Skocz do zawartości

Coś szerszego do 8"


Krawat

Rekomendowane odpowiedzi

Hejo ;)

Zastanawiałem się ostatnio nad kupieniem jakiegoś szerokiego kąta do Synciaka 8.

Niestety po dwóch zimach, które sprzęt spędził w garażu (niestety nie mam tak dużo miejsca w domu), Super Plossl zestawowy jest w dość opłakanym stanie, tym bardziej, że był eksploatowany dość intensywnie przez 5 lat. Da się przez niego patrzeć, ale nie ma rewelacji, trochę starły się powłoki, muszla oczna odpadła po pewnej mroźnej nocy...

Mam Vixena NLV 6mm, świetny do planet/Księżyca. Ale brakuje mi jakiegoś fajnego szerokiego kąta.

Jakieś propozycje? Denerwowało mnie zawsze w tym SPL 25mm że Triplet Lwa praktycznie nie mieści się w polu widzenia ;)

Meade 5000 26mm? Plusem byłoby to, że mam filtr UHC-s na 1,25", ale jednak 2" dałoby mi o wiele większe pole, nie?

Np. SWA 32mm- jaki obszar mógłbym nim objąć Syntą? Plejady w całości? Może SWAN 33mm?

Budżet mam dość ograniczony- na Naglerki mnie nie stać.. Tak do 400-500zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejo ;)

Zastanawiałem się ostatnio nad kupieniem jakiegoś szerokiego kąta do Synciaka 8.

Niestety po dwóch zimach, które sprzęt spędził w garażu (niestety nie mam tak dużo miejsca w domu), Super Plossl zestawowy jest w dość opłakanym stanie, tym bardziej, że był eksploatowany dość intensywnie przez 5 lat. Da się przez niego patrzeć, ale nie ma rewelacji, trochę starły się powłoki, muszla oczna odpadła po pewnej mroźnej nocy...

Mam Vixena NLV 6mm, świetny do planet/Księżyca. Ale brakuje mi jakiegoś fajnego szerokiego kąta.

Jakieś propozycje? Denerwowało mnie zawsze w tym SPL 25mm że Triplet Lwa praktycznie nie mieści się w polu widzenia ;)

Meade 5000 26mm? Plusem byłoby to, że mam filtr UHC-s na 1,25", ale jednak 2" dałoby mi o wiele większe pole, nie?

Np. SWA 32mm- jaki obszar mógłbym nim objąć Syntą? Plejady w całości? Może SWAN 33mm?

Budżet mam dość ograniczony- na Naglerki mnie nie stać.. Tak do 400-500zł.

Najlepiej gdybyś miał okazję popatrzeć zanim kupisz :yes: Ja używam Scoposa 30mmm i jestem z niego zadowolony, swego czasu był zachwalany na forach jako najlepszy okular w swojej grupie cenowej (nówka kosztuje ok. 430 zł). Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie pole? Tzn już w obserwacjach- jak prezentują się gromady/galaktyki? Gromada Podwójna w Perseuszu itd, chciałbym mieć pogląd chociażby. No, wiadomo, najlepiej samemu popatrzeć, ale ciężko tutaj z tym...

Plejady mieszczą się całe (ledwo), Chichoty całe, M81&82 razem, Tryplet razem, M97&M108 razem (ledwo) - okular ma 70* pola własnego, więc nie musisz się obawiać o "efekt studni" jak niektórzy mówią, obserwując rozległe obiekty przez okulary z polem np 52 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację. Jest duża różnica w polu/transmisji/ogólnych wrażeniach w porównaniu z tym kit-owym Plosslem 25?

Aha, no i jak stoją sprawy z "zamleczaniem" nieba? Mieszkam na obrzeżach mieściny 15 tys. i stąd głównie prowadzę obserwacje. Sprzed domu widziałem w Syncie (przez Vixena 6mm) pewnego lata Palomar 9 (14.0 mag)

Nigdzie blisko nie ma dużych miast, więc już ok 10-20km za miastem jest w miarę ciemno.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację. Jest duża różnica w polu/transmisji/ogólnych wrażeniach w porównaniu z tym kit-owym Plosslem 25?

Aha, no i jak stoją sprawy z "zamleczaniem" nieba? Mieszkam na obrzeżach mieściny 15 tys. i stąd głównie prowadzę obserwacje. Sprzed domu widziałem w Syncie (przez Vixena 6mm) pewnego lata Palomar 9 (14.0 mag)

Nigdzie blisko nie ma dużych miast, więc już ok 10-20km za miastem jest w miarę ciemno.

