Skocz do zawartości

Zakup teleskopu


Yoop

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zdaję sobie sprawę, że tematów dotyczący zakupu teleskopu jest mnóstwo, ja jednak wybór mam już w miarę ograniczony i chciałem zadać zapytać bardziej doświadczonych użytkowników o zdanie, żeby ostatecznie doprecyzować wybór.

Na początku o wymaganiach: Mieszkam w Poznaniu, w centrum miasta na parterze kamienicy, więc obserwacje z miejsca zamieszkania są w zasadzie niemożliwe, w związku z tym sprzęt musi być mobilny (tzn musi dać się spakować do średniej wielkości auta – np. do focusa – idealnie jeśli do bagażnika, ew. na tylnym siedzeniu).

Do tej pory obserwowałem niebo głownie przez lornetki i lidlowy teleskop bresser mars explorer, więc doświadczenie mam skromne, ale ogólne pojęcie jest. O ile z lornetek jestem bardzo zadowolony, o tyle refraktor okazał się mało satysfakcjonujący. Jedyne co mogę o nim pozytywnego powiedzieć, to że saturn prezentował się w nim całkiem fajnie. Wszystko inne w zwykłej lornetce 10x50 wyglądało prawie tak samo dobrze, a w zakupionej później 15x70 Celestrona było po prostu zdecydowanie lepiej.

Jeśli chodzi o zainteresowania, to chętnie pooglądałbym DSy, jakkolwiek nie chciałbym tym samym całkowicie rezygnować z przyzwoitego widoku planet. Astrofoto w tej chwili w ogóle mnie nie interesuje.

Budżet do wydania to 2tys zł. (2100zł może być, ale 2500 już nie – jakiejś granicy muszę się trzymać, bo to zwykle kończy się tym, że ‘za trochę więcej, można kupić trochę lepszy model i się człowiek nakręca’.

Na podstawie powyższego wyszło mi że chcę zakupić teleskop Newtona na montażu Dobsona o średnicy 8” lub 10” Synta lub GSO. Z pomiarów samochodu wyszło mi, że jeśli byłby to 10” to tylko składany a więc synta.

Wybór już dość ograniczonony i teraz potrzebowałbym tylko wskazówki, co w mojej sytuacji sprawdzi się lepiej.

Wątpliwości dotyczą następujących aspektów:

- ze względu na cenę wybrałbym zwykłą syntę

- za względu na mobilność, wybrałbym składaną syntę

- ze względu na aperturę wybrałbym 10” składaną Syntę

- ze względu na montaż oraz dodatki wybrałbym 8” GSO (z opisów i opinii wynika, że jest wygodniejsza obsługa ze względu na łożyska i zdaje się okulary trochę lepsze)

Niestety nie mam znajomych którzy by się na tym znali lub chociaż interesowali, więc nie mam się kogo poradzić, a żadnego z tych teleskopów nigdy nawet nie widziałem na żywo, o obserwacjach nie mówiąc.

 

No i czy ktoś pomoże mi rozstrzygnąć dylemat?

Czy okulary które znajdują się w kitach 8” GSO delux i 8”/10” składana synta - są porównywalne, czy może któreś są zdecydowanie lepsze? Biorąc pod uwagę budżet – czy lepiej kupić 8” i jakiś przyzwoity dodatkowy okular/filtr bo kitowe są ewidentnie słabe, czy może 10” bo i tak na kitowych zobaczę dużo, a lepsze okulary i dodatki w jakiejś bliżej nieokreślonej przyszłości?

Co prawda najbardziej kusi ta 10” synta, bo duża średnica, ale z drugiej strony nie wykluczam że za jakiś czas kupię po prostu jakiś większy/bardziej zaawansowany teleskop jeśli wciąż będę miał dość zapału i odpowiedni budżet ;)

 

Trochę się rozpisałem, ale chciałem w miarę dokładnie przedstawić problem z wyborem, a być może pomoże też komuś innemu w podobnej sytuacji.

