Skocz do zawartości

Test Astrotrac'a - tajemniczy gwiazdozbiór...


zbuffer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Przeprowadziłem dziś pierwszy test AT. Ze względu na temperaturę był to mega szybki test bez robienia darków, dokładnego kadrowania itp. Czasy naświetlania były bardzo różne bo aparat wyzwalałem ręcznie.

Ustawienie na Polaris było bardzo zgrubne bo palce mi odmarzały a przez LP nie było widać Ursa Minor...

 

Zdjęcia zostały wykonane Nikonem D50, z obiektywem Nikkor 50 mm f2 przy przesłonie f4, na obiektyw nakręcony filtr Omega NPB 2'', ISO 400.

Przedstawiam stack'a z 4 klatek o różnych czasach - złożone i obrobione w IRIS'ie (żadnych darków, flatów itp.). Składałem "na chama" czyli bez rejestracji gwiazdek - tylko dodanie do siebie klatek - z czego wynika, że AT musiał utrzymać równe prowadzenie przez cały ten czas.

 

Czas naświetlania: 70+126+95+58 = 349 s

 

Ja się nie znam ale wg mnie jest zadziwiająco dobrze jak na szybkość tego testu... Jaka jest Wasza opinia?

 

Pozdrawiam

 

P.S. Pierwszy raz w życiu oparzył mnie zimny metal :blink:

final_stack_orion.jpg

Edytowane przez zbuffer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak na 1y raz to super

moje pierwsze próby z AT tak nie wyglądały

 

jak będziesz robił zdjęcia już na poważnie to:

1. Wyjmij baterię.

2. Wynieś sprzęt z obiektywem na zewnątrz - niech się schłodzi.

3. Rób równe sesje np 10x30sek, 10x60sek itd.

4. Przy tych mrozach może się i obejdzie bez darków ale raczej zalecane.

5. 50mm łatwo uprowadzić na AT. Jak masz możliwość przetestuj na innej ogniskowej np. 200mm - zobaczysz różnicę. Dokładne ustawienie na polarną to podstawa.

6. Kup wygodne rękawiczki :)

7. W LIDLU znalazłem kiedyś na dziale ogrodniczym ochraniacze na kolana (na rzepy). Ratują sytuację kiedy trzeba często klękać przy niżej ustawionym statywie i celować w Polaris.

 

PS.

8. Gdzie ten tajemniczy gwiazdozbiór :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

Cenne uwagi - doświadczenie to podstawa bo widzę, że przy każdej tego typu akcji kończy się na tym, że coś by sie jeszcze przydało albo coś nie tak działa jak powinno albo AT chce mi przymarznąć do ręki bo nie trzymałem wcześniej aluminium o temp. -20*C... :Boink:

 

Z tego co ja zauważyłme to chyba zakupię wizjer kątowy bo ile razy chciałem wykadrować musiałem się gimnastykować żeby nie naciskać na AT.

 

Widzę, że muszę wciągnąć LIDL na moją listę skelpów Astro - lornetki, teleskopy, latarki.... :D

 

PS.

Chciałem wreszcie zrobić zdjęcie czegoś innego niż Orion.....ale chyba się nie udało :szczerbaty:

Edytowane przez zbuffer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolejny test z Orionem.

Tym razem też Nikkor 50 mm, f/4, ISO 400, filtr NPB ale czasy już sensowniejsze: Light 22 x 122.4s = ok. 45 min, Dark x4, Offset x10.

Przydało by się pewnie więcej darków ale nie miałem już siły ;P

Próbowałem stack'ować w Irisie i w Maximie. Ostatecznie wrzucam wersję z Maxima bo dużo lepiej wyszła.

Na zdjęciu majaczy Płomień i Koń oraz przy niektórych ustawieniach wychodził mi kawałek tej czerwonej pętli.

Niestety widać też odblaski na jasnych gwiazdach spowodowane zapewne przez filtr.

