start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. No cóż, wybór dalej nie jest łatwy i będę jeszcze nad tym myślał.

Ale po drodze i mnie to zaczęło trochę wciągać i oprócz zakupu na prezent myślę również o kupnie czegoś dla siebie, również low budget. Skłaniam się w jednak w kierunku refraktorów. W związku z tym mam takie pytania:

 

1. Czy lunetka ZRT-457 musi trafić do Astrokraka, żeby tam została upgreadowana o złączkę kątową 45st. z redukcją, stopkę statywową i okulary 4 + 25mm (albo zamiast 4 to 7,5mm + barlow 2x - czy to zadziała i będą wtedy 3 powiększenia zamiast dwóch i czy to ma sens poza tym że drożej?), czy też mogę zamówić zestaw i sobie samemu to przerobić?

"Odkręcać i przykręcać" umiem ale zawsze troszkę strach przed pierwszym razem z nieznanym sprzętem :-) Czy po zmontowaniu trzeba dostrajać optykę? Nie znam się na tym.

Byłem dzisiaj na stadionie (W-wa) i są ZRT po 280zł. Nie wiem jak sprawdzić czy są dobre. Na forum mówiono też, że są stare i nowe wersje tej lunetki. Jak je odróżnić?

 

2. Czy są jakieś "za" na korzyść Yukona 100mm 100x za ok. 1000zł w porównaniu do poprzedniego rozwiązania (poza oczywistymi, typu zoom, obrotowy okular)?

 

3. Czy jest inne, lepsze rozwiązanie z refraktorem w cenie pomiędzy pkt. 1. a 2. np. Celestron Powerseeker2 70 za 495zł

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...4db3d800999bad5

Też 70mm soczewki jak w pkt. 1. a w komplecie jeszcze statyw. Czy to, że jak dotąd nikt tego nie poleca, wynika z różnicy w jakości optyki na korzyść ruskiej, do tego stopnia, że nie warto łasić się na komplet ze statywem za tę cenę? O co tu chodzi?

 

4. Jakieś linki do refraktorów Celestrona 80/400 i 100/500, wymienianych przez Janusza P.

w którymś z wątków?

 

Pozdrawiam

 

[ Add: Sro 14 Kwi, 2004 ]

Dziękuję za odpowiedzi. No cóż, wybór dalej nie jest łatwy i będę jeszcze nad tym myślał.

Ale po drodze i mnie to zaczęło trochę wciągać i oprócz zakupu na prezent myślę również o kupnie czegoś dla siebie, również low budget. Skłaniam się w jednak w kierunku refraktorów. W związku z tym mam takie pytania:

 

1. Czy lunetka ZRT-457 musi trafić do Astrokraka, żeby tam została upgreadowana o złączkę kątową 45st. z redukcją, stopkę statywową i okulary 4 + 25mm (albo zamiast 4 to 7,5mm + barlow 2x - czy to zadziała i będą wtedy 3 powiększenia zamiast dwóch i czy to ma sens poza tym że drożej?), czy też mogę zamówić zestaw i sobie samemu to przerobić?

"Odkręcać i przykręcać" umiem ale zawsze troszkę strach przed pierwszym razem z nieznanym sprzętem :-) Czy po zmontowaniu trzeba dostrajać optykę? Nie znam się na tym.

Byłem dzisiaj na stadionie (W-wa) i są ZRT po 280zł. Nie wiem jak sprawdzić czy są dobre. Na forum mówiono też, że są stare i nowe wersje tej lunetki. Jak je odróżnić?

 

2. Czy są jakieś "za" na korzyść Yukona 100mm 100x za ok. 1000zł w porównaniu do poprzedniego rozwiązania (poza oczywistymi, typu zoom, obrotowy okular)?

 

3. Czy jest inne, lepsze rozwiązanie z refraktorem w cenie pomiędzy pkt. 1. a 2. np. Celestron Powerseeker2 70 za 495zł

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...4db3d800999bad5

Też 70mm soczewki jak w pkt. 1. a w komplecie jeszcze statyw. Czy to, że jak dotąd nikt tego nie poleca, wynika z różnicy w jakości optyki na korzyść ruskiej, do tego stopnia, że nie warto łasić się na komplet ze statywem za tę cenę? O co tu chodzi?