Będę wdzięczny za jakąś pomoc która pomoże mi rozwiać wątpliwości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale z drugiej strony nie wykluczam że za jakiś czas kupię po prostu jakiś większy/bardziej zaawansowany teleskop jeśli wciąż będę miał dość zapału i odpowiedni budżet ;)

 

I czym go będziesz wozić skoro (jak twierdzisz) 10" ledwo wejdzie do Twojego auta? :) Na Twoim miejscu udałbym się tym autem do sklepu i poprosił sprzedawcę o ocenę co wejdzie i jak wejdzie do tego auta, a najlepiej żeby podjechać pod drzwi i jakiś egzemplarz wystawowy po prostu spróbować załadować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisz do Polarisa, zajdź tez do sklepu w poznaniu garbary 45

http://www.astrozakupy.pl/page/Kontakt/?id=4

 

jeżeli za 2tyś to jak nic 8" bo na okulary jakies musi ci starczyć. raczej GSO, bo wyciąg normalny dostaniesz.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem, ale właściwie nic rozstrzygającego z niego nie wynika albo ja nie dostrzegłem konkretnych wniosków które przemawiały by zdecydowanie za którymś z producentów.

 

I czym go będziesz wozić skoro (jak twierdzisz) 10" ledwo wejdzie do Twojego auta? :) Na Twoim miejscu udałbym się tym autem do sklepu i poprosił sprzedawcę o ocenę co wejdzie i jak wejdzie do tego auta, a najlepiej żeby podjechać pod drzwi i jakiś egzemplarz wystawowy po prostu spróbować załadować.

Odnosiłem się do dalszej i niepewnej przyszłości, w której nie tylko teleskop ale i samochód mógłby być nowy :). Poza tym to niekoniecznie musiałby być Newton.

Nie będę jednak się tu zapędzał w dywagacje o przyszłości, bo raczej w niczym mi to nie pomoże ;) Na chwilę obecną 8" newton się zmieści i składana 10" również się zmieści (jeśli wymiary podawane na stronach sklepów są poprawne, a raczej są)

 

pisz do Polarisa, zajdź tez do sklepu w poznaniu garbary 45

http://www.astrozakupy.pl/page/Kontakt/?id=4

 

jeżeli za 2tyś to jak nic 8" bo na okulary jakies musi ci starczyć. raczej GSO, bo wyciąg normalny dostaniesz.

Czytałem już wcześniej opis składanej Synty napisanej przez Polarisa na astronoce.pl i to głownie na jego podstawie byłbym skłonny kupić składaną Syntę. Z tego co się orientuję zarówno w Syncie jak i GSO jest wyciąg Crayforda. Czyżby ten w syncie był inny/gorszy niż w GSO? A sklep na Garbarach to rzeczywiście przednia myśl. Dzięki za podpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz to możemy się umówić i podskoczymy na Garbary pogadać i coś wybrać. Znam chłopaków :)

Ale przede wszystkim powinieneś skoczyć z nami do Jezior i sam ocenić sprzęt w warunkach bojowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj, proszę Cię ;) Crayford w Syncie jest całkiem niezły, szkoda tylko, że nie ma mikro 1:10. Za to Crayfordy GSO i Meade nigdy mnie nie zachwycały swoją pracą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisz do Polarisa, zajdź tez do sklepu w poznaniu garbary 45

http://www.astrozakupy.pl/page/Kontakt/?id=4

 

jeżeli za 2tyś to jak nic 8" bo na okulary jakies musi ci starczyć. raczej GSO, bo wyciąg normalny dostaniesz.

 

No i tak właśnie zrobiłem :)

Niestety w astrozakupach asortyment bardzo skromny i praktycznie tylko 8" GSO standard był, a wersje deluxe zarówno 8 jak i 10" dostępne na zamówienie... z 3miesięcznym terminem oczekiwania na dostawę z Tajwanu :(

Niemniej jednak spotkałem się przy okazji wizyty w sklepie z Polarisem, który pomógł rozstrzygnąć kilka dylematów za co również jestem mu wdzięczny :)

Ostatecznie po krótkiej rozmowie i wypytaniu jeszcze Delty wybór padł ostatecznie na GSO 8" deluxe, a przemawia za tym:

- lepszy wyciąg z microfocuserem

- lepsze okulary (wg. opinii deltaoptical)

- lepsze łożyskowanie

a 8" cali, ponieważ nieco poręczniejszy i tańszy, a zatem zostaje margines na dokupienie dodatkowego sprzętu.

 

Dziękuję za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No to nowy teleskop: Delta Optical-GSO Dobson 8" :)

Nie bardzo mogę go porównać do innych, jako że nie mam doświadczeń z innymi teleskopami ;)

Póki co zrobiłem kolimację metodą z pudełkiem po kliszy, zdaje się że jest ok.