 

Muszę spróbować wyższe ISO, chociaż z tego co gdzieś czytałem przy ISO800 wzrasta dramatycznie szum dla Nikona D50 (chyba wzmacniacz się uruchamia).

Muszę też następnym razem trochę inaczej ustawić obiektyw bo ostatnio wierzyłem po prostu w skalę na obiektywie i kręciłem do końca (on ma hard stop na nieskończoności).

Zrobiłem jednak wczoraj test na jakiejś odległej lampie i okazuje się, że ostrość wypada trochę wcześniej.

Sprawdzałem też dla drugiego obiektywu (135 mm) i przy nim się okazało, że ostrość wypada zgodnie ze skalą ale za to po założeniu filtra się przesuwa (w 50 mm się nie przesuwa, albo niezauważalnie).

 

Mam takie pytania:

1. Jaką metodę stackowania darków, flatów, biasów powinno się stosować?

2. Jaka metodę stackowania lightów najczęściej wykorzystujecie?

 

Pozdrawiam

orion.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatnia sesja Oriona. Mam już dość tego gwiazdozbioru ;P

Księżyc niestety bardzo utrudnił sprawę....bardziej niż można by przypuszczać...

 

Sprzęt: Nikkor 135 mm f/2.8 @ f/5.6, ISO 800, filtr NPB.

Czasy: Light 27 x 122s = ok. 55 min, Dark x7, Offset x10.

 

Niestety muszę popracować nad ustawianiem ostrości bo jest kiepsko. Następnym razem się nad tym skupię.

Widzę, że ISO800 spisuje się całkiem dobrze.

Księżyc + filtr = katastrofa:/ Okazało się że na zdjęciach pojawiły się ogromne odblaski co widać na surowym stack'u.

Musiałem w PS'ie odjąć medianę zmodyfikowaną ręcznie przez wycięcie mgławic za pomocą healing tool.

Dodatkowo zdjęcie jest Bin 2x2.

 

Myślę o jakimś innym obiekcie do fotografowania a ostatio spodobały mi się zdjęcia pól na których widać kilka galaktyk.

Byłbym wdzięczny za podpowiedź gdzie skierować aparat żeby takie kadry złapać?

W sumie droga mleczna też mnie interesuje - są jakieś wyjątkowo interesujące jej części, które teraz widać na niebie?

stack.jpg

stack_fixed.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę o jakimś innym obiekcie do fotografowania a ostatio spodobały mi się zdjęcia pól na których widać kilka galaktyk.

Byłbym wdzięczny za podpowiedź gdzie skierować aparat żeby takie kadry złapać?

 

Sporo galaktyk znajduje się w okolicach biegunów Galaktyki. Ten bardziej nas interesujący, czyli północny znajduje się w gwiazdozbiorze Warkocza Bereniki i warto fotografować jego okolice, czyli oprócz Warkocza również Pannę, Psy Gończe, Wielką Niedźwiedzicę i Lwa. Akurat dobrze się składa, ponieważ ten obszar nieba najlepiej jest widoczny w marcu i kwietniu.

 

Natomiast biegun południowy Galaktyki znajduje się w gwiazdozbiorze Rzeźbiarza (okolice bardzo ładnej galaktyki NGC 253), który jest widoczny jesienią, ale u nas jest maksymalnie kilkanaście stopni nad horyzontem.

 

 

 

W sumie droga mleczna też mnie interesuje - są jakieś wyjątkowo interesujące jej części, które teraz widać na niebie?

 

Skoro teraz dobrze widoczny jest biegun Galaktyki, to sama Galaktyka jest widoczna stosunkowo kiepsko. Droga Mleczna najlepiej jest widoczna zimą i latem. Zima właśnie się kończy, a latem w Polsce są białe noce, więc z długim naświetlaniem trzeba poczekać do końca lipca. Powinieneś fotografować okolice Łabędzia, Orła i Strzelca.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.