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy też co chciałbyś oglądać - Deep Sky czy planety?

Myślę, że z tego wszystkiego optymalnym rozwiązaniem jest Celestron 100/500AZ, tylko ten sprzęt przestał byś niedawno "low budget". Jak chcesz o nim więcej informacji, to wal na priv'a, prześlę Ci wszystkie informacje, które zgromadziłem na jego temat, bo jest to bardzo dobry sprzęt.

A tak wogóle skoro zaczynasz z astronomią, to weźalbo ZRT albo porządną lornetkę. Akcesoria z Astrokraka (złączka kątowa, redukcja, mocowanie statywowe i okulary) mocujesz, wszyscy mi mówili, że to żaden problem i rzeczywiście po prostu wkręcasz złączkę 90st i gotowe :wink: Do tego wkładasz okularek 4mm i już masz power 114x z którym zobaczysz bez problemu planety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzyśku widzę ze już sporo radzisz choć nie wile jeszcze wiesz :?

W Yukonie jest powiększenie (na obiektywie 100mm) płynnie od 25 do 100x a nie 25 i 100x i już obecnie można je nawet zwiększyć :lol:

Czy 2,5 stopnia na niebie uważasz za małe pole widzenia :shock: :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku twierdziłem, że 2,5st to dużo, jednak po jakimś czasie dostałem kubełem zimnej wody od kogoś na tym forum i rzeczywiście, ja w swoim BPC 20x60 mam pole 3,5 a i tak dużo czasu zajmuje mi wyszukanie obiektu na niebie.

A z Yukonem, to była literówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jesteś jeszcze mało doświadczoonym obserwatorem i w lornetce nie masz szukacza a w Yukonie jest seryjnie montowany z polem ponad 7 stopni i to rozwiązuje problem szukania obiektów :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, tak skoro jest szukacz, to nie będzie problemu z namiarem.
Bo jesteś jeszcze mało doświadczoonym obserwatorem i w lornetce nie masz szukacza

A więc mało doświadczeni obserwatorzy nie mają szukaczów, a doświadczeni mają :lol:

Lornetkę 20x60 zwykle kupują posiadacze teleskopu planetarnego i podręcznych lornetek 50mm jako uzupełnienie do mgławic i nie mają potem problemu z szukaniem znanych obiektów w modelu 20x60 8)

Pamiętaj że oglądanie jest dane wszystkim ale obserwacja astronomiczna jest sztuką 8)

 

[ Add: 14 Kwi 2004 21:59 ]

No, tak skoro jest szukacz, to nie będzie problemu z namiarem.
Bo jesteś jeszcze mało doświadczoonym obserwatorem i w lornetce nie masz szukacza

A więc mało doświadczeni obserwatorzy nie mają szukaczów, a doświadczeni mają :lol:

Lornetkę 20x60 zwykle kupują posiadacze teleskopu planetarnego i podręcznych lornetek 50mm jako uzupełnienie do mgławic i nie mają potem problemu z szukaniem znanych obiektów w modelu 20x60 8)

Pamiętaj że oglądanie jest dane wszystkim ale obserwacja astronomiczna jest sztuką 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i podpowiedzi. Ostatecznie zdecydowałem się na refraktor Yukon 100x ze statywem Velbon 686. Przekracza to wprawdzie 1000zł ale odbyło się na zasadzie współfinansowania.

Teraz trzeba będzie pomyśleć o czymś dla siebie. Trochę mnie to wciągnęło i na razie

odkurzyłem swoją 20 letnią lornetę i dokupiłem statyw za 95 zł (nie ma wprawdzie głowicy olejowej jak Velbon ale o dziwo w działaniu jest porównywalny). Miło jest wreszcie wiedzieć jak się nazywają najjaśniejsze gwiazdy, gdzie są i w którą stonę to niebo się "kręci".

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi - wszystkie się przydały. Idealny wybór nie istnieje, a na coś trzeba było się zdecydować.

Pozdrawiam i życzę udanych obserwacji

:mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.