Całość wygląda solidnie, nie ma żadnych luźno latających elementów, tuba daje się płynnie przesuwać w obu osiach, jakkolwiek będzie to wymagało trochę praktyki, żeby sprawnie się posługiwać dobsonem - jednak śruby takie jak w chociażby montażu azymutalnym wydają mi się wygodniejsze ;) Być może, jak teleskop nie będzie już taki nowy i nie będzie mi żal, to pokuszę się o jakieś modyfikacje mechaniczne, ale póki co jest ok

Przeprowadziłem tez krótki test w warunkach bojowych, na tyle na ile warunki pozwoliły, kawałek od Poznania, więc warunki świetlne były raczej fatalne.

Niemniej jednak jakieś spostrzeżenia mam:

W okularze 9" pooglądałem Jowisza oraz Wenus (księżyca nie było). Jowisz bardzo fajny, ale za jasny, a Wenus była po prostu dużą jarzącą się kropką. Wnioskuję z tego, że jednak do planet przydałby się jakiś filtr, i może okular z krótszą nieco ogniskową. Rozważam Explore Scientific 4,7mm 82° lub Baader Ortho 5mm.

Co do drugiego z okularów, to ciężko mi w tej chwili coś o nim powiedzieć, bo tak jak wspomniałem, niebo nie było nawet w przybliżeniu ciemne. Pooglądałem plejady oraz oriona i widok był bardzo fajny, ale podejrzewam że i tak, ma się to nijak do widoków pod ciemnym niebem, wiec nic więcej nie powiem na jego temat.

Tak czy inaczej rozważam (w dalszym bądź krótszym okresie) zakupienie jeszcze filtra planetarnego i okularu ok 13-15mm. Tu również biorę pod uwage Explore Scientific - 14mm 82°, ale będę wdzięczny za jakieś wskazówki, co do wyboru okularów i filtrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłby ktoś napisać, czy ta Delta GSO jest łożyskowana w obu osiach? Czy niczym poza naklejką (i kolorem) nie różni się np. od GSO Deluxe z astromakretu?

 

No to teraz ja już mogę. Delta GSO konstrukcyjnie i wyposażeniem to jest to samo co wersja Deluxe (wg. opinii deltaoptical) i nic nie wskazuje na to, żeby było inaczej.

Pomiędzy płytami jest łożysko walcowe wzdłużne, na oko i z pamięci: wałeczki o średnicy ok 1-1.5mm. Nie jest to jakiś szczyt mechaniki precyzyjnej, ale działa. Nie mam porównania, ale myślę, że sprawdza się lepiej niż łożysko ślizgowe (czy jakkolwiek nazywać teflonowe podkładki które zwykle się stosuje). Opór toczenia można bardzo łatwo regulować przy pomocy śruby dociskowej, jakkolwiek mam wrażenie, że wykazuje tendencję do luzowania.

Mocowanie tuby też ma regulowany docisk i przesuwany punkt podparcia, przez co łatwo ustawić wyważenie tuby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) ale myślę, że sprawdza się lepiej niż łożysko ślizgowe (czy jakkolwiek nazywać teflonowe podkładki które zwykle się stosuje).

(...) jakkolwiek mam wrażenie, że wykazuje tendencję do luzowania.

Łożysko sprawdza się o niebo lepiej niż teflon. Oczywiście po odpowiedniej regulacji docisku.

To ciekawe. Czy w zestawie miałeś małe łożysko oporowe (http://www.quay.pl/go.live.php/PL-H61/lozyska/lozyska-kulkowe/wzdluzne-jednokierunkowe-i-dwukierunkowe.html) które przejmuje ruch obrotowy uwalniając od niego śrubę dociskową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe. Czy w zestawie miałeś małe łożysko oporowe (http://www.quay.pl/go.live.php/PL-H61/lozyska/lozyska-kulkowe/wzdluzne-jednokierunkowe-i-dwukierunkowe.html) które przejmuje ruch obrotowy uwalniając od niego śrubę dociskową?

 

Tak, ale obejrzę to jeszcze, bo może coś źle złożyłem. Instrukcja złożenia jest wprawdzie dość przejrzysta, ale też oszczędna w opisie, a rysunków nie ma. Miałem tam dwie podkładki, co do których nie byłem pewien w jakiej konfiguracji z tym łożyskiem oporowym powinny wystąpić i całkiem możliwe że coś tam ułożyłem w niewłaściwej kolejności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.