Skocz do zawartości

Zestaw do guide z lunetki celowniczej i QHY5


ax

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Posiadam lunetkę celowniczą z mojego EDeka 9x50 i wkrótce będę miał kamerkę QHY5.

Jakiego typu przejściówkę potrzebuję między tymi urządzeniami by dało radę guidować?

Czy jest w stanie ktoś mi podpowiedzieć gdzie coś takiego kupić albo zamówić do zrobienia poza Astrokrakiem?

 

ax

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Hmm a w tym sklepie nie patrzyłem.

Moja lunetka jest nieco inna bo 9x50 ale też na TS znalazłem do tego przejściówkę:

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4520_Parfokal-Adapter-fuer-Lacerta-Autoguider-M-Gen-an-9x50-Sucher.html

 

PS:

 

Zapytałbym Mitka ale ....:

Użytkownik Mitek nie może korzystać z systemu wiadomości

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm a w tym sklepie nie patrzyłem.

Moja lunetka jest nieco inna bo 9x50 ale też na TS znalazłem do tego przejściówkę:

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4520_Parfokal-Adapter-fuer-Lacerta-Autoguider-M-Gen-an-9x50-Sucher.html

 

Ta się nie nadaje bo QHY5 ma nieco większy backfocus niż guider Lacerty = nie wyostrzy. Natomiast ModernAstronomy http://www.modernastronomy.com/accessories.html#accAdapters daje coś co wg. nich wyostrzy z QHY5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta się nie nadaje bo QHY5 ma nieco większy backfocus niż guider Lacerty = nie wyostrzy. Natomiast ModernAstronomy http://www.modernastronomy.com/accessories.html#accAdapters daje coś co wg. nich wyostrzy z QHY5.

 

 

Dobrze że zapytałem tu - bo jak widzę te przejściówki nei są tak ... oczywiste do dobrania.

Czy ktoś posiada takie przejscie - jak ono się spisuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałeś info skąd taką złączkę dopaść.

Próbowałeś tutaj?

http://www.astromitek.pl/index.php?cPath=46

 

 

Czas realizacji z UK był enigmatyczny ... zapytałem emailowo jak szybko są w stanie zrealizować zamówienie i wysłać i było to minimum 2 tygodnie - to trochę za długo jak na mnie :) .

 

A strony Mitka nie znałem , dzięki - już go pytam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorabiałem taką złączkę u Mitka. Na początku się nie udało, bo nie powiedziałem, jaka miała być długa. Więc zmierz sobie ile backfocusa potrzebujesz. U mnie dystans między końcem tubusa a początkiem obudowy QHY5 to 1mm.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorabiałem taką złączkę u Mitka. Na początku się nie udało, bo nie powiedziałem, jaka miała być długa. Więc zmierz sobie ile backfocusa potrzebujesz. U mnie dystans między końcem tubusa a początkiem obudowy QHY5 to 1mm.

 

 

O widzisz, to Tobie Mitek robił tą złączkę.

Będę dziś mierzył jak to wygląda, zapytam się tylko którą lunetkę celowniczą Ty stosowałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Używam do guidowania qhy5 z 80/400 ale zestaw jest ciut za ciężki (jest na granicy nośności). Więc też myślałem o tym czy uda się "pożenić" guidowanie z szukaczem. Jestem zatem bardzo zainteresowany rozwojem sytuacji. Podstawowe pytanie do tych co mają i stosują podobne rozwiązanie: czy PHD we współpracy z szukaczem 9x50 "uciągnie" ogniskową 750mm (newton 6)?

Pozdrawiam,

Paweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz, to Tobie Mitek robił tą złączkę.

Będę dziś mierzył jak to wygląda, zapytam się tylko którą lunetkę celowniczą Ty stosowałeś?

 

Mam szukacz Soligora, chyba 8x50. Kamera jest przykręcona na sztywno a ostrość ustawiam kręcąc obiektywem. Sprawdzę wieczorem, jaka to dokładnie lunetka.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ten nie pasuje bo Lacerta ma inny backfocus.

Wczoraj w nocy zmierzyłem jak to wygląda z QHY5 oraz złotą lunetką celowniczą.

Popołudniem zamieszcze rysunek zwymiarowanej złączki i będziemy działać dalej.

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie można podregulować na obiektywie ? Obiektyw jest przecież wykręcany.

 

Regulacja jest ok 4 - może góra 5mm z czego wewnątrz jest diafragma która obcina stożek światła - kusi mnie by ją wyciągnąć :)

Nie wiem jak jest z powtarzalnością tych lunetek dlatego tą przejściówkę rozrysuję na środek tego zakresu.

