Skocz do zawartości

Canonem w H-alpha


maquu

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

Liznąłem trochę Ha pożyczonym filtrem 7nm i spodobał mi się efekt jaki dał z mojego Canona350D modyfikowanego oczywiście. Poczytałem trochę i obstawiłem na 35nm. Ostatniej nocy potestowałem (nie wiem czy dobry obiekt do testów wybrałem NGC7822:)) co będzie widać no i chmury dały mi tylko 3x10minut. ISO1600.

No i pewnie dyletanckie 2 pytania jakie mi się pojawiły

- czy przy obróbce wycinać całkiem kanały G i B? Tak zrobiłem przy kolorowej wersji poniżej

- czy stackować jednocześnie RGB i Ha?

 

Oto efekt testów (tylko krzywe i poziomy):

test3frames_ver1.jpg

test3frames_ver1crop50.jpg

test3frames_ver3color.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie możesz korzystać z informacji, która zapisała się w kanałach G i B. Wynika to z prostego faktu, że poziom sygnału do szumu jest w nich bardzo niski. Inaczej mówiąc, z tych kanałów weźmiesz tylko szum, którym "zasyfisz" właściwy kanał H-alpha, czyli w tym wypadku R.

 

Musisz nauczyć się ekstrahować czyste halpha ®.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem ciekawy jak poradziłaby sobie lustrzanka przy OIII.

Generalnie powinno być dużo lepiej. Matryce są wyjątkowo czułe na zieleń, maska Bayera ma dwa zielone piksele - co oznacza mniejszy szum i ostrzejszy obraz.

Pytanie tylko ile jest obiektów, które wystarczająco mocno emitują promieniowanie w tym paśmie i jakich one są rozmiarów?

Edytowane przez zbuffer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źródłem promieniowania OIII są głównie mgławice planetarne i pozostałosci po supernowych. Pierwsze z wyjątkiem kilku przypadków są małe i mało efektowne, a tych drugich jak na lekarstwo.

 

W przypadku fotografowania mgławic wodorowych (Ameryka, Rozeta itp) niemodyfikowanym Canonem i tak dostajemy czerwony kolor z delikatną domieszką zieleni. A że unmod Canon ma ze 3-4 razy mniejszą czułość w Halfa niż mod, a na zdjeciu i tak dominuje kolor czerwony, to od razu widać że natężenie promieniowania w paśmie Halfa musi być z rząd wielkosci większe niż OIII i Hbeta razem wzięte.

 

Najlepszym rozwiązaniem dla kolorowej matrycy jest wg mnie filtr UHC, przepuszczajacy zarówno wąskie pasmo zawierające OIII i Hbeta, jak również pasmo z Halfą. Kontrast ciągle stosunkowo wysoki a naświetlają sie wszystkie piksele (R, G i B ). Do tego często bywa tak, że w mgławicy są obszary w których dominuje Halfa i takie gdzie jest więcej OIII i Hbeta, przez co zdjecie wygląda dużo ciekawiej od monochromatycznej Halfy czy OIII.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hej, dzięki za wskazówki. Pomyślę o UHC może, o ile nie zafunduje sobie w końcu kamery...Ale póki co wczoraj przez chwilę powalczyłem znowu w Ha, tym razem wybrałem Sadr i otaczającą go mgławicę. Znowu przylazłu chmury i tylko 4x15minut

 

4x900s, C350Dmod, ISO800, Sw150/750, Heq-5Pro, Ha35nm

SADR4bw.jpg

 

A bez obróbki jedna klatka to takie coś

sadr_raw.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie flata z Ha sobie odpuść, lepiej skalibruj z biasem i darkiem, o większej ilości materiału nie mówię bo to wiesz, a to jest główny mankament

 

Fakt, dopóki nie zbiorę 5-6 godzin samego Ha, to mnie klatki kalibracyjne nie bolą:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.