Skocz do zawartości

Ngc 253 galaktyka w Rzeźbiarzu


Piotrek Sadowski

Rekomendowane odpowiedzi

One silver dollar, bright silver dollar :) tak spiewala kiedyś Marylin Monroe w filmie "Rzeka bez powrotu"

To piękna ilustracja dla tej piosenki..... " Silver Dollar" Galaxy to chyba najpiękniejsza i największa galaktyka nieba południowego... Piękna fotka Piotrek ! Materiał jeszcze z Namibii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

One silver dollar, bright silver dollar :) tak spiewala kiedyś Marylin Monroe w filmie "Rzeka bez powrotu"

To piękna ilustracja dla tej piosenki..... " Silver Dollar" Galaxy to chyba najpiękniejsza i największa galaktyka nieba południowego... Piękna fotka Piotrek ! Materiał jeszcze z Namibii?

 

tak, to jeszcze materiał z tamtego wyjazdu,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wersja druga nie odszumiona, bardziej wyciągnięta, w tle pojawiło się mnóstwo małych galaktyczek.

 

 

ngc253noise.jpg

 

jest jakiś program który potrafi opisać taką drobnice na zdjęciu ?

Edytowane przez Piotrek Sadowski
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest jakiś program który potrafi opisać taką drobnice na zdjęciu ?

Np. UNIMAP (ale jest bardzo chimeryczny, lubi się wykrzaczyć)

 

To są przykładowe wyniki z UNIMAP-a:

ngc253_Unimap_rev.jpg

 

Tak wygląda porównanie z mapą (Cartes du Ciel)

ngc253_Glx_max.jpg

 

No i jest jeszcze AFA by Piotr Brych: http://www.astronomia.brych.com.pl/

AFA daje taki wynik:

ngc253_AFA.jpg ngc253_AFA_siatka.jpg

Edytowane przez piotrs
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. UNIMAP (ale jest bardzo chimeryczny, lubi się wykrzaczyć)

 

To są przykładowe wyniki z UNIMAP-a:

ngc253_Unimap_rev.jpg

 

Tak wygląda porównanie z mapą (Cartes du Ciel)

ngc253_Glx_max.jpg

 

No i jest jeszcze AFA by Piotr Brych: http://www.astronomia.brych.com.pl/

AFA daje taki wynik:

ngc253_AFA.jpg ngc253_AFA_siatka.jpg

 

 

dzięki Piotrze,

 

Af-e oczywiście dobrze znam,

miałem nadzieje że jest jakiś soft dzięki któremu można zidentyfikować te najsłabsze mgiełki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem nadzieje że jest jakiś soft dzięki któremu można zidentyfikować te najsłabsze mgiełki.

 

I tu pojawia się pytanie czy te najsłabsze mgiełki mają w ogóle jakieś oznaczenie, może USNO (Afa zawiera wyciąg z USNO do 20 mag), może SDSS - tego nie opracowywałem, choć wydaje mi się, że jego zasięg jest rekordowy.

 

Tylko czy jest sens opisywać obiekty symbolami które są właściwie tylko kompilacją współrzędnych (RA+DE). To już bardziej efektowne jest stwierdzenie: Na zdjęciu zarejestrowano wiele dotąd nie nazwanych galaktyk.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Piotrze,

 

Af-e oczywiście dobrze znam,

miałem nadzieje że jest jakiś soft dzięki któremu można zidentyfikować te najsłabsze mgiełki.

 

Ja posługuję się tym: http://aladin.u-strasbg.fr/ tyle że to nie jest plate solving a atlas, ale za to jaki atlas! Można na dużym powiększeniu zdjęcia poszukać ciekawych obiektów. Aladin ma zaawansowane filtry (to jest jak jakiś język programowania)

 

Jest wersja online w javie, a także program na do ściągnięcia komputer (ale to tylko interfejs). Dostęp do katalogów wymaga połączenia z internetem. Najczęściej uzywam katalogu NED. Widziałem tam zasięgi mag 27. (Wczoraj i dziś występuje okresowo jakiś problem z połączeniem)

 

Na przykład masz kwazara (QSO) o przesunięciu ku podczerwieni z=1,018 co daje odległość rzędu 5,7 mld lat świetlnych, o jasności mag 20,7.

(drugie zdjecie żeby pokazać gdzie to jest)

ngc253_Aladin_QSO.jpg ngc253_Aladin_QSO2.jpg

Edytowane przez piotrs
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.