Scopos to już kawał szkła, więc i różnica jest zauważalna, zresztą zobacz porównanie gabarytów z orciakiem: http://www.baader-planetarium.de/sektion/s48/bilder/scopos_vergleich_gross.jpg

Ja również mieszkam w mieście powyżej 15 tys, i obserwuję w kierunku południowym (latarnie mam za plecami) i jeśli nie świeci Księżyc, to naprawdę przyjemnie ogląda się nim np. obiekty, które wymieniłem wyżej. Jeśli świeci Księżyc, to już gorzej, czyli podejrzewam jeśli masz łunę przed sobą w trakcie obserwacji, to słabszych obiektów, niestety nie zobaczysz, lub ich obraz będzie bardzo słaby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzed domu widziałem w Syncie (przez Vixena 6mm) pewnego lata Palomar 9 (14.0 mag)

Wg Wiki Palomar 9 ma jasność obserwowaną 8,4 mag, 14 mag mają najjaśniejsze gwiazdy tej kulki. Synta 8 ma teoretyczny zasięg 13.54 mag, widziałeś ją rozbitą na pojedyncze gwiazdki?

Edytowane przez angelscorpion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ożesz, faktycznie, źle musiałem sprawdzić. To było dawno, chyba dało się zobaczyć lekką ziarnistość, ale jako takiego rozbicia nie.

Ale patrzyłem w kierunku południowym, gdzie mam bardzo dużą łunę od lamp, i nie było większych problemów. Ale, tak jak mówię, pojechać za miasto pod ciemniejsze niebo- to nie problem. Będę musiał to przemyśleć, jakoś bardzo mi się nie spieszy. Ale skłaniam się ku Scoposowi na razie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scopos w F/6 powinien już pracować w miarę dobrze. Dobór okularów to sprawa indywidualna i to co jednym odpowiada innym nie musi - najlepiej oblukać szkła na zlocie albo kupować używki gdzie niewiele się straci jeśli nie podpasuje. Miałem Scoposa i zrezygnowałem na rzecz Asferyka 31mm.Jeśli masz niebo rozjaśnione radziłbym jednak celować w coś o nieco mniejszej ogniskowej - np. SWAN 25mm

Pod uwagę możesz jeszcze brać: Meade 5000 Plossl 26mm i Meade 5000 SWA 24mm - w oprawkach 1,25" co pozwoli ci uniknąć mieszania tymi dziwnymi redukcjami w syncie ;)

Edytowane przez piotrkusiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż tak rozjaśnione nie jest :) Mieszanie redukcjami mnie nie przeraża. Zależy mi na szerokim polu, to jest to co lubię ;)

Chociaż po tym, jak patrzyłem przez Naglera 17mm przez newtona 16", już chyba nic nie zrobi na mnie takiego wrażenia.. No chyba że Nagler 31 :D

Pozdro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł dzisiaj do mnie SCOPOS 30mm! :)

 

Moja radość została jednak przyćmiona jednym szczegółem. Gdy przyłożę okular do oka (czy to sam, czy gdy jest w wyciągu) uwagę zwraca podłużna, czarna plamka ok 25% od środka pola widzenia. Gdy patrzę pod światło przez okular, widać maleńką czarną kreseczkę.

Nie wiem na ile będzie to przeszkadzało w nocy- warunki dzisiaj pewnie nie pozwolą mi na przetestowanie, patrzyłem tylko na krajobrazy dzisiaj.

Nie wiem na której to jest soczewce- mogę spróbować lekko "zdjąć" to coś mikrofibrą jak do okularów, a nuż okaże się że jest na zewnątrz? Nie mam nic innego do czyszczenia optyki. A może napisać do DO i ewentualnie odesłać okular? W ogóle nie jest on zbyt sterylny w środku- ma kilka innych paprochów między soczewkami, z tym że ich nie widać przy obserwacjach.

Pomóżcie! :)

Poza tym okular bardzo przypadł mi do gustu- ma fajne, szerokie pole, ładnie odwzorowuje kolory, dobrze ostrzy w większej części kadru (można ustawić ostrość tak że praktycznie nie widać komy, ale dzieje się to kosztem ostrości- już nie jest taka "szpila"). Zobaczymy na gwiazdach :)

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł dzisiaj do mnie SCOPOS 30mm! :)

 

Moja radość została jednak przyćmiona jednym szczegółem. Gdy przyłożę okular do oka (czy to sam, czy gdy jest w wyciągu) uwagę zwraca podłużna, czarna plamka ok 25% od środka pola widzenia. Gdy patrzę pod światło przez okular, widać maleńką czarną kreseczkę.

Nie wiem na ile będzie to przeszkadzało w nocy- warunki dzisiaj pewnie nie pozwolą mi na przetestowanie, patrzyłem tylko na krajobrazy dzisiaj.

Nie wiem na której to jest soczewce- mogę spróbować lekko "zdjąć" to coś mikrofibrą jak do okularów, a nuż okaże się że jest na zewnątrz? Nie mam nic innego do czyszczenia optyki. A może napisać do DO i ewentualnie odesłać okular? W ogóle nie jest on zbyt sterylny w środku- ma kilka innych paprochów między soczewkami, z tym że ich nie widać przy obserwacjach.

