Skocz do zawartości

Pytanie o synte 8


_piotrb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem posiadaczem syny 8. Oprócz podstawowych okularów tj SUPER 10mm i 20 mm posiadam dodatkowo SCOPOS 30 mm i UMA -70 - 5mm oraz BARLOWA 2x SKY-WATCHER.

Moje pytanie dotyczy obserwacji przez wyżej wymieniony sprzęt. O ile z SCOPOSA jestem bardzo zadowolny o tyle pozostałe okulary zwłasza UMA 5mm przy obserwacji planet dają zamazany obraz. Obserwacje prowadzę przy ciemnym wiejski niebie.Czy mam źle dobrane okularu, a może czegoś mi brak. Proszę o radę gdyż dziś zapowiadają się fajne warunki do obserwacji (zwłaszcza Marsa).ps może polecicie jakąś dobą książkę z której można nauczyć się od podstaw obserwacji nieba. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Oczywiście spróbujemy pomóc tobie rozwiązać problem. Na początek kilka pytań?

1.Czy wychłodziłeś teleskop?

2.Czy teleskop znajduje się na stabilnym podłożu.

3.Czy w trakcie obserwacji jest mocny wiatr?

4.Czy teleskop był zaszroniony?

5.Czy okular był sztywno w wyciągu.

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro na małych powiększeniach obraz masz O.K., a tylko na dużych jest źle, to znaczy ,że nie masz problemów z ustawianiem ostrości itp. zmorami poczatkujących.

Ten 5mm okular daje Ci z Syntą 8" powiększenie 240x (zakładam że tuba jest ta z dobsonem, co ma f=1200mm, te z paralaktykiem mają f=1000mm). To już dużo. Nawet w dobrych warunkach jeśli chodzi o seeing http://pl.wikipedia.org/wiki/Seeing obraz planety będzie pływał, raz ostrzejszy, a raz bardziej rozmyty. W złych warunkach dużo szczegółów będzie po prostu niewidocznych. Do tego dochodzą sprawy typu nie wychłodzony teleskop, kolimacja itp. Zakładam, że obserwujesz z podwórka, a nie np. z tarasu czy balkoniku tuż obok niedomkniętych drzwi (którymi ucieka ciepłe powietrze z domu, zakłocając obraz). Szkoda, że na początek nie dobrałeś krótkoogniskowych okularów tak, aby mieć powiększenia do planet rzędu 150-200x. Byłoby Ci łatwiej

Ogólny poradnik obserwacyjny masz tu: http://celestia.pl/Jak_obserwowa%C4%87

Jeśli chodzi o kolimację, to możesz sprawdzić od biedy na Gwieździe Polarnej (lub innej blisko bieguna, by nie uciekała przy dużym powiększeniu), patrząc, czy rozogniskowany obraz gwiazdy jest symetryczny (koncentryczne dysk Airy'ego i pierścienie dyfrakcyjne). Przy okazji zobaczysz, co seeing robi z obrazem.

Dla przykładu: wczoraj obserwowałem Marsa niedużym Makiem 127mm, po 10 minutach sie poddałem. Przyczyną był wiatr wprawiajacy montaż w delikatne drgania i zapewne również beznadziejny seeing. Zero szczegółów na tarczy. Jutro ma przestać wiać i znowu w miarę czyste niebo, zobaczymy...

Pozdrawiam

-J.

P.S. Jeśli to Dobson, to akurat jest to b. dobry montaż jeśli chodzi o tłumienie drgań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzięki za odpowiedz:)

A więc teleskop wystawiam zwykle godzinę przed rozpoczęciem obserwacji. Ustawiam go na betonie około 5-10m od betonu i zwykle nie wieje. Czasami zdarzało się że teleskop był zaszroniony ale to tylko przy dużych mrozach. Staram się zwracać uwagę na sztywny montaż okularów. Teleskop jest na montażu Dobsona. Dziękuje za linki:) Zaraz biorę się za czytanie. Czy możecie mi polecić jakiś fajny okular ( sprawdzony ) do oglądania planet?. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.