Skocz do zawartości

Jaki sprzęt dla początkującego?


Madridista20

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do zakupu lunety albo teleskopu. Mój budżet to max 1,5 tys. Będzie to mój pierwszy sprzęt. Chciałby kupić możliwie jak najlepszy w tym przedziale cenowym.

 

Moje oczekiwania to planety układu słonecznego. Czy za tą kwotę można kupić przynajmniej solidny sprzęt?

 

W mojej okolicy nie ma wysokich zabudowań i jest niewielka ilość sztucznego światła.

 

Mogę liczyć na jakieś rady z waszej strony?

 

Gdzieś wyczytałem że w tej cenie dobra jest Synta 8. Ja jestem w tym temacie zielony więc zdaje się na waszą wiedzę w tym temacie.

Edytowane przez Madridista20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto troche poczytać to forum. Większość chwali syntę 8" . Moim skromnym zdaniem jest to dobry wybór dla początkujacego. Montarz dobsona jest łatwy w obsłudze -intuicyjny.Trzeba pamiętac , że ten telep to już mebelek i trochę miejsca potrzebuje - do super lekkich i bardzo moblinych też nie należy. Synte kupisz za około 1000 zł warto zainwestować w jakiś filtr do planet - mocno dają po oczach i ciężko zaobserwować szczególy. Dobrym wyjściem jest pomacanie i obserwacja przez teleskop przed zakupem aby uniknąć rozczarowań.

Własne doświadczenie z telepem to najlepsze wyjście , "wprosić się" na jakies spotkanie i przekonac sie na własne oczy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam jestem posiadaczem Synty 8 od ponad półtora roku i jestem zadowolony.Jeśli chodzi o obserwacje planet to przy okularach jakie dostałem wraz z zakupem teleskopu (K-25 mm (pow. 48x) i 10 mm (pow. 120x)) otrzymany obraz był przyzwoity,oglądając saturna przez okular kellnera 10mm widzałem przerwe Cassiniego oraz jego księżyce.Jeśli chodzi o obserwacje innych planet to przy obserwacji Jowisza można było dostrzec wyraźny kontrast między poszczególnymi pasami,jeśli chodzi o ksieżyce Jowisza to tu naliczyłem ich sześć.Ogólnie okulary te są dobre na sam początek ,lecz warto dokupić do tego jakiś lepszy okular oraz filtr planetarny.W poprzednim roku uczestniczyłem w zlocie astroamatorów wienc mogłem porównać obraz z synty a innymi teleskopami i musze przyznać,że Synta w porównaniu do innych teleskopów wypadła naprawde przyzwoicie.Sądze,że za te pieniądze nic lepszego od Synty Pan nie znajdzie.

Edytowane przez Niviti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd jesteś? Myślę, że w okolicy powinien się znaleźć ktoś, kto ma Syntę ;)

Ja jestem z tego teleskopu bardzo zadowolony. Kupiłem sobie jeszcze do niego okular Vixen NLV 6mm do planet i filtr UHC-s żeby chociaż trochę zniwelować łunę od miasta.

Kolimacja to inna kwestia. Teleskop rozkolimowuje się najbardziej w czasie transportu. W Internecie znajdziesz jednak porady, jak należy skolimować, żeby było OK ;) i najczęściej sprzedawcy kolimują sprzęt przed wysłaniem, więc na początku prawdopodobnie nie będziesz musiał się tym martwić.

Na początku do Synty dostajesz dwa Plossle (25 i 10mm), ten 25 jest całkiem przyzwoity, 10-tki praktycznie nie używam- nie powala jakością, ma małe pole- dlatego kupiłem 6mm :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.