Pomóżcie! :)

Poza tym okular bardzo przypadł mi do gustu- ma fajne, szerokie pole, ładnie odwzorowuje kolory, dobrze ostrzy w większej części kadru (można ustawić ostrość tak że praktycznie nie widać komy, ale dzieje się to kosztem ostrości- już nie jest taka "szpila"). Zobaczymy na gwiazdach :)

Okular powinieneś dostać bez żadnych "kreseczek". Sprawdź, czy znajduje się ona na zewnętrznej części okularu, może uda ci się ją usunąć mikrofibrą (delikatnie oczywiście :yes: ). Jeśli będzie inaczej, ja bym odesłał, możesz wcześniej zadzwonić do Delty, u nich nie ma problemów z reklamacjami. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę. Niestety wygląda na to, że to "coś" jest wewnątrz, bo mikrofibra nic nie dała. Wydaje mi się też, że to jest na dolnej soczewce (tej od strony wyciągu)- gdy kręcę gwintem na filtry (a soczewka jest chyba do niego przymocowana) ta czarna kreska obraca się również. Nie będę jednak nic do końca wykręcał, bo strach :rolleyes:

Jutro zadzwonię do Delty i opiszę sytuację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i jestem już po pierwszych testach, i muszę powiedzieć że nie wyrzuciłem kasy w błoto :)

Opiszę tu tylko kilka obiektów, które widziałem.

Bardzo ładnie prezentują się gromadki otwarte w otoczeniu wielu gwiazd. Szczególnie do gustu przypadła mi m37- bardzo trójwymiarowy obraz. Niestety obserwowałem z podwórka (zasięg 5m około) i przy Księżycu, więc tło nieba jest rzeczywiście dość jasne, i tutaj lepiej sprawdza się Plossl, ale z powodu mniejszego pola i gorszej jakości obrazu i tak ładniej wygląda to w Scoposie.

Plejady całe w jednym polu- cudo. Hichotki- nie mogę się doczekać ich widoku pod ciemnym niebem.

Ciekawie wyszło pod tym słabym niebem np. z tripletem Lwa- podczas gdy w Plosslu 25 widoczne były M65 i M66, to NGC 3628 praktycznie nie było widać. A w Scoposie 3628 całkiem wyraźnie widoczna. Świadczy to o lepszej transmisji światła w tym okularze.

M13 prezentowała się tak: w Plosslu dośc wyraźnie rozbita, ale w niedużym otoczeniu gwiazdowym, a w Scoposie rozbicie było tylko delikatne, na brzegach, za to gromada jest po prostu zatopiona w morzu innych gwiazd, i nawet jasne tło nie psuje tak tego efektu. Jednak na ten obiekt jeszcze trochę za wcześnie, nisko nad horyzontem jest jednak zawsze większa łuna.

 

Ogólnie, to nie mogę się doczekać aż pojadę pod jakieś ciemniejsze, wiejskie niebo, czuję, że ten okular właśnie tego potrzebuje żeby pokazać pazurki. Myślę, że wtedy napiszę coś jeszcze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scopos to dobry wybór, sam zastanawiałem się nad zakupem biorąc pod uwagę SWANA 33mm, ale większość opinii była za tym pierwszym. Przejście z okularów kitowych to coś niesamowitego, tu przede wszystkim duże pole, po którym można się wręcz rozglądać : ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten okularek da Ci na pewno wiele frajdy, zwłaszcza przy rozległych obiektach, mnie osobiście zauroczyły Chichotki oraz Pętla Łabędzia (Veil osobno w jednym polu widzenia, Miotła Wiedźmy osobno) zwłaszcza w połączeniu z filtrem Ultrablock :astronom: Co do obiektów o małych rozmiarach kątowych to używam ten okular do wyszukiwania ich, a następnie zmieniam na mniejszą ogniskową, tak więc ma wiele zastosowań przy naprawdę niskiej cenie, jak za taki kawał szkła :yes: Kto chce, może poczytać recenzje, np. tutaj http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=514.0 Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pozostaje mi kupić coś pośredniego między 30mm i 6mm- bo te okulary na razie mi wystarczą. Pewnie wybór padnie na LVW 17 lub coś podobnego. Nad ultrablockiem też się zastanowię. Na razie to kusi mnie 12", ale chcę się jeszcze powstrzymać :szczerbaty:

Tak czy inaczej w porównaniu z 25-tką kitową to naprawdę jest ogroomna różnica. Przede wszystkim w polu- da się złapać w jednym polu dwie gwiazdy z pasa Oriona- co prawda są na samych krańcach, ale jednak razem ;)

No i nie mogę się doczekać aż pojadę ze Scoposem pod ciemne niebo. No, ale to już po maturze ;) dzięki jeszcze raz za wszystkie rady i informacje. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.