Skocz do zawartości

Budżet 2012-2013


0ciek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

mam pytanie do doświadczonych astroamatorów

 

od pewnego czasu jestem szczęśliwym użytkownikiem Teleskopu GSO Dobson 8” M-CRF deLux

mam samochód w którym mieści się teleskop i oprócz tego właściwie całkiem nieźle mogę obserwować planetki z balkonu (południowe niebo)

 

teleskop wyposarzony jest fabrycznie w Erfla GSO 30mm i SP 9mm

trochę poszperałem po forach i chyba skłaniam się do opcji że lepiej poczekać i kupić coś lepszego

z drugiej strony nie chcę wydawać niesamowitej kasy na hobby więc póki mi nie odbije już kompletnie albo nie zostanę prezesem to raczej podane kwoty są maksymalnymi jakie jestem w stanie poświęcić

 

a teraz pytanie

 

czy poniższy plan zakupowy ma sens? jaka jest Wasza opinia, czy wybory są poprawne czy może z czegoś zrezygnować i zastąpić czymś innym,

miesięcznie mogę odłożyć jakieś 150pln więc każde przesuniecie podniesienie ceny jednego okularu oddala jego zakup o min miesiac

a może powinienem w innej kolejności kupować

 

NAZWA						  CENA		      PRIORYTET		KIEDY
Barlow 2" ED "GSO" 2x				  299,00 zł		1		czerwiec 12
Okular lantanowy LVW 22mm 			  879,00 zł		2		grudzień 12
Filtr Baader Neodynium Moon&Skyglow 1,25"	  155,00 zł		3		styczeń 13
Filtr mgławicowy Baader UHC-S 1,25"		  199,00 zł		4		luty 13
Okular Explore Scientific 14mm 82º		  799,00 zł		5		sierpień 13
Okular Explore Scientific 6,7mm 82° 		  689,00 zł		6		grudzień 13
Zestaw 6szt. filtrów planetarnych Baader 1,25"	  449,00 zł		7		marzec 14
Teleskop GSO Dobson 8” M-CRF deLux		1 479,00 zł				kupione	
Filtr księżycowy ND96-0,9 13% (1,25") - GSO	   39,00 zł				kupione	
Filtr słoneczny Baader (folia) ND 5 wizualny	   50,00 zł				kupione	
Oprawa na filtr słoneczny 200 			   49,00 zł				kupione	
Sky & Telescope's Pocket Sky Atlas		   67,99 zł				kupione	
Energizer Advanced Headlight 6LED		   49,00 zł				kupione	
Zestaw czyszczący				   35,00 zł				kupione	

 

z góry dziekuję za pomoc

Edytowane przez 0ciek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do okularów, to wybór niezły, wysoka półka, są zdania podzielone, czy LVW, czy ES. Podobnie znajdziesz różne opinie dotyczące Barlowa.

Filtr mglawicowy polecałbym w oprawie 2", bo pozwoli na oglądanie też dużych mgławic typu Veil, Ameryka, a przez redukcję można będzie założyć też do 1,25", tyle, że kasa większa. I też może o węższym spektrum, to UHC-S to raczej filtr typu anty-LP. Ja raczej będę chciał zakupić co najmniej Orion Ultrablock, czy ew. Lumicon UHC (znacznie droższy); niestety problem ponoć z dostępnością.

Filtry planetarne mam w liczbie 4, ale przestałem używać, bo niewiele wg mnie wnoszą. Nie wiem jakie opinie innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, a przez redukcję można będzie założyć też do 1,25",

 

 

to coś takiego istniej ??

możesz mi dać jakiś namiar jak to ustrojstwo się nazywa bo nie mogę zlokalizować

 

a co do filtra to zamiast obu powinienem w tego oriona iść ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór okularów bardzo sensowny. Do tych okularów barlow będzie zostawał w szafie i tyle na jego temat. Filtr księżycowy wymienił bym na polaryzacyjny. A filtry planetarne, no cóż fajnie przez nie widać, ale nie aż tak fajnie, żeby mi na nie nie było szkoda pieniędzy. Najbardziej użyteczny jest 80A. No i te kolorowe filtry to nie jest jakaś wielka technologia, dużo tańsze skajłoczery też się nadadzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to coś takiego istniej ??

możesz mi dać jakiś namiar jak to ustrojstwo się nazywa bo nie mogę zlokalizować

 

a co do filtra to zamiast obu powinienem w tego oriona iść ??

http://astromarket.pl/akcesoria/adaptery-i-reduktory/redukcja-z-2-na-1-25-cala-ts-optics.html, istnieją też inne. Warto popytać, czy po włożeniu okularu nie będzie dotykał filtra, na razie nie miałem z nimi do czynienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://astromarket.pl/akcesoria/adaptery-i-reduktory/redukcja-z-2-na-1-25-cala-ts-optics.html, istnieją też inne. Warto popytać, czy po włożeniu okularu nie będzie dotykał filtra, na razie nie miałem z nimi do czynienia.