 

Wczoraj siedziałem / mierzyłem przy balkonie i ogniskowałem na Księżycu i latarniach.

 

Przygotowałem wstępny rysunek

 

Czy ktoś może zweryfikować czy dobrze oznaczyłem gwint M42/0.75 jako T2 wkrecany do CCD ?

I czy ten gwint w lunerce celowniczej to M48/1 czy M48/0.75?

guider_adapter.pdf

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat nie mam sprzętu pod ręką aby zmierzyć i potwierdzić fi, ale....

T2 to jest na pewno M42x0.75 używany w qhy5 (w odróżnieniu od "klasycznego" M42x1 w obiektywach fotograficznych)

Natomiast M48x0.75 to jest ... wymiar gwintu filtrowego 2 calowego. Zatem można zrobić test. Jeżeli filtr się wkręca to jest M48x0,75 a jeżeli nie to prawdopodobnie M48 x1 :)

De-facto wychodzi redukcja gwintowa, bo gdy mamy grubość 1mm to trudno mówić o przedłużce (regulacja na obiektywie jest większa niż grubość "robocza").

Edytowane przez poldip
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast M48x0.75 to jest ... wymiar gwintu filtrowego 2 calowego. Zatem można zrobić test. Jeżeli filtr się wkręca to jest M48x0,75 a jeżeli nie to prawdopodobnie M48 x1 :)

De-facto wychodzi redukcja gwintowa, bo gdy mamy grubość 1mm to trudno mówić o przedłużce (regulacja na obiektywie jest większa niż grubość "robocza").

 

Nie mam żadnych filtrów by sprawdzić czy jest tam skok gwintu 0,75 albo 1,0 ...

To już będzie zadanie dla osoby której powierzę wykonanie tej przejściówki - sprawdzi ona jaki to gwint mając w ręku "wkręcany" okular z tym gwintem z tej lunetki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nie trzeba mieć filtra, wystarczy np jakaś redukcja albo inna złączka, cokolwiek 2 calowego z gwintem filtrowym...

 

Ja mam dwa szukacze od SW (kątowy i prosty), zmierzyłem u siebie metodą "na filtr" i z całą pewnością nie mam gwintu M48. Pomiar "na suwmiarkę" daje M50.

Zatem przejściówka dla SW będzie musiała być inna niż na rysunku.

 

Pozdrawiam,

Paweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nie trzeba mieć filtra, wystarczy np jakaś redukcja albo inna złączka, cokolwiek 2 calowego z gwintem filtrowym...

 

Ja mam dwa szukacze od SW (kątowy i prosty), zmierzyłem u siebie metodą "na filtr" i z całą pewnością nie mam gwintu M48. Pomiar "na suwmiarkę" daje M50.

Zatem przejściówka dla SW będzie musiała być inna niż na rysunku.

 

Pozdrawiam,

Paweł.

 

 

W jaki sposób mierzyłeś gwint...?

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suwmiarką. Gwint mierzony wewnątrz rury wynik 49.75mm, mierzony na zewnątrz części okularowej wynik 50.25. Jak przykładam filtr do otworu w szukaczu to wpada cały, włącznie z oprawką do środka.

Kilka miesięcy temu zgłębiałem temat średnicy gwintów filtrów 2 calowych i mam nawet wykonaną przejściówkę (redukcję filtrową) aby zamocować filtr od przodu na obiektywie fotograficznym (52->48x0.75).

Więc u mnie to może być M50 albo jakaś odmiana calowa np równe 2'' (50.8mm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suwmiarką. Gwint mierzony wewnątrz rury wynik 49.75mm, mierzony na zewnątrz części okularowej wynik 50.25. Jak przykładam filtr do otworu w szukaczu to wpada cały, włącznie z oprawką do środka.

Kilka miesięcy temu zgłębiałem temat średnicy gwintów filtrów 2 calowych i mam nawet wykonaną przejściówkę (redukcję filtrową) aby zamocować filtr od przodu na obiektywie fotograficznym (52->48x0.75).

Więc u mnie to może być M50 albo jakaś odmiana calowa np równe 2'' (50.8mm).

 

 

Którą wersję lunetki celowniczej masz?

"złota" niebieska czy może od nowej wersji ED Equinox?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu sobie 'nie zapomniałem' o zrobieniu zdjęć :)

soligor1.jpg

soligor2.jpg

 

Moja lunetka ma takie oznaczenia na obiektywie. Biały tubus. Dystans między końcem gwintu kamery a końcem tubusa to 1mm. Nie mierzyłem średnicy gwintu tubusa.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.