Skocz do zawartości

Jaki teleskop wybrać w cenie do 4500 zl?


Rene

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę już można podsumować Twoje potrzeby i możliwości. Mieszkasz w rejonie ciężkim obserwacyjnie - ogólne zaświetlenie nieba nie rozpieszcza. Lokalnie też tak sobie - blok mieszkalny, trzecie piętro. Krótko mówiąc, za każdym razem będziesz musiał się nosić albo i wozić ze sprzętem. Powiem, co ja bym wybierał (kolejność alfabetyczna):

- katadioptryk, lekki i niezbyt duży (porada Wimmera)

- lorneta najmniejsza z wielkich (70-80 mm, 2-3 kg) z dobrym, lecz niezbyt ciężkim statywem foto

- refraktor ED z montażem azymutalnym, także niewielki (tu niech się wypowiedzą znawcy co do konkretnego modelu).

Powtórzę truizm: najlepszy teleskop to taki, z którego będziesz korzystał. W Twoich warunkach ze sprzętu dużego i ciężkiego skorzystasz parę razy na rok, jak dobrze pójdzie. I nie martw się tymi DS-ami. Można walczyć i niewielką rurką (dwururką), a satysfakcja jaka, gdy coś wyłapiesz. Nauczysz się korzystać z okolicznych ciemniejszych miejsc, będziesz wyskakiwał w Beskidy a i słowacka Orawa ze swymi zakątkami też niedaleko.

Edycja:

No i oczywiście fajna lornetka przeglądowa, 42-56 mm 8-12x, min.5-6 stopni pola widzenia.

Jeśli jeszcze tego nie widziałeś, to także przeczytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam dla ciebie specjalnie szukalem super sprzet za niską cene :szczerbaty::szczerbaty:

http://tablica.pl/oferta/teleskop-IDlSB5.html#26435f90Polecam naprawde warto :D :D :D :D

:banan:

 

Jak dla mnie: Xp. w bloku+ winda + średnie j pojemności kombi (480 L qfra): Newton 10" to granica mobilności.

Osobiście wybrałbym na Twoim miejscu: Newton 8" + lornetka 15x70 ze statywem (do wstępnego wyszukiwania)

Ale to moje subiektywne zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i oczywiście fajna lornetka przeglądowa, 42-56 mm 8-12x, min.5-6 stopni pola widzenia.

 

Posiadam lornetkę 10x50.

 

mam dla ciebie specjalnie szukalem super sprzet za niską cene :szczerbaty: :szczerbaty:

http://tablica.pl/of...5.html#26435f90

 

Polecam naprawde warto :D :D :D :D

 

:D

 

Są jeszcze jakieś propozycje? Ale poważne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej już nie będzie żadnych sensownych propozycji. Mam tylko nadzieję, że nie spodziewasz się widoków obiektów DS jak ze zdjęć? U mnie długo leżał teleskop w domu, gdyż nie chciało mi się za każdym razem wynosić go na podwórko i rozkładać a co dopiero schodzić z piętra i pakować do samochodu ;). Lenistwo zmusiło mnie do postawienia coś w rodzaju obserwatorium i sprzęt już się nie marnuje jak kiedyś ;). Słabości ludzkie też trzeba brać pod uwagę, no chyba, że jesteś bardzo zdeterminowany :).

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nie spodziewam się obrazów DS jak ze zdjęć. Ze schodzeniem raczej nie będzie problemów :) Wiadomo, ważne by nie przesadzić :P Bo 12" Synty to nie miałbym ochoty znosić i wnosić ^^. Na 10" zapału mi starczy :) A wyjazd za miasto od czasu do czasu się trafi również. Także po prostu chciałbym dobrać teleskop optymalnie do moich warunków. Co jest najtrudniejsze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.