 

ufff

ale ze mnie lama :D

 

 

to muszę sprawdzić czy w mojej kitowej redukcji nie ma gwintu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm

 

 

czyli lista zakupów się zawęziła :D

 

NAZWA						  CENA	     PRIORYTET		KIEDY
Okular lantanowy LVW 22mm 			879,00 zł		1	październik 12
Filtr UltraBlock Orion 2"			495,00 zł		2	styczeń 13
Okular Explore Scientific 14mm 82º		799,00 zł		3	lipiec 13
Okular Explore Scientific 6,7mm 82° 		689,00 zł		4	listopad 13
Filtr polaryzacyjny Orion 1,25"			159,00 zł		5	grudzień 13
Filtr pośredni niebieski #80A 1,25"		 45,00 zł		6	grudzień 13


 

co do tego barlowa to się waham przede wszystkim ze względu na datę zakupu lepszego okularu

raczej traktowałem go jako rozwiazanie czasowe do kitowców ale może rzeczywiście nie warto się ładować w niepotrzebne wydatki

 

jest jesze taki polaryzacyjnye meade 2x droższy tylko nie wiem czy możliwość zmiany polaryzacji w trakcie obserwacji warta jest tych dodatkowych 150pln czy to już taki wodotrysk

bo rozumiem że stąd różnica w cenie

Edytowane przez 0ciek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle chodzi o zmianę w czasie obserwacji, co o zmianę jasności Księżyca wraz ze zmianą fazy. Filtr polaryzacyjny zapewni Ci zawsze komfortowo przyciemniony obraz, bez względu na powiększenie jakiego użyjesz. Przyda się też do Wenus i Jowisza. No i oczywiście do Słońca, wraz z filtrem obiektywowym ma się rozumieć.

 

PS. Osobiście bym jeszcze zrobił małą zamianę priorytetu. Na wiosnę przyda się okular krótkoogniskowy do galaktyk w Pannie, a filtr mgławicowy najlepiej wykorzystasz latem na mgławice blisko środka Drogi Mlecznej.

Edytowane przez dobsonme
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę zasugerować, dałbym w tej chwili najwyższy priorytet okularowi 14mm. A po Ultrablocku, w następnej kolejności brałbym filtr polaryzacyjny (ale w dwucalowej oprawie). Mocne światło Księżyca potrafi skutecznie zmniejszyć frajdę z obserwacji (a jest na Łysym co oglądać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NAZWA						  CENA	     PRIORYTET		KIEDY
Okular Explore Scientific 6,7mm 82° 		689,00 zł	1		wrzesień 12
Okular Explore Scientific 14mm  82° 		799,00 zł	2		luty 13
Filtr UltraBlock Orion 				495,00 zł	3		maj 13
Filtr księżycowy polaryzacyjny 2 cale 		125,00 zł	4		czerwiec 13
Okular lantanowy LVW 22mm 			879,00 zł	5		grudzień 13
Filtr pośredni niebieski #80A 1,25"		 45,00 zł	6		grudzień 13

 

 

no dobrze z tym polaryzacyjnym mam jeszcze pytanie bo jedyny jaki mi się udało znaleźć jest kompletnym no-name

czy tak jak w przypadku planetarnych nie ma to większego znaczenia czy celować w znane marki ?

 

bo się trochę pogubiłem

się PS pojawił u DOBSONME

 

i teraz jedyne co to decyzja który okular pierwszy bo oba wypadną we wrześniu i lutym bez względu na kolejność

polaryzacyjnym i planetarnym można sobie nie zaprzątać głowy bo kupię jej przy pierwszej nadwyżce gotówki

Edytowane przez 0ciek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i teraz jedyne co to decyzja który okular pierwszy

 

Mając ogniskowe 30mm i 9mm bardziej brakowałoby mi okularu średnioogniskowego niż krótkoogniskowego. Przyda się do wszystkich jaśniejszych obiektów - a zakładam, że jako początkujący będziesz łapać najpierw łatwiejsze obiekty. Okular krótkoogniskowy przyda Ci się później, jak zaczniesz łowić słabsze galaktyki (często o niewielkich rozmiarach kątowych). A w razie czego, masz przecież plossla 9mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jak głos rozsądku :)

 

a wobec tego myślę że zakupy powinny wyglądać w ten sposób

zwłaszcza że czytałem że 13-14 jest najczęściej stosowanym okularem

i chyba najpierw trzeba się uzbroić w niego

 

NAZWA						  CENA	     PRIORYTET		KIEDY
Okular Explore Scientific 14mm 82º		799,00 zł	1		październik 12
Filtr UltraBlock Orion 2"			495,00 zł	2		styczeń 13
Lumicon Filtr polaryzacyjny zmienny 2"		360,00 zł	3		marzec 13
Okular Explore Scientific 6,7mm 82° 		689,00 zł	4		sierpień 13
Okular lantanowy LVW 22mm 			879,00 zł	5		styczeń 14
Filtr planetarny nr. 80A niebieski 2"		 89,00 zł	6		luty 14

 

natomiast ciągle się zastanawiam czemu wszyscy radzicie kupować mi filtry 2" skoro właściwie wszystkie okulary poza erflem mam 1,25

i będę musiał te filtry monotować nie do okularu tylko do redukcji

Edytowane przez 0ciek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

natomiast ciągle się zastanawiam czemu wszyscy radzicie kupować mi filtry 2" skoro właściwie wszystkie okulary poza erflem mam 1,25

i będę musiał te filtry monotować nie do okularu tylko do redukcji

 

Bo jeśli będziesz oglądał Księżyc lub jakąś mgławicę i będziesz chciał zmienić powiększenie, to nie będziesz musiał za każdym razem przekręcać filtra.

Dodatkowo w przypadku filtra UHC na pewno skorzystasz z tego, że możesz go wkręcić w okular 30mm - a to przyda się na obiektach rozciągłych.

A z czasem może zachorujesz na okulary 100-stopniowe, które są w oprawie dwucalowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.